OZCAN AKYOL Toeslagslachtoffers doen aangifte tegen premier Rutte zelf DEK*BED www.dekbed-discounter.nl 3 HALEN 1 betalen J 1 -asÉil HOE WERKT HET? discounter.nl \W®r4AV: www.dekbed-discounter.nl 6 Stap 2 Stap 3 PLAIN PERCALE - JADE ■^■eTeKOj donderdag 4 februari 2021 Column ^0 @OzcanAkyol In mijn mailbox zag ik iets op vallends. En dan bedoel ik niet het bericht van een getroe bleerde meneer die schreef dat alle Turken op moesten rotten naar Marokko. Nee, dit was anders; een heuse uitnodiging voor de lancering van een film in maart 2021, inclusief zaalvertoning, mét borrel achteraf. Dat leek me nogal optimistisch. Ik moest onwillekeurig terug denken aan de eerste première die ik ooit bezocht. Mijn vriendin en ik mochten naar de voorstelling van Het Diner. We vonden het een hele eer en wisten dat we daar tus sen de grootheden van de Neder landse showbizz zouden staan. We kochten een jurk en een smo king die we eigenlijk niet konden betalen, maar we wilden natuur lijk niet dissoneren in dat uitver koren gezelschap. Eenmaal in de straat van Tuschinski ontdekte ik dat de rits van mijn pantalon kapot was. ,,Wat moeten we nu?'' Verderop stonden hordes fotografen. ,,Houd je vuisten voor je kruis'', zei Anna. ,,Dat ziet er sowieso stoer uit.'' We gingen de rode loper op en geen hond had interesse in een kiekje van ons. Eenmaal in de bioscoopzaal zagen we allemaal bekende kop pen. Iedereen die ertoe deed, was aanwezig, allemaal prachtig uitge dost. De man naast ons herkende ik ook. ,,U bent Sinterklaas, niet waar? In Alles is liefde." Het was Michiel Romeyn. Hij perste er met tegenzin 'ja' uit. ,,En u bent toch onze taxichauffeur?'' vroeg zijn vrouw. ,,Dat is grappig. Ik dacht dat dit een besloten feest was...'' Ze schrok. ,,Dat bedoel ik niet gemeen, hoor." „Ik ben geen chauffeur, me vrouw." „Jaaa, jaaa. Maak dat de kat wijs." Haar man gaf haar een por. „Ik vind u wel de aller beste Sinterklaas ooit'', zei ik hem. Na de film verzamelde iedereen zich in de foyer. Het was een zwe terige bedoening. Caro Emerald werd geplet door drie mannen. Iedereen was gestript van zijn re putatie. Anna en ik beenden naar buiten. We hadden het wel gezien. Een fotograaf, met drie toestel len om zijn nek, kreeg ons in zijn vizier. ,,Mag ik één foto?'' Eindelijk kregen we het gevoel dat we erbij hoorden. ,,Natuurlijk.'' ,,Ik vind u altijd erg sterk in de Tweede Kamer'', zei hij. ,,Veel suc ces.'' Hij verwarde me kennelijk met een andere allochtoon. En toen dropen we af, mijn lieve vriendin en ik. Deze vuurdoop had ons voorgoed genezen. Ik ver lang naar veel dingen terug, after corona, maar premières horen daar niet bij. 'Houd je vuisten voor je kruis', zei Anna. 'Dat ziet er stoer uit' Tachtig slachtoffers van de kinderopvangtoeslagaffaire doen aangifte tegen minister president Mark Rutte. Ze wil len dat hij wordt gestraft voor de misstanden. Raymond Boere Den Haag Advocaat Vasco Groeneveld die de slachtoffers bijstaat, zag begin deze maand nog geen mogelijk heid om Rutte aan te pakken voor zijn rol in de toeslagenaffaire, maar daar is nu verandering in ge komen. Volgens Groeneveld heeft Rutte tijdens het Kamerdebat over de affaire op 19 januari ge zegd dat het kabinet vanaf mei/juni 2019 wist hoe groot en omvangrijk de problematiek was. ,,Dat betekent: vele duizenden ge dupeerden. De premier erkende ook dat hij vanaf die tijd 'direct betrokken' was bij het dossier. Bij de parlementaire ondervragings commissie bleef hij nog vaag.'' Ook blijkt volgens Groeneveld uit nieuw vrijgegeven stukken dat de premier sinds mei 2019 heeft meebeslist over te nemen stappen. Toch is het illegale invor deren door de Belastingdienst doorgegaan tot november 2019 of langer. Ook was Rutte al in het najaar van 2018 op de hoogte van misstanden bij de afdeling Toe slagen. Hij werd toen voorbereid op lastige vragen van de pers, al dus de advocaat. ,,Rutte heeft niet ingegrepen toen mijn cliënten ambtelijk werden opgejaagd en beroofd. De schending van de rechtsorde door de overheid is ongekend. Voor zulke ernstige ge vallen heeft de wetgever ambts misdrijven in het Wetboek van Strafrecht opgenomen.'' i Advocaat: Mensen werden opgejaagd en beroofd Groeneveld deed op 12 januari al aangifte tegen de ministers Ta mara van Ark (Medische Zorg), Wopke Hoekstra (Financiën) en Eric Wiebes (Economische Za ken). Voormalig staatssecretaris van Financiën Menno Snel en oud-minister Lodewijk Asscher werden in die aangifte betrokken. De minister van Justitie beslist uiteindelijk over eventuele straf rechtelijke vervolging. Ook de Tweede Kamer kan vervolging ei sen, als daar een meerderheid voor te vinden is. V Snelle levering ff Achteraf betalen V 3 halen 1 betalen m Presence Kies 3 producten uit de 3=1 actiecategorie JULIO Sleeptime Elegance Plaats de producten in je winkelmandje. De 2 goedkoopste producten zijn GRATIS! GO Première fi'SÏ J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6