Fundament bewijst vermoeden w. y t Ben Everse, de sigarenman van Sas van Gent, overleden Dow-eiland is klaar voor visdiefjes Ben Everse 1950-2021 7 Een vermoeden dateronderde rollen vinyl en hoogpolig tapijt van Carpet Right aan de Schoolweg in Terneuzen een oud kruitmagazijn lag, was er altijd al. Historicus Dennis van Nieuwenhuijzen zei het al eerder en kreeg gelijk. MS' s v& ONDER CARPET RIGHT VOORMALIG KRUITMAGAZIJN^ Liever had Van Nieuwen huijzen dat het pand waar voorheen Carpet Right zat helemaal niet gesloopt was. Voor er ta pijt werd verkocht, was het ge bouw een remise voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij (ZVTM) die er tot in de jaren zestig van de vorige eeuw in zat. De raadsfractie Sociaal Ter- neuzen probeerde vorig jaar tever geefs het pand nog te sparen om dat met de sloop industrieel erf goed verloren zou gaan. Inmiddels is het pand gesloopt. Op de plek worden dertig appartementen ge bouwd. ,,Er is al zo weinig over van de tramgeschiedenis in Terneuzen", zegt Van Nieuwenhuijzen met spijt. ,,Maar het pand bleek te slecht te zijn om te behouden. Dat onder het gebouw de fundamen ten lagen van het kruitmagazijn bastion nummer zes uit 1839 wist V- ÏT - *- "v -v- V\ *>v£ -• X i v> JEE :*BSh£zï ik eigenlijk wel honderd procent zeker. Dat was te zien op oude kaarten. Destijds werden funda menten eigenlijk nooit gesloopt, dat was te veel gedoe. Men ge bruikte die voor een nieuw ge bouw. Heel praktisch eigenlijk. Ik denk ook dat als je op het Arse naalplein gaat graven, je de resten Ik hoop dat de fundamenten op termijn weer zichtbaar worden zult vinden van de infirmerie, het brandspuithuis en de affuitloods." Het nu teruggevonden kruitma gazijn was een van de twee maga zijnen die Terneuzen in die tijd had. Eenzelfde magazijn lag ook bij bastion vier. Volgens Nieuwen- huijzen lag er in ieder magazijn zo'n tachtigduizend pond bus kruit klaar in geval van dreiging. ,,Niet ongebruikelijk voor steden met een strategische ligging bo vendien waren er in die tijd span ningen met België dat net zelf standig was geworden." Zodra het kon, raakten de kruit magazijnen in onbruik. De stad maakte zich al zorgen over de kruitopslag, las de onderzoeker in oude verslagen. ,,De gemeente Terneuzen was er toen ook niet gelukkig mee. Het kruitmagazijn lag dicht bij de haven en bebou wing en in die tijd werden sche pen nog verlicht met olielampen. Dus stel je maar eens voor." De fundamenten zijn inmiddels weer toegedekt met zand. Van Nieuwenhuijzen hoopt dat het zo niet blijft en dat het stukje oud Terneuzen op termijn weer zicht baar wordt. ,,Ik ben nu met de pro jectontwikkelaar in gesprek of de fundering op de een of andere ma nier verwerkt kan worden in de bouw. Ik denk dat dat best kansrijk is, want voor de bouw van de ap partementen hoeven ze niet te verdwijnen, ze liggen niet in de weg." TERNEUZEN Of de visdiefjes die aan de West-Afrikaanse westkust overwinteren, het al weten, is natuurlijk de vraag, maar vanaf eind april zijn ze weer meer dan welkom in de spuikom van chemiebedrijf Dow in Terneuzen. Op een spic en span broedeiland. Visdiefjes broeden het liefst op een kaal terrein met kiezel steentjes en schelpen. Het broedeiland in de Dow-spuikom is ruim drie jaar geleden ook zo ingericht. ,,Maar'', vertelt Dow- medewerker Cees van Houwe- lingen, ,,er was inmiddels aardig wat begroeiing opgekomen. Dat trok andere vogels als zwartkop meeuwen en nijlganzen aan." Nog behoorlijk groot Voor het eerst is de broedplaats daarom schoongemaakt, door Van Houwelingen en zijn collega John van Doorn. Dat viel nog te gen, vertelt Van Houwelingen. ,,Als je het eiland vanaf de Savoy- aardsweg ziet liggen, denk je 'dat is klein'. Sta je erop, dan is het nog behoorlijk groot. Het was dan ook meer werk dan gedacht." Alle begroeiing is verwijderd. De bovenlaag van schelpen en grind is aangeharkt. De riool pijpjes die dienen als vlucht- plaatsen voor jonge visdiefjes, zijn netjes gelegd. En nu maar hopen dat de zeldzame, be schermde visdiefjes het eiland weer goed weten te vinden. Het eerste jaar, 2018, was succesvol met zestig broedparen, vorig jaar zaten er door de concurrentie van andere vogels 'slechts' zo'n veertig. Het broedeiland is aangelegd in het kader van het Europese project 2B-Connect, wat als doel heeft natuurontwikkeling op bedrijventerreinen te stimule ren. Het biedt visdiefjes ook een alternatief voor de platte daken in Terneuzen-stad. Daar zorgen ze voor overlast, in de Dow- spuikom storen ze niemand. Eén van de markantste ondernemers van Sas van Gent, Ben Everse, is 31 januari op 70- jarige leeftijd overleden. Als Ben Sigaar stond hij bekend als de eigenaar van de tabaksspeciaal zaak aan de Sasse Westkade. Zijn zaak was hem alles. „Vakantie was er zelden of nooit bij", vertelt zijn vrouw Mawilla (67). ,,We wil den onze klanten altijd blijven bedienen. Als mensen speciaal uit de omgeving van Brussel naar jouw zaak komen, kun je die toch niet teleurstellen." 'Ons kindje', noemt Mawilla de tabaks speciaalzaak. In 1983 stapten ze erin. Meer dan een plaatselijk sigarenwinkeltje was het toen niet. ,,We hadden eerder, vanaf 1974, ook aan de Westkade een kaaswinkel met veel buitenlandse kazen, tot die ook verkocht gingen worden in supermarkten en op markten." Ben en Mawilla bouwden het lokale ta bakszaakje vanaf 1983 om tot een winkel met alle topmerken op sigarengebied, uit Cuba, de Dominicaanse Republiek, Nica ragua, noem maar op. Ze richtten de win kel helemaal in om de echte sigarenlief- hebbers van dienst te zijn, met onder meer een grote klimaatkamer. Met de re gelmaat van de klok toonden beroemde meester-sigarenmakers bij hen hun kun sten. Anderszins verwierf de tabaksspeciaal zaak ook bekendheid. In 1999 viel voor de vierde keer in drie jaar een prijs van 100.000 gulden op een door Ben en Ma- willa verkocht Staatslot. Het leverde hun de titel Very Important Service Point van de Staatsloterij op. Ben was niet alleen een gedreven on dernemer, hij zat ook zelden om een woordje verlegen. Niet over het over- heidsbeleid, met de steeds hogere accijn zen op tabakswaren, en ook niet over ont wikkelingen in Sas van Gent. Vorig jaar bijvoorbeeld ontstond een hoop discussie over de geplande verhuizing van de super markten Lidl en Albert Heijn uit de bin nenstad naar bedrijventerrein Sasse Poort. Een aantal ondernemers liep daartegen te hoop, zo niet Ben. Hij liet een eigen geluid horen. ,,In het centrum zijn nog vooral speciaalzaken over, die hebben er geen last van als de supermarkten verkassen." Afgelopen dinsdag, twee dagen na het overlijden van haar man, was Mawilla al weer in de winkel bezig, al is die vanwege de coronamaatregelen gesloten. Ze doet enkel nog bestellingen. Dat ze zo snel de draad heeft opgepakt, ziet ze als eerbetoon aan Ben. Ze zegt zeker de ambitie te heb ben de winkel te willen voortzetten. Al zoveel sigaarspeciaalzaken zijn gesloten. Mawilla wil haar klanten niet alleen laten. ,,Dat zou Ben ook nooit gedaan hebben." donderdag 4 februari 2021 VL Guido van der Heijden Terneuzen t -* V A'i V «T De muren waren tot 1 meter waren tot 1 meter 60 dik. foi V was stevig gebouwd. De kruitmagazijn was FOTO DENNIS VAN NIEUWENHUIJZEN -Dennis van Nieuwenhuijzen, historicus Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51