II Coronavaccin onnodig verspild door GGD's w v\ 4 CORONA HOE NU VERDER? Klonk premier Mark Rutte somberder dan anders tijdens de coronapersconferentie? Waar was het sprankje hoop in zijn woorden? ,,De premier kan geen hoop bieden, als die er niet is.'' Was de anders zo optimistische premier Mark Rutte nou matter dan anders in de (alweer) 28ste co ronapersconferentie? Nu sprak de minister-president geen hoop volle woorden, had hij het niet over het 'licht aan het einde van de tunnel'. Veel meer stond er een premier die aan het 'wikken en wegen' was, zoals hij toegaf. „Om dat de oplossingen voor het pro bleem van de besmettingen soci ale problemen verergeren." Een 'spagaat', aldus de premier. Een boodschap die kijkers als weinig hoopvol ontvingen. En dan was er nog de onduidelijkheid over de avondklok. Ja, die loopt af op 10 februari. Maar ook: als het OMT adviseert tot verlengen, dan gaat het kabinet dat afwegen. En tussen de regels door: het zou zo maar weer aan de Tweede Kamer kunnen worden voorgelegd, vol gende week. Communicatiedeskundige Paul Stamsnijder zag de premier wor stelen, en snapt dat. ,,Je wilt per spectief bieden, maar dat is er niet of nauwelijks. De premier wil hoop geven, maar het signaal moet ook zijn: jongens, we zijn er nog lang niet. Dat balanceren zag je.'' Meer was er niet mogelijk, zegt hij. ,,Want je wilt dicht bij de waarheid blijven, bij de feiten van nu. En die zijn onzeker.'' Stamsnijder ziet het als een nieuwe fase. Eerst waren er de dit- is-nu-even-nodig-persconferen- ties. Nu die van onzekerheid met vele variabelen. De mutanten, de economische schade die oploopt, de coronamoeheid en sociale pro blemen. ,,Er is nu gewoon geen duidelijk verhaal te vertellen.'' Komt bij dat Rutte en nog meer minister De J onge onder vuur lig gen vanwege de opeenstapeling van fouten en tegenvallers. Tekort aan mondkapjes, het haperende vaccinatiebeleid, te traag ingrij pen, een mislukte regionale aan pak. Het maakt het schetsen van Je wilt perspectief bieden, maar dat is er niet of nauwelijk. Dat balanceren zag je rooskleurig perspectief nog ris kanter: de Tweede Kamer hijgt in de nek om onterecht optimisme en gedane beloftes af te straffen. In maart zou dan ook nog eens een electorale afstraffing dreigen. Niet dat de ministeries van Volksgezondheid en Algemene Zaken niet proberen de juiste toon en boodschap te vinden. In het Nationaal Kernteam Crisiscom municatie (NKC) werkten ambte- naren en experts crisiscommuni catie aan de rode lijn van iedere persconferentie. De speeches rus ten niet op toevallige ingevingen van de premier of minister Hugo de Jonge. Sinds het uitbreken van de pandemie doet bureau Market- Response daags voor de persge- sprekken onderzoek naar de zor gen in het land. Welke woorden komen aan bij kijkers om hun ge drag te beïnvloeden? Welke zor gen leven bij hen? 'In de crisiscommunicatie is de regel: weet wat er leeft in de bui tenwereld. Als je eigen boodschap niet aansluit bij wat er in de sa menleving speelt, dan sla je de plank mis', lichtte Mark van der Roer, directeur communicatie van het ministerie van Volksgezond heid toe in het boek Stilte op het Binnenhof. Steekwoorden In vrijgegeven overheidsdocu menten is te lezen hoe responden ten ook zélf woorden mogen noe men die bij hen leven. 'Tweede golf', 'bezoek thuis', 'sterftecijfer'. Met zo'n lijst kunnen Rutte en De Jonge refereren aan angsten, of vragen. Aan de hand van percentages wordt aan hun speechschrijvers uiteengezet welke vragen zich op dringen. Zijn mensen op dat mo ment bezig met of een vakantie wel of niet kan? Zijn ze bang hun baan te verliezen? Of neemt de angst om besmet te raken weer toe of af? Met die wat wetenschappelij kere benadering zoeken premier en minister zo naar de juiste toon en woordgebruik bij hun bood schap. De boodschap 'Ga niet naar buiten', werd bijvoorbeeld be wust: 'Blijf thuis'. Duidelijker, een instructie. Dat werkt beter, was het oordeel. Vervolgens werd zorgvuldig af gestemd welke minister bij welk praatprogramma (van Jinek tot Opi) aanschuift voor extra uitleg. Niet dat alles vlekkeloos ver loopt. In de eerste persconferen ties was de wand achter Rutte voorzien van de tekst 'Alleen sa men krijgen we corona onder con trole'. Maar omdat zijn hoofd er voor stond, was alleen te lezen: 'Alleen samen krijgen we corona Zo is vaker bijgestuurd. Na een brief van de gezamenlijke planbu reaus (Sociaal en Cultureel Plan- Door niets te verspillen, kun je meer dan zes mensen vaccineren met één flacon, zeggen Ernst Kuipers en Noortje Swart, respectievelijk voor zitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg en vaccincoördinator van alle ziekenhuisapothekers. Het vaccin dat na de zesde prik overblijft in de flacon wordt door de ziekenhuizen aangevuld met vac- cin uit een nieuwe flacon. ,,Dat doen we ook bij dure kankermedi cijnen'', aldus Noortje Swart. ,,Dit is in ziekenhuizen een standaardhan deling en volkomen veilig.'' Om al les te kunnen benutten gebruiken ze ook speciale zuinige spuitjes, waarbij vrijwel niets in het topje van de spuit achterblijft. Volgens Swart en Kuipers 'heb ben de ziekenhuizen al bewezen dat dit veilig kan' en moeten GGD's het vaccin beter benutten. De koepelorganisatie van de GGD's laat weten dat zij op last van het RIVM en de Inspectie Gezond heidszorg Jeugd dit niet mogen doen. Het is 'ten strengste verboden om te mengen'. ,,Onder strenge voorwaarden is dit toegestaan aan ziekenhuisapothekers'', reageert woordvoerder Kim Roetert van GGD Ghor. De GGD's laten weten dat zij in gesprek gaan met het RIVM en de inspectie. ,,Wij hopen dat ons dit ook toegestaan wordt.'' Richtlijnen Kuipers en Swart willen geen tijd verliezen. ,,We zitten in crisistijd, dus moeten we in crisisstand en mogen geen vaccin verspillen'', al dus Swart. Kuipers: ,,Hoe eerder meer mensen gevaccineerd zijn, hoe minder levens dit kost en hoe eerder we van maatregelen afkun nen zoals de lockdown.'' Volgens de inspectie mogen de GGD's niet gaan werken volgens de ziekenhuisrichtlijnen. Woordvoer der Mariël van Dam: ,,Zeven uit een flacon is voorbehouden aan zieken- huizen. Daar werken mensen met bepaalde opleiding en vaardighe den.'' Volgens Swart staan apothe kers en apothekersassistenten klaar om de GGD's te helpen ook zuini ger met vaccins om te gaan. ,,We kunnen daar apothekersassistenten of geneeskundestudenten voor op leiden. Zo ingewikkeld is het niet.'' Ook roepen de ziekenhuizen GGD's op alle vaccins die overblij ven in de ziekenhuizen en instel lingen snel alsnog te benutten in de GGD-prikstraten. Swart: ,,Vrijdag heb ik drie uur lang gebeld om wat overgebleven flaconnetjes bij een GGD kwijt te kunnen.'' Volgens de GGD is dit al 'heel goed geregeld' en helpen zij 'de ziekenhuizen door te zorgen dat wat zij overhouden als nog wordt gezet'. donderdag 4 februari 2021 Optimist Rutte in spagaat: 'De feiten van nu zijn onzeker' Tobias den Hartog Den Haag - Paul Stamsnijder In maart was er vooral angst voor het virus. foto anp Ziekenhuizen en apothekers wil len dat de verspilling van zo'n 15 procent van de coronavaccins stopt. GGD's halen zes doses uit een flacon, het restant verdwijnt in de prullenbak. Ziekenhuizen komen tot zeven vaccins. Marcia Nieuwenhuis Amsterdam Uit 1 flesje kunnen tot 7 i.p.v. 5* doses worden gehaald: A. Met een ander soort - spuit die minder verspilt - - 1 flesje 2,25 ml, j 1 dosis 0,3 ml 040221 advies fabrikant B. Door de restvloeistof uit meerdere flesjes te combineren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4