Ui li Jjr Vrijwilligers houden leerlingen van Pieter Zeeman in de gaten Onderzoek naar autoluw en vrachtwagenvrij centrum SCHOUWEN-DUIVELAND 7 U DIGITAAL VERGADERING TREKT MEER PUBLIEK DAN OOIT De vergaderingen van de gemeente raad en commissie hebben sinds ze een jaar geleden online gingen, meer belangstelling. i lk nadeel heb ze voor deel', is een gevierde uitspraak van een groot Amsterdams voetballer. I Sinds de coronamaatre gelen het maatschappelijk leven bijna een jaar geleden platlegden, vergadert de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland alleen nog op afstand; via een video-verbin ding. En dat bevalt prima, zien ver schillende partijen. Vooral omdat de publieke belangstelling nog nooit zo groot was. Dus ook al mo gen de raadsleden ooit weer in le vende lijve bij elkaar komen, die online-vergaderingen moeten blij ven, bepleiten Margo Lemsom (VVD) en Robbert Lievense (LSD). Was het aantal belangstellenden op de publieke tribune voorheen op de vingers van twee handen te tellen, de digitale beraadslagingen van de Schouwse volksvertegen woordigers trekken overduidelijk meer kijkers. Gemiddeld nemen 150 tot 200 mensen de moeite van achter een scherm het overleg en de besluitvorming te volgen. ,,En nog eens zo'n 150 mensen kijken de vergadering op een later moment terug. Dus daar moeten we gewoon iets mee doen", zegt coalitieleider Robbert Lievense. Insprekers De VVD werkt aan een voorstel di gitaal vergaderen tot standaard te verheffen. ,,Voor het publiek is het laagdrempelig", ziet fractievoorzit- W- _L ter Margo Lemsom als belangrijk voordeel. „Insprekers hoeven de deur niet meer uit, maar kunnen vanuit hun veilige omgeving hun punt maken. Mensen denken mee, bellen, mailen. En dat is toch wat je wil bereiken, dat mensen zich laten horen en vertellen wat ze van ons verwachten." Als recent voorbeeld noemt Lemsom de renovatieplan nen van de Oude Haven in Zierik zee. „Prachtig toch dat zoveel inwo ners zich hier belangeloos voor hebben ingezet, om te zorgen dat de politiek een andere richting op werd geduwd." Waarom zou je dan nog fysiek gaan vergaderen als het niet écht nodig is? Lemsom ziet ook wel nadelen. Voor de kijkers thuis komt alleen de spreker in beeld, de overige poli tici zijn buiten dat moment on zichtbaar, terwijl lichaamstaal soms boekdelen spreekt. En ook al heeft het gemeentelijk computer systeem de meeste aanloopproble men overwonnen, soms valt de in ternetverbinding nog even weg. Daardoor missen burgers stukjes die ook nét cruciaal kunnen zijn. Herinrichting Toch verwacht ook Lievense dat 'de raad-online' een blijvertje wordt en hij werkt inmiddels met de raads- griffier aan een ideale opzet voor de toekomst. De technische mogelijk heden moeten wat hem betreft worden meegenomen met de her- inrichting van de burgerzaal, die nog steeds op stapel staat voor 1,5 miljoen euro. In dat bedrag was al de installatie van video-apparatuur meegenomen. ,,En dan moeten we het gelijk goed aanpakken ook en het niet afdoen met een overzichts beeld van één camera. DSt werkt niet. Gewoon zoals het nu gebeurt: sprekers één op één in beeld. En als dat kan, waarom zou je dan nog fy siek gaan vergaderen als het niet écht nodig is? Voor het fysieke de bat? Dat doen we dan puur voor onszelf, want nu gaat het ook best goed zo." ,,We moeten onze groepen in tweeën of drieën splitsen om ver antwoord les op school te kunnen aanbieden. Dat betekent dat er veel toezichthouders nodig zijn'', legt rector Peter van der Gaag uit. De school zoekt daarom externe toe zichthouders. Iedereen met hart voor jongeren en onderwijs kan zich aanmelden. Van der Gaag: ,,Maandag starten de lessen van de examenleerlingen weer op school, zo veel als mogelijk is door de aanmeldingen van toe zichthouders. Toezichthouders krijgen een vrijwilligersovereen- komst en een vrijwilligersvergoe- ding." De vrijwilligers worden on der meer ingezet als surveillant bij toetsen, maar ze kunnen ook de do cent ondersteunen tijdens lessen. Of ze ook na de lockdownperiode nog zullen worden ingezet, is niet bekend. Aanmelden kan via info@pieterzeeman.nl. ZIERIKZEE Hoe kan de bin nenstad van Zierikzee verder autoluw worden gemaakt? En wat is nodig om ook vrachtver keer voor bevoorrading van winkels en horeca buiten het centrum te kunnen houden? Twee studenten van de Hoge school Zeeland gaan in het ka der van hun afstudeer-onder- zoek aan de slag met die logis tieke puzzel. Zierikzee zucht onder toene mende overlast van verkeer in de binnenstad. Vrachtwagens rijden zich regelmatig klem in de smalle straatjes. Een zogehe ten goederenhub waar bestel- lingen kunnen worden overge laden op kleine, elektrische wa gens, zou wellicht uitkomst bieden, is al langer het idee. Niek Kolmeijer en Casper Koenders van de HZ in Vlissin- gen pakken die handschoen op. In samenspraak met inwoners, ondernemers, gemeente en an dere betrokken partijen gaan ze eerst kijken welke specifieke klachten er worden ervaren en wat er nu allemaal door de stra ten rijdt in Zierikzee. Op basis van die inventarisatie zetten de eindejaarstudenten op een rij welke oplossingen een kans maken. donderdag 4 februari 2021 SD 'Raad-online is een blijvertje' Marcel Modde Zierikzee VVD-fractievoorzitter Margo Lemsom tijdens de digitale vergadering van de gemeenteraad, tegen haar achtergrond van De Nachtwacht. Rechts is ook burgemeester Jack van der Hoek vaag nog te zien. foto marcel modde - Robbert Lievense, LSD Examenleerlingen mogen vanaf maandag weer naar Pieter Zee man komen om lessen te kun nen volgen. Ze moeten vanwege de lockdownmaatregelen dan wel 1,5 meter afstand houden van iedereen. De Zierikzeese middelbare school zet vrijwilli gers in om daarop toe te zien. Valeska Nastaly Zierikzee De examenleerlingen van Pie- ter Zeeman kunnen maandag weer naar school, maar vrijwilli gers gaan toezien of ze zich aan de coronamaatregelen houden. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49