EENS EEN ZEEUW... II 14 ZEELAND Lex Folmer (31) woont sinds vijf jaar in Rotterdam en pendelt voor zijn werk heen en weer tussen de havenstad en Den Bosch, waar hij ook vijf jaar woonde. Voor de weidsheid én de tandarts gaat hij graag terug naar zijn geboortegrond in Nieuwerkerk op Schouwen-Duiveland. ,,Ik heb een aantal verschillende opleidingen gevolgd. Ik begon met een studie in Utrecht om docent geschiedenis te worden. De stap van Zeeland naar Utrecht was ach teraf gezien iets te groot voor mij. In zo'n grote stad is het toch anders, er wordt veel van je verwacht, de druk is hoger. Je moet je profileren, meegaan in alles. Daarom lukte die studie ook gewoon niet. Toen heb ik een opleiding melkveehouderij gedaan en daarna agrarische be drijfskunde in Den Bosch. Tot slot ben ik, ook in Den Bosch, sociaal pedagogische hulpverlening gaan studeren. Eigenlijk ben ik een beetje een mannetje van alles, ik vind veel leuk." ,,Nee, alles wat ik heb geleerd kan ik nu toepassen in mijn werk. Ik ben coördinator van de woning voor een doelgroep met een lichte ver standelijke beperking. Er wonen jongeren van tussen de 20 en 40 jaar oud, met bijkomende proble matiek. Het is een dynamische groep. Ik vind dit best een onder schatte doelgroep. Het zijn gewoon jonge mensen die willen en kun nen participeren in de samenle ving, maar daar wel hulp bij nodig hebben. Er is voor hen nog veel te winnen. Mijn baan is fulltime, twee dagen op de groep en de an dere op kantoor. Ik vind het leuk om ook op een overstijgend vlak met die zorg bezig te zijn. Dus me verdiepen in de multidisciplinaire zaken eromheen. Ik werk nog steeds in Den Bosch en woon in Rotterdam, maar rijd met veel ple zier heen en weer." ,,Dat is een beetje tweeledig. Ik ging daar een minor (soort bijvak, red.) volgen aan de Hogeschool Rotterdam. Mijn vriendin (met wie ik nog niet zo lang samen was) komt uit Rotterdam en zij kwam toen net terug uit Australië en was op zoek naar een huis. 'Waarom niet samen iets zoeken?' dachten we. Het is voordeliger en als het nou niet zou werken samen, dan konden we altijd weer op zoek naar iets apart. Inmiddels houden we het al vijfjaar vol." ,,In Rotterdam voelde ik me snel thuis, ga hier iets makkelijker de stad in. In Den Bosch voelde ik me altijd een beetje te gast. Al snel had ik plekken ontdekt waar ik graag naartoe ging. Dat kwam ook, om dat ik hier muziek ging maken met twee jongens die ik nog uit Zierik- zee kende. Het 'niet lullen maar poetsen' spreekt me aan. De men sen zijn hier heel toegankelijk." ,,Normaal gesproken ben ik vaak in de oefenruimte te vinden, maar nu kan ik alleen thuis een beetje drummen. Ik ben aan het opstarten met een nieuwe band. Het doel is niet om beroemd te worden. Het is een uitlaatklep om muziek te ma ken. En het is heel tof om iets dat je maakt op het podium te laten zien en terug te horen wat mensen er van vinden. In Zeeland heb ik altijd al veel in bandjes gespeeld, twee jaar geleden hebben we zelfs nog eens in Brogum gestaan. Die con- nectie met Zeeland blijft wel be staan door dat bandcircuit waar ik in zit. Maar in Rotterdam heb je meer opties: veel podia, oefenruim tes en muzikanten." ,,Wat ik me herinner is dat we altijd buiten speelden. Waar vroeger het gat van Nieuwerkerk was, gingen we met de skelter rondsjezen. Voet ballen bij SKNWK. Militairtje spe len. In de bossen die vlak tegen de rijksweg aan liggen heb ik heel wat spijkers in de bomen geslagen voor boomhutten en zo. Het fijne was dat je altijd gewoon op straat kon spelen, je hoefde nooit te kijken of er een auto aan kwam." ,,Heel leuk, maar mede omdat ik die zelf leuk heb gemaakt. Ik zat bij de schoolkrant en de leerlingen- raad en in de schoolband. Door die activiteiten leerde je de docenten op een andere manier kennen. En ook leerlingen van andere jaren. Dat werden mensen die ik heel graag zag en met wie ik daarna zelfs contact heb gehouden. Door die dingen ging ik met meer plezier naar school. Na de middelbare school wilde ik wel een beetje ver- In deze coronatijd merk ik dat ik méér richting Zeeland trek. Even naar het strand der weg studeren om op kamers te gaan. Dat idee sprak me wel aan. Studeren, op kamers en in het weekend met je wastas naar huis. Dat je die veilige haven hebt, maar ook iets voor jezelf. Mijn ouders hadden er volgens mij geen moeite mee. In het weekend kwam ik so wieso terug voor de voetbal." ,,Mijn tandarts is nog steeds in Zee land. Na al die jaren heb ik dat niet veranderd. Als het meezit hoefje maar twee keer per jaar. En dan ga ik bij mijn ouders langs. In deze co- ronatijd merk ik dat ik méér rich ting Zeeland trek. Even naar het strand, de domeinen in. Alleen of naar een vriend en de natuur in om te wandelen of hardlopen. Gewoon wat meer ruimte om je heen te voelen. In Rotterdam woon ik aan de Kralingse Plas, dus er is wel ruimte, maar het is er iedere dag heel druk. Iedereen gaat daar naar buiten. Ik mis wel de weidsheid. Dat was het eerste dat ik miste toen ik op kamers ging. Vroeger fietste ik altijd naar school met de akkers om me heen. Dat is nog steeds een fijn gevoel. Als ik bij Strijen ben, dan begint het al een beetje. Als je dan de dijk over komt en Nieuwerkerk ziet liggen, dat voelt toch als thuiskomen." donderdag 4 februari 2021 'Het niet lullen maar poetsen in Rotterdam spreekt me aan' Lex Folmer: ,,Dat je die veilige haven hebt, maar ook iets voor jezelf." eigen foto Mariska den Hartog Wat heb je gedaan in die tien jaar dat je uit Zeeland weg bent? Spijt dat je zoveel verschillende dingen deed? Hoe kwam het dat je in Rotter dam bent gaan wonen? Hoe bevalt het leven in de stad, nadat Utrecht ooit tegenviel? Het muziek maken, is dat een hobby of meer? Hoe heb je je jeugd in Nieuwer- kerk ervaren? Je deed de havo in Zierikzee, hoe was die tijd? - Lex Folmer En nu, kom je nog graag terug naar het Zeeuwse?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42