Posities van turbines staan al vast 'Jongens of meiden? Daar sta je niet bij stil' 12 ZEELAND Bewoners hadden meer inspraak gewild in plannen windpark bij Rilland Tijdens de vergadering klonk kri tiek over het betrekken van bewo ners bij het plan. Zo zouden meer dere bewoners van buurtschap De Aanwas bij Ossendrecht geen uit- nodiging hebben gekregen voor de digitale informatieavonden. ,,Heel pijnlijk voor een gemeente die zo veel hecht aan burgerparticipatie", vond raadslid Wendy de Koning (PvdA Woensdrecht). De initiatief nemers beloven de fout recht te zetten en zo nodig meer informa tieavonden te houden. Slikken of stikken Huib Bouwman (CU Reimerswaal) vroeg zich af wat de zin is van die sessies. ,,Is dit plan in beton gegoten of heeft de burger nog enig recht van spreken? Ik vraag me af of dit de juiste weg is." Raymond Berger van mede-initiatiefnemer Eneco gaf toe dat er 'helaas' nagenoeg geen schuifruimte is. ,,De projectpartici- patie beperkt zich hier tot goed meenemen en informeren hoe dit tot stand is gekomen." ,,Het is dus slikken of stikken", concludeerde Bouwman. Met de 8 tot 10 grondeigenaren is al een contract afgesloten, zei Marco Spaans van Zeeuwind. Dat de posi ties zo goed als vast staan heeft met verschillende factoren te maken. Zo bepaalden de gemeenten dat het windpark moet worden gebouwd in een dubbele lijnopstelling. Daar mee wordt de opzet van het be staande windpark Kreekrak door getrokken en sluit het aan bij het pas gebouwde windmolenpark Ka beljauwbeek. Een blik op de kaart leert echter dat de turbines van ZE BRA niet zo'n strak ritme volgen. Dat komt volgens adviseur Flo rentine van der Wind vooral door de defensieradar voor luchtbasis Woensdrecht. ,,Het was echt pas- Heel pijnlijk voor een gemeente die zoveel hecht aan burgerparticipatie sen en meten om te voldoen aan de dekkingsgraad van de radar." Ook moet een zone rondom de onder grondse buisleidingenstraat wor- den vrijgehouden. Verder zijn na tuurwaarden een factor. Daardoor komt bijvoorbeeld de meest noor delijke windmolen niet terecht in het bosjes naast de rioolwaterzui vering, maar op een akker ernaast. Waterschapswegen Ondanks al het gepuzzel kon niet voorkomen worden dat de wieken op bepaalde plekken over water schapswegen komen. Volgens Van der Wind kan daar een ontheffing voor worden aangevraagd, maar Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal hielp haar snel uit de droom. In zijn hoedanigheid als waterschapsbestuurder maakte hij duidelijk daar 'absoluut geen me dewerking' aan te verlenen. Alies Francke (17) zit in 6 vwo op Pieter Zeeman in Zierikzee. Het is de allereerste informatica olympiade voor meisjes die ooit wordt gehouden. En er doen maar liefst twee Zeeuwse meiden aan mee. Qun Franken (16) uit 's Heer Hendrikskinderen en Alies Francke (17) uit Kerkwerve gaan in juni naar Zwitserland om te programmeren. Ze hebben elkaar nog niet in het echt ont moet, maar de twee hopen dat dat zeker bij de European Girls' Olympiad in Informatics (EGOI) in Zürich gaat gebeuren. Corona kan nog roet in het eten gooien. ,,Dan gaat het online door, maar zelf zou ik liever willen dat het dan wordt uitgesteld. Het lijkt me leuk om daar de andere deelnemers te zien", zegt Qun. Van de vier meiden die straks Nederland vertegenwoordigen in Zwitserland, komen er twee uit Zeeland. Qun zit in 5 vwo op het Ostrea Lyceum in Goes. Alies zit in 6 vwo op Pieter Zeeman in Zierik- zee. Hun ouders kennen elkaar toevallig wel, maar de meiden hebben alleen nog maar contact gehad via videobellen en WhatsApp. Abracadabra Het is leuk meisjes te ontmoeten die dezelfde interesse hebben, vin den ze allebei. Want er is geen leeftijdsgenoot die niet computert en gamet of die geen telefoon met tig apps heeft. Maar programmeer talen zijn voor de meesten toch echt abracadabra. ,,Het resultaat kennen ze, maar over codes praten doe je niet snel", lacht Alies. Terwijl ze er zelf al maanden in ondergedompeld is. Voor haar profielwerkstuk, een verplicht on derdeel voor het halen van je di ploma, maakte ze een puzzelapp: Tile Blackout. Dat spel komt eind deze week beschikbaar in de Play Store. Ook Qun is uren met program meren zoet. ,,Ik vond het leuk om spelletjes te spelen, maar ik kreeg op een gegeven moment ook inte resse in hoe zo'n spelletje nou pre cies in elkaar zit. Toen ben ik gaan googelen en zelf gaan programme ren." Dat eindeloze gepuzzel vinden ze allebei heerlijk. ,,Stap voor stap kijk je hoe je een probleem kunt oplossen", legt Alies uit. ,,Je kunt ook verschillende dingen maken: een website of app of je doet iets met security. Programmeren kun je leren, maar hoe je het gaat toe passen is heel breed." Qun: ,,Ik vind het leuk iets nieuws te ma ken of iets te proberen wat eigen lijk nog niet echt kan. En dat het dan toch blijkt te kunnen." Meer jongens Qun wil straks wel iets met infor matica gaan doen, maar moet zich er nog in verdiepen. Alies staat al ingeschreven aan de Technische Universiteit in Eindhoven bij de opleiding Computer Science and Engineering. Het zijn vakken Ik vond het leuk om spelletjes te spelen, maar ik kreeg ook interesse in hoe zo'n spelletje nou precies in elkaar zit waar nog altijd meer jongens dan meiden voor kiezen, maar de twee Zeeuwse deelnemers aan de aller eerste Girls' Olympiad in Informa tics zijn daar nuchter onder. ,,Je zit thuis opdrachten te maken en pro beert problemen op te lossen. En eigenlijk weet je dan niet wie de andere deelnemers zijn. Jongens of meiden? Daar sta je helemaal niet bij stil." Gouden scores Alies Francke en Qun Franken hebben ook de eerste ronde van de Nederlandse Informatica Olympi ade 2020-2021 goed doorstaan. Zij behaalden een gouden score en mogen door naar de tweede ronde in maart. Onder die toppers zit nog een Zeeuw: Tijmen Meijer uit Renesse, 6 vwo-er op Pieter Zee man. Hij plaatste zich eerder al voor de Olympiade Benelux. donderdag 4 februari 2021 De initiatiefnemers van het nieu we windpark tussen Rilland en Ossendrecht hebben bekendge maakt waar precies ze 19 nieuwe windmolens van maxi maal 200 meter hoog willen bouwen. Schuiven met turbines is vrijwel onmogelijk, bleek tij dens de presentatie aan ge meenteraden van Reimerswaal en Woensdrecht. Joeri Wisse Rilland -Wendy de Koning, raadslid (PvdA Woensdrecht) FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK het Ostrea Lyceum in Goes, Esme Soesman Kerkwerve Qun Franken (16) zit in 5 vwo op FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -Qun Franken (16)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40