NIEUWS 3 Zwemschool geeft les via iPad om hoofd boven water te houden Schoolslag leren op een matje in de woonkamer. Koppie onder in de afwasbak. Watertrappelen vanaf de bank. Is dit een grapje op TikTok? Nee: in Nijmegen krijgen kinderen écht thuis zwemles. Online, via Zoom. ,,We gaan eerst belletjes blazen. Een, twee, drie...'' f H H uh: zwemles via in I ternet?'' De 5-jarige I Thomas kijkt zijn I moeder Imke Ebben I vragend aan. De jonge Nijmegenaar is best gewend aan het digitale leven. Thuisonder- wijs vormt in coronatijd de nieuwe werkelijkheid. Maar dat hij afgelopen zaterdag via de webcam ook school slag en borstcrawl kan leren, ver baasde hem. ,,We moesten een stoel tje en een bak water klaarzetten", zegt zijn moeder. ,,En dan afwachten maar.'' Zwemleraar Patrick Pabst-van 't Slot verschijnt in beeld. Badslippers aan de voeten, een rood poloshirt van Nijmegens oudste zwemschool Henricus om de schouders. Gekleed als op een normale werkdag. Alleen: hij zit niet aan de rand van Zwembad West, maar thuis op de bank. Vóór hem een iPad waarop Thomas en zes andere kinderen live meedoen met zweminstructies. ,,We gaan eerst belletjes blazen. Een, twee, drie..." De instructeur duwt zijn mond in een met water gevulde af wasteil en begint te bubbelen. Thuis volgen Thomas en zijn leeftijdsge nootjes zijn voorbeeld. Volgens Pabst-van 't Slot lachen collega's hem uit om het online- plan. En eerlijk is eerlijk: wie mee kijkt met het Nijmeegse Zoom- zwemmen denkt even in een parodie te zijn beland. ,,Met je armen maak je een puntmuts. Dan ga je naar voren. En d^n kun je duiken...'' Voor de leraar op het scherm tui melen leerlingen een voor een voor over op de zitting van hun bank. Sommigen hebben voor de gelegen heid zwembroek of bikini aan. Financiële strop „Hilarisch om te zien.'' Eigenaar Peer Pulles van de bijna driehonderd leer lingen tellende zwemschool grijnst. ,,Maar de kinderen en ouders zijn heel enthousiast. Er deden aan de eerste lessen van het afgelopen week end meteen zo'n honderd leerlingen mee. En ze leren écht wat, heel fijn.'' Met je armen maak je een puntmuts. Dan: duiken! Het Zoom-zwemmen is, hoe kan het ook anders, een initiatief dat het ge volg is van de coronaperikelen. Sinds half december zijn de zwembaden voor de derde keer binnen een jaar gesloten. Een financiële strop voor Pulles, die de Nijmeegse zwemschool begin maart overnam en als startende on dernemer op weinig overheidssteun kan rekenen. Inkomsten zijn er niet en vaste lasten lopen door. ,,Om het hoofd boven water te houden, incas seer ik nu toch weer lesgeld van ou ders. De onlinelessen zijn er om iets terug te doen.'' Pulles verwacht dat instructeur Patrick komend weekend meer dan honderd droogzwemmers kan be groeten. ,,De oefeningen slaan aan. Kinderen kunnen thuis in een vei lige omgeving technieken leren waar ze straks in het water mee verder kunnen. Ik denk dat we hier na co rona mee doorgaan.'' Thuis in Nijmegen-Noord heeft Thomas genoten. Hij vindt zwemles best spannend, maar gaat nu na les tijd vrolijk verder. ,,Boven in bad le pels opduiken'', verklaart moeder. Haar wacht op de 'leslocatie' in de woonkamer nog wat opruimwerk. ,,Thomas begon heel gecontroleerd met dat bakje water. Maar na verloop van tijd werd het natuurlijk een klie derboel.'' Privacy De Nijmeegse onlinezwemles is uniek. De Nationale Raad Zwem- veiligheid zegt 'geen tien andere plekken in ons land te kennen' waar dat ook gebeurt. Dat maakt zwem school Henricus meteen ook pionier op het gebied van privacy. Hoe voor kom je dat beelden van leerlingen - sommigen enkel gekleed in zwem broek of bikini - het hele web over gaan? ,,Ouders krijgen iedere week nieuwe inlogcodes en we blokkeren gebruikers van buiten Europa. Vol gens ons is het veilig'', aldus Pulles. Daarnaast kunnen ouders ook zelf het zekere voor het onzekere nemen, stelt Imke Ebben. Haar Thomas houdt zijn kleren aan tijdens de les sen. ,,Ik zou mijn kinderen nooit al leen in zwembroek achter de camera zetten.'' donderdag 4 februari 2021 GO Duiken in de afwasbak en crawlen op de keukenvloer Daan Rieken Nijmegen Patrick Pabst-van 't Slot, zwemleraar Droogzwemmen voor de iPad. De 5-jarige Thomas probeert thuis de fijne kneepjes van het zwemmen onder de knie te krijgen. foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3