Goes blijft economische 'toplocatie' Voorlopig staat de brug bij Bruinisse nog omhoog 8 Twee verdachten van bootje in en één 'weet van niks' .1 De rechtbank in Rotterdam be paalde gisteren dat de mannen in de cel blijven. Veel vragen bleven open. Wie welke rol speelde ofvoor wie ze werkten? W. en Van der B. hielden hun mond dicht en B. zei van niks te weten. De drie kwamen gisteren voor het eerst voor de rechtbank. De verdachten waren er niet fysiek bij. W. liet zijn advocaat het werk doen, B. en Van der B. keken vanuit de PI Zwolle toe via een videoverbinding. Justitie stelde dat het dossier bijna is afgerond; de zaaksofficier dacht dat inhoudelijke behandeling snel plaats kan vinden; hun advocaten betwijfelden dat en komen later nog met onderzoekswensen. De drie verdachten werden in ok tober gearresteerd op een motor bootje, de Julia, in de haven van Breskens. Aan boord van die - gesto len - Sea Ray Sundancer 265 lag een partij van ruim 500 kilogram co caïne, verdeeld in goed ingepakte blokken met daarop het opschrift COVID 19. Kort daarvoor uit de zee opgevist, stelde het Openbaar Mi nisterie. Encrochat De politie kwam de drie ver meende cokevissers op het spoor na het kraken van de versleutelde be richtendienst Encrochat, tot die tijd veel gebruikt door criminelen om ongestoord over duistere zaken te communiceren. In het onderzoek naar de drie - 26Wilson genoemd - nam de politie de tijd en moeite om de motorboot waarmee ze de Noordzee op gingen, van een peil zender te voorzien, die maanden lang 'aan' bleef staan. Zo kon de politie precies zien waar de drie op de Westerschelde mee bezig waren. De Kustwacht zag de drie via een speciale camera de der tien zakken met het witte poeder uit de zee opvissen. Na het ophalen van die lading, die waarschijnlijk van een containerschip was gegooid, ar resteerde de politie de drie op hun bootje, met hulp van zwaarbewa pende agenten en een politieheli- kopter. De woningen van de man nen en een vakantiehuisje van W. op een camping in Emst werden doorzocht. Maar wie had welke rol en, be langrijker, voor wie visten ze de me- gapartij cocaïne eigenlijk op? Welke organisatie stak achter het trans port? Dat was nog altijd onduidelijk. W. en Van der B. beriepen zich op hun zwijgrecht. Werden ze be dreigd door hun opdrachtgevers misschien? Hun advocaten wilden er niets over zeggen, net zo min als over hoe de drie elkaar kennen. De enige die sprak was Kampe- naar B. (54). Hij was een vismaatje van W. De Kampenaar werd ook verdacht van invoer van die twee la dingen, op 5 en 20 oktober en de voorbereidingen voor oppikken van nog een transport, in mei. Dat ging toen niet door vanwege te slecht weer op zee. Heel verbaasd B. wist volgens zijn advocaat niets van het transport in oktober; hij dacht dat hij met zijn Urker maatje ging vissen op de Julia. Toen er mid den op zee ineens dertien tassen met honderden kilo's cocaïne aan boord moesten worden gehengeld door Van der B. en W. zou hij heel verbaasd zijn geweest. Een grotere rol lijkt weggelegd voor W. Het Openbaar Ministerie verdacht de vader, vloerenlegger en keukenbouwer er niet alleen van op 20 oktober 572 kilogram coke op te hebben gevist. Hij zou eerder, op 5 oktober, een partij van 300 kilogram hebben moeten ophalen. Die lading De Kustwacht zag de drie via een camera de dertien zakken met coke opvissen spoelde toen aan op het strand. Ook dacht justitie dat de Urker al in mei vorig jaar bezig was met voorberei dingen voor het opvissen van ladin gen coke. Hij wist bovendien dat het snelle motorbootje dat hij had via een misdrijf verkregen was. Zwollenaar Van der B. werd de smokkel op 20 oktober ten laste ge legd. Ook werd in zijn woning een verboden, omgebouwd gaspistool met patronen gevonden. De politie vond op zijn telefoon groepsge sprekken over de drugstransporten op de app, in het Engels. ,,Maar mijn cliënt spreekt geen Engels, laat staan dat hij het kan schrijven", stelde zijn advocaat Polat. De advocaten van de verdachten probeerden hun cliënten op vrije voeten te krijgen in afwachting van inhoudelijke behandeling van hun strafzaken. De rechtbank ging daar niet in mee; er is volgens de recht bank alle reden om ze nog in voor lopige hechtenis te houden. De vol gende zitting zal medio mei zijn, vermoedelijk wordt dat een regie zitting. Bureau Louter beoordeelt jaarlijks de economische prestaties van ge meenten en regio's, waarbij reke ning wordt gehouden met het aan tal inwoners. Goes haalde de afge lopen twee jaar de top 10, maar zakt deze keer twee plaatsen. De lijst wordt aangevoerd door Haar lemmermeer (dankzij Schiphol), gevolgd door Son en Breugel en Rotterdam. Middelburg 87e Middelburg is de tweede Zeeuwse gemeente op de lijst. Zij steeg van de 101e naar de 87e plaats. Bijna alle andere gemeenten daalden, met uitzondering van Borsele (van de 223e naar de 198e plaats). De posities van de andere Zeeuwse gemeenten: Terneuzen op 129 (vo rig jaar op 107), Schouwen-Duive- land op 130 (117), Vlissingen op 173 (160), Sluis op 224 (184), Noord-Be veland op 236 (200), Kapelle op 263 (253), Veere op 274 (269), Reimers- waal op 276 (272), Tholen op 317 (302) en Hulst op 322 (304). De lijst telt in totaal 350 gemeenten. Dat Goes landelijk zo hoog scoort, komt doordat zij fungeert als regionaal centrum voor winke len, onderwijs en vooral zorg. In de categorie persoonlijke dienstverle ning (detailhandel, vrijetijdsactivi teiten, onderwijs en zorg) is zij zelfs de tweede gemeente van het land, na Zwolle. Bureau Louter heeft ook een aparte top 50 samengesteld voor het midden- en kleinbedrijf. Daarin staat Goes op de derde plaats, na Son en Breugel en Bunnik, maar vóór Amsterdam en Gorinchem. Als alleen wordt gekeken naar per soonlijke dienstverlening, voert Goes zelfs de landelijke lijst aan. BRUINISSE Hij gaat af en toe omlaag, maar daarna gaat hij al gauw weer in de opstand: de basculebrug in de N59 bij Brui- nisse is al sinds half november buiten gebruik. Een reparatie datum is nog niet in zicht. Rijkswaterstaat is 'druk aan het testen', laat woordvoerder Ed win de Feijter weten. ,,Er is één ding duidelijk en dat is dat onderdelen van de back up in storing zouden kunnen vallen. Daarom staat de brug uit voorzorg in opstand", zegt De Feijter. ,,Het lijkt alsof er al die tijd niets gebeurt, maar ach ter de schermen wordt hard ge zocht naar de oorzaak. Dat ge beurt door middel van testen. Pas als we weten waar het fout zit, kunnen er eventueel onder delen worden vervangen of re paraties worden uitgevoerd." Hoe lang dat nog gaat duren, is onbekend. De Feijter: ,,Het is vooral vervelend voor de weg gebruikers en de scheepvaart." Omdat het wegverkeer over de bypass kan, kiest Rijkswater staat niet voor continue hand matige bediening. donderdag 4 februari 2021 GO Cokevissers blijven vastzitten D. W. (32) uit Urk, R. B. (54) uit Kampen en W. van der B. (31) uit Zwolle blijven voorlopig vastzit ten voor het opvissen van een partij van ruim 500 kilogram co caïne uit de Noordzee. Zij wer den in oktober vorig jaar gear resteerd in Breskens. Caspar van Oirschot Breskens Zwaarbewapende politieagenten hielden eind oktober in de haven van Breskens de verdachten aan op een speedboot met een grote hoeveelheid cocaïne. foto peter nicolai Op de economische ranglijst is Goes gezakt van de 10e naar de 12e plaats. Toch steekt de ge meente nog altijd met kop en schouders boven de rest van Zeeland uit. Rolf Bosboom Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36