Bi d VVW Schelde gaat Dokhaven beheren Veers raadslid wil klaarheid over plannen tiny houses 7 SLOOPSUGGESTIE ONGELOOF OMWONENDEN Afbreken? De Machinefabriek? ,,Nee toch: we kochten juist een huis aan Het Dok, omdat we het fantastisch vinden op een historische plek in Vlissingen te wonen." ewoners van nieuwe I woningen rondom Het Dok schrokken |zich rot toen ze hoor den dat een deel van de Vlissingse gemeenteraad de Machinefabriek wil laten slopen. Velen van hen zijn mede door de aanwezigheid van de Machinefa briek naar een woning aan Het Dok verhuisd. Maar een aantal raadsleden vreest, in tegenstelling tot burgemeester en wethouders, dat de herstelkosten gierend uit de klauwen lopen, terwijl exploita tieopbrengsten uiterst onzeker zijn. Michel en Monique Rouw ver huisden een kleine 2,5 jaar geleden van Hellevoetsluis naar Vlissin- gen. Michel is loods in de haven van Rotterdam. Hoewel er in Vlis- singen ook een loodsencentrale is, is het niet gebruikelijk op latere leeftijd te verkassen. ,,Ik ben 57 jaar, met 60 ga ik met pensioen. Daarna wilden we wel verhuizen naar Zeeland. Niet naar Vlissin- gen, want die stad kenden we he lemaal niet. We dachten aan Dom burg of misschien Middelburg, de plaats waar de familie van mijn vrouw - meisjesnaam Steutel - vandaan komt", verklaart Michel. Na een familiefeestje in Vlissin- gen kwam die plaats ook in beeld. De stad voldeed tenslotte aan be langrijke eisen van de familie Rouw als: op loopafstand van het strand en in de buurt van winkels en vertier. ,,Nadat we met project leider Hans van Houdt een rondje door het Scheldekwartier hadden gewandeld, waren we dolenthou siast over een woning aan Het Dok. Toen een appartement met tuin aan de Peperdijk vrij bleek, hapten we direct toe." Metershoge foto Vanuit zijn huis kijkt het echtpaar Rouw bijna recht op de Machine fabriek. „Fantastisch toch. Bijzon- Zulk prachtig maritiem erfgoed laat je toch niet verloren gaan? der maritiem erfgoed, wat als het even kan bewaard moet blijven." Dat Michels woorden geen praat jes voor de vaak zijn, bewijst een metershoge foto van een deel van het Scheldeterrein net na de oor- log. De foto uit de collectie Dert beslaat een hele wand. Als retori sche vraag bedoeld: ,,De Machine fabriek staat er al een eeuw, zulk prachtig maritiem erfgoed laat je toch niet verloren gaan?" Ook veel bewoners van het nieuwe wijkje Ketelmakerij moe ten er niet aan denken dat de Ma chinefabriek tegen de vlakte gaat. Een bewoonster van de Jan Weug- kade vindt dat de buitenkant wel een facelift kan gebruiken, maar bewoners van De Ketelmaker - het straatje dat recht op de kale west kant van het fabrieksgebouw kijkt - zeggen allemaal dat de Machine fabriek als herkenbaar maritiem erfgoed aan Het Dok moet blijven pronken. Ricardo Loose en zijn buur vrouw Daniëlle van Klooster woonden al in Vlissingen. Ze ver huisden naar de Ketelmakerij voor het mooie nieuwe huis, maar ook voor de 'historische locatie, op het voormalige Scheldeterrein', be toogt Loose. Voor de uit Koude- kerke afkomstige Ingrid Francke, de andere buurvrouw van Loose, geldt hetzelfde. De drie 'Ketelma kers' hopen dat de gemeente er in slaagt de Machinefabriek tot le vendige ontmoetingsplek om te toveren zonder de buitenkant van het gebouw te veel aan te tasten. Claudia Sondervan Vlissingen De Vereniging voor Watertoerisme Schelde heeft straks steigers aan beide zijden van de nieuwe Dok- brug in Vlissingen. VVW Schelde is de nieuwe exploitant van de Stads- haven Scheldekwartier, de nieuwe jachthaven in het Dok. Gisteravond vergaderde de alge mene ledenvergadering over de nieuwe poot van de vereniging. Morgen tekenen voorzitter Sal Cra- cau en wethouder John de Jonge de overeenkomst. De vereniging gaat zorgen voor de 32 passantenplaat sen aan de Peperdijk en de 57 aan legplaatsen aan de Jan Weugkade die verkocht worden aan bewoners van de nieuwe bebouwing rond het Dok. Als de eigenaren besluiten een tijd te varen en de steigerplaats leeg laten, kan die via de vereniging ook aan passanten verhuurd worden. Cracau hoopt 1 juni de nieuwe jachthaven te kunnen openen. Aanleg spoedig Na volgende week is bekend wie de nieuwe drijvers en steigers, de wachtsteiger aan de Binnenhaven zijde en de stroomvoorzieningen voor de cruiseterminal en de jacht haven levert. Cracau hoopt dat de aanleg spoedig na de opening van de Dokbrug gebeurt. ,,We willen de haven liefst dit jaar al onder de Blauwe Vlag brengen, net als onze eigen haven." ,,De vereniging had destijds al in teresse voor de De Ruyter jachtha ven. Anderhalf jaar geleden lieten we ook onze belangstelling blijken voor de jachthaven Scheldekwar- tier", vertelt Cracau. VVW Schelde schreef in op de concessie en kreeg het toezicht, onderhoud en beheer voor tien jaar gegund. Het bestuur van VVW Schelde ziet de exploita tie als een versterkende poot onder de vereniging en het watersport- toerisme in Vlissingen. ,,Onze lig gelden zijn veel lager dan die van commerciële bedrijven." In de eigen haven aan de Jachtha venweg aan het Kanaal door Wal cheren beschikken de leden over 90 vaste ligboxen en 40 tot 50 passan tenplaatsen. Havenmeester Rinus de Nooijer heeft voortaan een boot - en misschien assistentie - nodig om tussen de jachthavens te pende len. De vereniging breidt het eigen netwerk voor cameratoezicht uit naar de ligplaatsen in het Dok. DOMBURG Komen er in de gemeente Veere nog tiny houses? Raadslid Stijn van Kervinck (eigen lijst) wil dat weten. In een serie schrifte lijke vragen aan het dagelijks bestuur van de gemeente wijst hij naar een recent interview in deze krant met directeur bestuurder Marco van der Wel van Zeeuwland. Deze ver klaarde tijdens dat interview dat zijn woningcorporatie geen plannen heeft om zulke huisjes te bouwen. Van Kervinck roept in herin nering dat de Veerse gemeen teraad op 12 november via een motie opriep om in 2021 breed te onderzoeken op welke loca ties minihuizen geplaatst kun nen worden. En de raad vroeg toen ook om een jaar later al terreinen geschikt te maken en zulke woningen te plaatsen. Het raadslid wil verder weten hoe het staat met de plannen voor de bouw van starterswo- ningen. Hierbij verwijst hij ook naar het interview waarin Van der Wel waarschuwt dat door een wetswijziging het in de toekomst niet meer moge lijk is woningen voor een gere duceerd tarief aan te bieden aan starters. donderdag 4 februari 2021 WA 'Machinefabriek sloop je toch niet?' René Hoonhorst Vlissingen -Michel Rouw, buurman Machinefabriek Vanuit zijn woning kijkt Michel Rouw op de Machinefabriek aan de overkant van Het Dok. ,,Ik wil dit fantastische uitzicht niet kwijt. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35