Overlidensberich Door corona halen meer leerlingen het eindexamen niet Eerste 85-plussers geprikt in Goes 2 WILLEM VAN DAM Column Zodra mijn oma de brieven bus hoorde klepperen legde ze haar haakwerkje neer, spoedde ze zich op haar geruite pantoffels naar de gang, raapte het avondblad van de mat, spreidde de courant uit over het tafelkleed en bladerde meteen door naar de pa gina's met de overlijdensadverten ties. Raar vond ik dat. De sportpa gina's en de strips waren toch veel interessanter? keek elke keer weer triomfantelijk op als ze in de zwart omrande an nonces de naam had ontdekt van een vage kennis die het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. Zo, die had ze ook weer overleefd. En dan schonk ze zichzelf tevre den nog een kopje thee en mij een glaasje priklimonade in. ik met toenemende gretigheid de overlijdensberichten spel. Zal met de leeftijd te maken hebben. Maar weet u wat mij opvalt? Dat er nooit klerelijers en klootzakken dood gaan. De overleden waren allen bijzonder geliefd. 'Tot onze grote droefenis heeft onze innig be minde ons na een moedig ge dragen lijden verlaten. We zullen zijn liefde, zorgzaamheid en hu mor missen'. Dat soort tekstjes. Nooit ontvalt ons eens een onbe houwen stuk vreten, een mispunt of chagrijn. Nooit lees ik een jui chend: 'Yes, Kees is dood! Eindelijk is de ploert opgepleurd'. Al onze doden waren - als we de overlijdensadvertenties mogen ge loven - inspirerend, creatief, moti verend, liefdevol, zorgzaam. Ze waren fantastische opa's en oma's, hadden het hart op de juiste plaats, waren goed voor hun duiven, wer den door hun collega's op handen gedragen enzovoorts, enzovoorts. Nergens wordt zo gelogen als op de overlijdenspagina. om te gaan hemelen. Maar als mijn naam straks in een overlijdensbe richt opduikt, hoop ik dat er (met dank aan Cees Buddingh') ge schreven staat: 'In de grond geen kwaaie jongen'. 'Yes! Eindelijk is de ploert opgepleurd' DE STELLING Vandaag: Ondanks de lockdown vermaak ik me prima Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters C0VI&-I9 OP SOCIAL MEWA MASSAAL 6Et>Ult> ALS #KUTCORONA •7^11 Tholen pakt drugsdealers aan Merel Westrik onderzoekt haar Zeeuwse wortels EINDHOVEN Middelburgse krijgt straatnaam in Eindhoven Van paniek is bij de Zeeuwse scho len in elk geval geen sprake: de leer lingen zijn klaar voor het examen, laten ze weten. ,,Er is een grote groep leerlingen die normaal ge sproken zou slagen en dat nu met corona ook doet", verwacht Guus Hagt. Hij is directeur van de Mon- dia Scholengroep op Walcheren, en voorzitter van de koepel van Zeeuwse middelbare scholen. ,,Tus- sen de 5 en 10 procent zakt elk jaar. Die groep zou ook zakken als er geen corona was geweest. Maar daartussen zit een groep die mis schien het slachtoffer zou kunnen worden van corona." Hij schat die groep op maximaal 10 procent van de grofweg 3000 Zeeuwse leerlingen die dit jaar eindexamen doen. De scholen vra gen zich af hoe ze ervoor kunnen zorgen dat toch zo veel mogelijk van die pakweg 300 leerlingen kun nen slagen. 'Geef leerlingen meer tijd' In Zeeland loopt er min of meer een scheidslijn door de Westerschelde. Niet vreemd, omdat corona op Zeeuws-Vlaamse scholen harder heeft toegeslagen. Daardoor volgen de leerlingen daar al een aantal we ken extra onderwijs op afstand. „Eigenlijk hebben we niet zo veel onderwijstijd verloren", vindt Hagt. ,,Voor met name de examen leerlingen zijn de meeste lessen ge woon doorgegaan. Tot op de dag van vandaag. Eigenlijk hoeven we ons nog maar een maand te redden en dan zitten we op het gewone tijdstip waarop wij normaal ge sproken op school examen zouden gaan afsluiten. Waarom zouden we het centraal examen uitstellen?" Daaraan verbindt hij wel een voorwaarde: geef leerlingen die het niet redden tot de zomer extra les sen en bied ze in september de mo gelijkheid voor een herkansing. ,,Dan kunnen die leerlingen per 1 oktober alsnog instromen in het vervolgonderwijs. Op voorwaarde dat die rekening houdt met deze speciale groep leerlingen. Zoals wij straks de achterstanden van leerlin gen uit groep 8 bijwerken." Scholen beneden de Wester- schelde staan er anders in. Zij plei ten voor het schrappen van het cen traal examen. ,,Waar onze docenten en leerlingen last van hebben is on zekerheid", zegt Piet de Witte, be- Wij zeggen: overweeg nu al dat centraal examen te schrappen stuurder van de Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen. ,,Wij zeggen: overweeg nu al dat centraal examen te schrappen. Want als het af standsonderwijs onverhoopt lan ger duurt, kunnen we door middel van kwalitatief goede schoolexa mens deze leerlingen netjes aan een volwaardig diploma helpen. Net zoals vorig jaar is gebeurd." Hagt ziet dat als directeur van Mondia Scholengroep anders. ,,Dan gebruik je de crisis om iets wat je toch al niet fantastisch vindt een kopje kleiner te maken. Maar het gaat er hier niet om of je voor of te gen het centraal examen bent." Hij verwacht een compromis. Onderwijsminister Arie Slob houdt tot nu toe vast aan de exa mens, maar sluit aanpassingen niet uit. Uiterlijk 15 februari hakt hij hierover de knoop door. Sinds vorige week verstuurt het RIVM een uitnodiging naar thuis wonende mensen in de leeftijdsca tegorie van 85 tot en met 89 jaar. Mensen die naar de vaccinatieloca tie kunnen komen, maken telefo nisch een afspraak. Als mensen niet mobiel zijn,kunnen ze later via de huisarts worden gevaccineerd. Bij de GGD West-Brabant zijn pro blemen met de vaccinatiecapaciteit en moeten mensen onder meer naar Dordrecht in plaats van Breda. Dit soort capaciteitsproblemen spe len in Zeeland niet, aldus de GGD. In Goes is deze week voldoende ruimte, aldus de GGD Zeeland. In totaal zijn tot en met 31 januari 6160 vaccinaties gezet op de twee Zeeuwse vaccinatielocaties van GGD Zeeland. Dit cijfer betreft ook inwoners van regio's buiten Zee land. Dit kunnen bijvoorbeeld zorg- medewerkers zijn die werken in Zeeland, maar woonachtig zijn in Brabant of Zuid-Holland. Vaccina ties in ziekenhuizen, instellingen en door huisartsen zijn niet in dit cijfer meegenomen. donderdag 4 februari 2021 Vond mijn oma dus niet. Die Ik betrap mezelf er op, dat ook Voorlopig ben ik niet van plan Reageer op pzc.nl Gisteren: De vaccinatie strategie kan niet beter 871 stemmen WÉÉR EEN NIEUWE VARIANT THOLEN De gemeente Tholen en zeven Brabantse ge meenten gaan samen de strijd aan tegen notoire drugsdealers. Wie op straat dealt, loopt naast het risico van een rechts zaak ook de kans op een gemeentelijke boete (dwangsom) van de bur gemeester. Die boete kan oplopen tot 7,5 mille als iemand wordt opgepakt die hard drugs verkoopt. In de acht gemeenten is het nu al verboden om te dealen op straat. Wie dat wel doet, krijgt een proces verbaal aan de broek en nu dus ook de kans op een gemeentelijke boete. VLISSINGEN Televisiepresentatrice Merel Westrik - onder meer van Ladies Night - is zaterdag de hoofdper soon in het tv-pro- gramma Verborgen Ver leden op NPO2. Westrik zelf komt uit Westzaan, maar de zoektocht naar haar voorouders, brengt haar onder meer naar Zeeland, waar haar oma vandaan kwam. Ze leert in Verborgen Verleden veel over het leven van een aantal voormoeders. De zoektocht brengt Merel tenslotte naar het hoge noorden van Noor wegen, waar een mega lomaan project van Hitler het leven van haar opa bepaalde. De uitzending begint om 20.30 uur. Natuurkundige Lili Blee- ker, geboren op 17 ja nuari 1897, in Middel burg krijgt een straat naam in een nieuwe Eindhovense wijk. Bleeker richtte eind jaren 20 van de vorige eeuw het Physisch Ad viesbureau op, dat voor lichting gaf aan weten schappelijke laboratoria en industrieën over het ontwerp en de bouw van instrumenten. Zij stond samen met haar levens partner Gerard Wil- lemse aan de wieg van de Nederlandsche Op tiek- en Instrumentenfa briek dr C. E. Bleeker (NEDOPTIFA). De coronacrisis leidt tot leer- achterstanden in het voortgezet onderwijs. De Zeeuwse middel bare scholen verwachten dat enkele honderden leerlingen meer dan anders het eindexa men niet zullen halen. Over de oplossing zijn scholen verdeeld. Jeffrey Kutterink Vlissingen -Piet de Witte, bestuurder van de Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen De GGD Zeeland is deze week begonnen met het vaccineren van thuiswonende 85-plussers in de Zeelandhallen in Goes. Vanaf maandag kunnen zij ook terecht bij de vaccinatielocatie van de GGD in Terneuzen. Theo Giele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2