Sporters in Tokio beperkt in vrijheid Hart slaat de Giro over De nieuwe status van het shorttrack OQP Doen we ook mee buiten schaatsen en shorttrack;? 23 600 mensen gaan in isolatie V, Van verplichte vaccinatie zal geen sprake zijn. Alle betrokkenen bij de Spe len worden voorts flink ve beperkt in hun bewe gingsvrijheid. In het draaiboek dat gisteren werd geopenbaard wordt duidelijk dat Covid-19 grote in vloed zal hebben op Tokio. Offici als, juryleden en andere vertegen woordigers van de bonden moe ten zo min mogelijk contact heb ben met anderen en twee meter afstand houden van een sporter. Bij andere contacten geldt een meter. Bij aankomst in Tokio moet een recent negatieve test worden overlegd en volgt direct een nieuwe test. Daarnaast moet de Japanse corona-app worden geïnstalleerd, worden aangegeven met wie er de eerste veertien da gen direct contact is en mag open baar vervoer alleen met toestem- Gezondheid Bij de presentatie werd duidelijk dat atleten zo kort mogelijk in het olympisch dorp verblijven, zeer beperkt zijn in hun bewegingen erbuiten en veelvuldig worden getest. „De gezondheid en veiligheid van alle betrok kenen bij de Olympische en Paralympische Spe len staan voorop", zei Christophe Dubi (foto), directeur Olympische Spelen van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC). Het liet weten de draaiboeken de komende maanden steeds aan te passen aan de veranderende om standigheden voordat de Spelen op 23 juli beginnen. De in het draaiboek vermelde maatregelen bevatten weinig ver rassingen: er is een verplichting tot dragen van mondmaskers, ie dereen moet bereid zijn een coro natest te ondergaan en bij klach ten of contact met een besmet persoon is isolatie en nieuwe test verplicht. Ook wordt gemeld atle ten aan te moedigen met handge klap en schreeuwen te vermijden. De renner van Ineos zegt in de krant Daily Telegraph een nieuwe uitdaging te zoeken. Die ligt voor de 25-jarige Londenaar in de combinatie van de Tour de France en de Olympi sche Spelen. li weldige belevenis", zei Geoghegan Hart. „Natuurlijk zou het geweldig zijn om terug te keren in het shirt met nummer 1. Ik begrijp het belang daarvan voor de organisatie. Maar ik denk ook als een wielrenner: je kunt zelf je rugnummer niet zien.'' De zege van Geoghegan Hart, die in het eindklassement de Sunweb-renners Jai Hindley en Wilco Kelderman achter zich liet, maakte een tegenvallende Tour voor Ineos enigszins goed. De Co lombiaanse kopman Egan Bernal had zijn zege van het jaar ervoor geen vervolg kunnen geven. Ber- nal is er nog steeds, net als oud Tourwinnaar Geraint Tho- Ijv mas en de Ecuadoraan Ri- chard Carapaz, winnaar van de Giro van 2019. Het wordt dus dringen bij Ineos voor de Tourse lectie. „Ik ben 25 en heb de Tour nog nooit gereden", zegt Geoghegan Hart, die voor het geel wil gaan maar ook een onder geschikte rol niet uitsluit. ,,Ik heb de tijd aan mijn zijde.'' Na de Tour volgen de Spelen. ,,Ik wil er dol graag naartoe. Maar er zijn wel tien kandidaten voor de vier plek ken die we hebben.'' BEIJING 202?. donderdag 4 februari 2021 GO OLYMPISCHE WINTERSPELEN 4 T/M 20 FEBRUARI 2022 ROTTERDAM Het Internatio naal Olympisch Comité dringt er op aan dat sporters en begelei ders die deelnemen aan de Spe len van Tokio zijn gevaccineerd tegen het coronavirus. Dat staat in het voorlopige draaiboek waarin de organisatoren aan geven hoe de veiligheidsmaatre gelen tegen het virus komende zomer zullen zijn. ming worden gebruikt. De ko mende dagen volgen draaiboeken met maatregelen voor andere doelgroepen. MELBOURNE Rond de zeshonderd betrokkenen bij de Australian Open, onder wie tennis sers, moeten in isolatie. De plaat selijke autoriteiten hebben de beslis sing genomen, nadat iemand die werkte in één van de bij de organisa tie betrokken hotels positief heeft ge test op corona. Momenteel zijn er al enkele voorberei dingsevenementen in en rond Mel bourne aan de gang. Het pro gramma daarvan is voor vandaag na de nieuwe besmetting geschrapt. Eerder gisteren zei Premier Daniel Andrews van de staat Victoria nog dat van een af gelasting van som mige toernooien geen sprake zou zijn. De besmette per soon is een 26- jarige man. Hij zou positief hebben ge test op de Britse variant van het virus. Het is nog altijd de verwachting dat de Australian Open, de eerste grand slam van dit jaar, maan dag gewoon kan beginnen. ROTTERDAM De Britse wielren ner Tao Geoghegan Hart (foto) is niet van plan te starten in de Giro d'Italia, de rittenkoers die hij af gelopen najaar won. „Ik houd van koersen in Italië, het was een ge FOTO AFP Shorttrack was in Nederland het kleine broertje van de populaire langebaan. Een sport waar werd gehoopt op medaillekansen, er werd niet automatisch op gerekend. Ja, op Knegt na, die in Pyeong- chang de leeftijd (28 destijds), de ervaring en het palmares had. Maar daar in Zuid-Korea, shorttrackland bij uitstek, was het Suzanne Schulting, 20 pas, die de wereld en vooral zich zelf verbaasde door haar winst van goud op de 1000 meter op de laatste shorttrackdag van het toernooi. Eerder tijdens die Winterspelen waren er al an dere medailles die maken dat Nederland nooit meer als un derdog zal meedoen: het zilver van Yara van Kerkhof op de 500 meter en Knegt op de 1500 meter. En er was het brons van de aflossingsploeg bij de vrouwen. Schulting nam zich na afloop één ding voor: ik wil bewijzen dat het niet een malig was. Zo geschiedde. Ze is de huidige koningin van het shorttrack, in haar kielzog sleept ze de rest van het team mee. Nederland is een short trackland, en zal volgend jaar met een andere status afreizen naar Peking. 4 Zeker, waarschijnlijk meer dan ooit. Nicolien Sauerbreij zorgde in Vancouver (2010) voor de eerste en voorals nog enige medaille buiten de ijsvloer. Het is nadrukke lijk de wens van NOC*NSF dat Nederland ook buiten het schaatsen en shorttrack een woordje meespreekt. Als deze winter een voorbode is, komt dat wel goed. Skeletonster Kimberley Bos (27) kan de beste resultaten overhandigen. Ze eindigde in het wereldbekerklassement als derde. Bos werd in Pye- ongchang drie jaar geleden achtste, maar heeft deze winter de aanval geopend op de wereldtop. Beter materi aal, meer ervaring en goed omgegaan met de beperkin gen die corona meebracht, is haar eigen verklaring. In de monobob, in Peking een nieuw onderdeel voor vrou wen, behoort voormalig speerwerpster Karlien Sleper (28) tot de besten ter wereld. Ze kende deze winter wel te genslag, nadat de internatio nale bobsleebond besloot dat alleen monobobbers die ook in een tweemansbob naar be neden gaan aan internatio nale wedstrijden mogen deel nemen. Daardoor beperkt Slepers seizoen zich tot 'voorsleeën' en een enkele wedstrijd waarbij ze wel mag starten. Glenn de Blois (25) won vorige maand als eerste Nederlander een wereld bekerwedstrijd snowboard- cross. Een olympisch ticket was de bonus. Zelfs op de ski's doet Neder land mee, al is het de vraag hoe voorspoedig de revalida tie van Adriana Jelinkova (25) verloopt. Een dag nadat ze zich met een tweede top 12- klassering in de wereldbeker had verzekerd van een ticket voor de Spelen in Peking, scheurde ze haar voorste kruisband. Jelinkova kan de eerste Nederlandse skiester op de Spelen worden in 70 jaar tijd. En dan zijn er nog de Neder landers in Oostenrijkse dienst. Schansspringer Sara Marita Kramer is kandidaat voor een medaille. Bobslee ster Jennifer Onasanya (26), onlangs derde op het EK, is sinds december ook officieel Oostenrijkse. Liever hadden zij voor hun geboorteland uitgekomen, maar de gebrek kige faciliteiten en middelen laten dat niet toe. Eventueel succes voor Oostenrijk zou ook in Nederland voor een impuls kunnen zorgen, is de hoop. Kimberley Bos op de Spelen in 2018. foto stephan tellier Het imposante stadion in Peking waar in 2022 het schaatsen plaatsvindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23