te krijgen 'Binnenkort word ik de ceo van het bedrijf' 19 Hoeveel verdien je? Plan slim je vakantie in €3100 'Je hoort niet iedere dag rug- en hoofdpijn te hebben. Vaak is de oorzaak opgelopen stress' Framingham Heart Study, een langdurig onderzoek onder inwoners van het Amerikaanse plaatsje Framingham naar de risicofactoren voor hart- en vaatziekten. ,,De deelnemers werd ook gevraagd naar hun vakantie. Onderzoekers zagen vervolgens dat de groep die jarenlang niet op vakantie was gegaan, een groter risico had op hart- en vaatziek ten en vroegtijdig overlijden. Als je jezelf lang geen rust gunt, heeft dat dus gevolgen voor je lichaam en geest.'' Intensiever dan ooit En al kunnen we nu even niet skiën, zonnebaden op een Thais strand of de jungle van Ecuador verkennen: juist in deze tijd hebben we extra rust nodig, volgens De Bloom. ,,Met alles wat er gebeurt, is het leven intensiever dan ooit. We zitten lang achter een beeldscherm, ouders worstelen met thuisonderwijs en de grenzen tussen werk en privé vervagen. Veel mensen hebben bovendien de neiging om amper pauze te nemen. Om je energie op peil te houden moet je niet alleen vakantie nemen, maar ook gedu rende de dag momenten van rust de dag inlassen.'' Probeer af en toe eens van een afstandje naar jezelf te kijken, raadt coach Meulenberg aan. ,,Soms hoor ik mensen zeggen dat ze al jaren met rug- en hoofdpijn lopen. Daar is volgens hen niets aan te doen. Dat snap ik niet. Je hoort niet iedere dag pijn te hebben. Vaak is de oorzaak opgelopen stress.'' Het belangrijkste wat je volgens Meulenberg kunt doen, is balans vin den tussen taken die energie kosten en dingen die energie opleveren. ,,Als je daar bewust mee omgaat, zou je aan het einde van de dag net zo veel energie moeten hebben als aan het begin van de dag.'' De Bloom hoort weleens dat mensen het hele jaar keihard werken en dan in de zomer een lange reis maken. ,,Dat is een gevaarlijk idee, want je kunt in zo'n korte periode niet helemaal opladen. Rust moet een belangrijk onderdeel vormen van elke dag.'' Een grote valkuil daarbij is volgens haar dat het in onze maatschappij stoer wordt gevonden om druk te zijn. ,,Veel mensen vinden het een verdienste. Ook al zien we het aantal burn-outs stijgen, ik hoor nog vaak dat veel uren maken iets is om trots op te zijn. Dat is een raar idee. Als je alle focus legt op één gebied in je leven, stort je in als dat wegvalt. Ik hoop dat we ooit naar een cultuur gaan waarin we ons schamen om druk te zijn. Waarin we elkaar vrolijk vertellen dat we een fijne werkop dracht hebben afgerond en daarna lekker zijn gaan wandelen. Die mentaliteit zal ongetwijfeld het aantal stressgerelateerde klachten laten dalen.'' ,,Ik verdien bruto 5000 euro per maand, dat is netto 3100 euro.'' ,,Ik denk dat het wel salaris conform de markt is. Ik werk nu drie jaar voor dit bedrijf en ben ervoor naar Duitsland verhuisd. Berlijn is een gave stad. Ik ben jong, sta aan het begin van m'n carrière. Het is de juiste stap geweest.'' ,,Ze betalen mijn lunch. Ik lever daarvoor mijn bonnetje in. Ik mag er 6,50 euro aan uitgeven, maar dat red je makkelijk in Berlijn. Alles is hier veel goedkoper. Ze betalen mijn reiskosten en ik heb 25 vakantiedagen. Mijn werkdagen zijn flexibel. Je hoeft er niet van negen tot vijfte zijn, als je je werk maar af hebt. Ik heb een laptop van de zaak en we krijgen aan het eind van het jaar een winstuitke ring. Die staat ongeveer gelijk aan een dertiende maand.'' ,,Ja. Ik heb onderzoek gedaan naar salarissen van soortgelijke functies en gekeken naar wat ik voor individuele waarde toevoeg aan het bedrijf. Als je dat kan aantonen, heb je meer in handen om jezelf in een betere positie te plaatsen. Niet alleen bij de eerste onderhandeling, maar ook bij de tweede, derde en vierde. Je moet laten zien welke stappen je hebt gezet. Als zij dat zien, willen ze je meer geld geven. Uiteindelijk heb ik destijds 3200 euro per maand gevraagd en kreeg ik toen 2850 euro bruto per maand.'' ,,Ontzettend. Ik word binnenkort ceo van het bedrijf. Ik heb vandaag m'n LinkedIn geüpdatet. Hard werken is daar belangrijk voor geweest, maar ik heb ook geluk gehad. De huidige ceo wilde een stap terugdoen. Het is een combinatie van facto ren. Ik zie sommige mensen klagen dat ze nog steeds in dezelfde functie werken, maar tegelijker tijd zie ik dat ze er niks aan doen om verder te komen.'' Verdient Robert genoeg? Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 4291 euro bruto. ,,Ik verdien 800 euro meer omdat ik heb bewezen wat ik waard ben. Wanneer we iemand zouden aannemen, krijgt die gene precies het bedrag dat hier genoemd wordt.'' GO DONDERDAG 4 FEBRUARI 2021 i ILLUSTRATIE GERRIT DE JAGER - RUUDMEULENBERG Het is balen voor iedere werknemer die aan het einde van 2021 ver langt naar extra vrije dagen, want de kerst dagen vallen dit jaar in het weekend. Gelukkig kun je de rest van het jaar wel slim je vakantie dagen opnemen, waar door je een langere pe riode vrij kunt zijn. Wie bijvoorbeeld na Hemel vaartsdag (13 mei) vrij- neemt tot en met Tweede Pinksterdag (24 mei), is maar liefst twaalf dagen achtereen vrij, terwijl het maar zes vakantiedagen kost. Vandaag: Robert (27) werkt als projectmanager bij een e-commerce- platform in Duitsland. c Wat verdien je? c Ben je daar blij mee? c Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Ben je tevreden over de groei van je salaris? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 27 Aantal jaar werkervaring: 6 Aantal werkzame uren per week: 39 Opleiding: hbo Branche: IT Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19