WERK Zo krijg je je collega mee in je nieuwe plannen Pedagogisch medewerker Doorbreek de routine om je energie op peil 18 Je brein op het werk Wat heb je aan vakantiedagen als je toch niet weg kunt? Kun je ze niet beter opsparen tot we weer op reis mogen? Arbeidspsycholoog Jessica de Bloom en coach Ruud Meulenberg vinden van niet. Ze benadrukken het belang van vrije dagen voor onze fysieke en mentale gezondheid, ,,Rust moet een belangrijk onderdeel zijn van elke dag.'' it is al zo sinds 1993!'' De beheer der van het grote wooncomplex tegenover mijn huis kijkt niet-begrijpend. Hij staat op een keukentrap om de buitenlampen wat te dimmen. Een week geleden had hij ze vervangen door nieuwe, witte ledlampen, waardoor ineens achttien vrachtwagens mijn huis leken te beschijnen. Niet fijn, dat snapte hij. Dus werkt hij hard om mij en de andere overburen tegemoet te komen. Dat waardeer ik, maar ik had er nog eens over nagedacht en vond het bij nader inzien sowieso van de zotte dat er aan een pand de hele nacht licht moet branden voor niemand. Ik las over lichtvervuiling en dat dat ongezond is voor men sen en schadelijk voor insec ten en dieren, zoals trekvogels. Het leek me goed de beheerder daarop te wijzen. hebben we het altijd gedaan'- kaart trok, daar ergerde ik me rot aan. Wat een dooddoener. Hoeveel vergaderingen heb ik niet meegemaakt waarin je probeert collega's mee te krij gen in nieuwe plannen, maar ze blijven hangen in niksdoen. Ze leunen achterover in de zogeheten 'status quo bias' en deze denkfout is zowel irritant als begrijpelijk. Veranderen kost energie en moeite en we zijn van nature zuinig afge steld. Bovendien weet je wat je hebt en niet wat je krijgt, dus houden we liever vast aan het oude. Dat voelt veilig. Toch maar niet solliciteren op die andere baan dus, ofje werk op een andere manier aanpak ken. Uit onderzoeken blijkt dat mensen door deze denk fout hun geld niet overzetten naar een gunstigere investe ring en beter werkende medi cijnen afslaan omdat ze liever hun oude merk gebruiken. Misschien had je eigenlijk allang een punt willen zetten achter je relatie, maar durf je pas als er een beter alternatief voorbijwandelt. Wil je jezelf of een ander over halen om toch in beweging te komen? Breng dan in kaart wat jij of de ander verliest als er niks verandert. Misschien loop je kansen of winst mis, lijdt je gezondheid of imago eronder, of je band met ande ren. En zetten we dan einde lijk die stap, dan hebben we vaak alsnog spijt: 'Waarom heb ik dit niet éérder gedaan?' Wat doet een.... Wat vind je het leukste aan je werk? Regelmatig vrij nemen van werk is essentieel, weet Jessica de Bloom. Als arbeids- en organisatie psycholoog aan de Rijks universiteit Groningen en de univer siteit in het Finse Tampere deed ze de afgelopen jaren onderzoek naar het effect van vakanties en vrije tijd. ,,We zien in onze data dat er nu minder vrije dagen worden opgenomen dan in andere jaren, al was dat in het be gin van de coronacrisis nog extremer. Mensen hadden toen nog het idee dat ze misschien in de herfst konden reizen. In het najaar bleek corona echter niet voorbij te zijn.'' Die ontwikkeling is volgens haar niet positief. Uit de onderzoeken die ze deed, bleek keer op keer hoe ge zond vrije tijd is. De Bloom verwijst graag naar het wetenschappelijke Dramma-model. ,,De zes belangrijke aspecten van vakantie en vrije tijd zijn mentaal afstand nemen (detach ment), ontspanning (relaxation), autonomie (autonomy), nieuwe uit dagingen aangaan of dingen leren (mastery), iets betekenisvols doen (meaning) en verbondenheid voelen met anderen (affiliation). Wie het lukt om die aspecten allemaal te inte greren, ervaart een hoger welbevin den. Welke activiteiten je precies 'Ook in deze tijd kun je wandelen of online een cursus doen. Zolang je maar afstand neemt' ontplooit, maakt niet zo veel uit.'' Uit het onderzoek van De Bloom en haar collega's bleek dat het voor de positieve effecten op je gestel niet uitmaakt of je reist of thuisblijft. ,,Van een vakantie met Dramma- elementen zul je uitrusten. Ook in deze tijd kun je wandelen met een vriendin, lezen, een serie of film kijken of online een cursus doen. Zolang je maar afstand neemt van je werk.'' Stuwmeer aan vakantiedagen Het doorbreken van de dagelijkse routine is nodig om je energie weer op peil te krijgen, ziet ook coach Ruud Meulenberg. In zijn praktijk zag hij het afgelopen jaar veel men sen met een stuwmeer aan vakantie dagen. ,,Deze werknemers werken altijd door en hebben echt hart voor de zaak. Dat lijkt mooi, maar er zit een enorme keerzijde aan. Vaak trekken ze veel te laat aan de bel, zien wij in de praktijk. Pas bij hevige stressklachten of zelfs pas als ze letterlijk geveld zijn door een burn-out.'' Meulenberg meent dat werkgevers zich daar bewust van moeten zijn. ,,Als iemand zijn vakantie-uren niet opneemt, is dat een signaal. Een werkgever moet zich afvragen wat de reden daarvan is. Is hij of zij te druk of kan diegene het werk gewoon niet loslaten? Het is verstandig om daar over in gesprek gaan, vind ik. Om uitval in een later stadium te voorko men.'' De effecten van een gebrek aan vrije tijd kunnen groot zijn, weet ook De Bloom. Ze verwijst naar de DONDERDAG 4 FEBRUARI 2021 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? D Dat de beheerder de 'zo Angela Esbach (29) is pedagogisch mede werker bij Un1ek onderwijs en opvang in Vlaardingen. Wat doe je precies? „Vooral opvoeden. Ik probeer kinderen normen en waarden te leren, maar zorg ook dat het eten klaarstaat en maak schoon.'' ,,Je maakt de ontwikkeling van een kind mee.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Waarom je ook - in coronatijd vrije dagen op moet nemen RIANNE VAN DER MOLEN Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt - JESSICA DE BLOOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18