c Minister grijpt in na trage afgifte van energielabels ECONOMIE 17 kandidaat-voorzitter niet, maar er moet wel het een en ander veran deren. ,,Als Ingrid Thijssen, de voorzitter van werkgeversvereni ging VNO-NCW, morgen op de stoep staat met de boodschap dat ze alle flexbanen wil omzetten naar vaste banen, dan hebben we morgen een sociaal akkoord. Maar dat zal helaas niet gebeuren.'' Kortste eind Nu geeft de FNV te veel weg zon der er iets voor terug te krijgen, meent Jong. ,,En we hebben niets meer weg te geven.'' Zelfs bij het veelgeprezen pensioenakkoord dreigt de bond aan het kortste eind te trekken. ,,Heel knap hoe Tuur Elzinga en voorzitter Han Busker de AOW-leeftijd en een regeling voor zware beroepen in dat akkoord hebben gekregen. Maar je ziet nu al dat werkgevers niet over de brug komen. We moe ten staken in de metaal om een zwareberoepenregeling af te dwingen. Ook bij eerdere akkoor den kwamen de andere partijen hun afspraken niet na, terwijl wij ons er wel braaf aan hielden.'' Tuur Elzinga en Kitty Jong zijn het op veel punten eens, bijvoor beeld over een hoger minimum loon en minder flexwerk. Ook El zinga wil een grotere en krachti gere FNV. Maar over de sociale ak koorden is hij het fundamenteel oneens met Jong. ,,We hebben als vakbeweging ruim honderd jaar ervoor geknokt om aan tafel te zit ten met politiek en werkgevers om concrete resultaten te boeken voor de hardwerkende Nederlanders.'' Elzinga gaat nog een stap verder. ,,We willen niet alleen akkoorden sluiten, maar ook bij de uitwer king betrokken zijn. We hebben slechte ervaringen opgedaan met het overlaten van de oplossing aan de politiek. Die vist alleen de krenten uit de pap. Dat zagen we bij de verhoging van de AOW- leeftijd. Afgesproken was dat de AOW-leeftijd verhoogd zou wor den en dat er een regeling kwam dat mensen met zware beroepen eerder konden stoppen met wer ken. De politiek nam de verhoging van de AOW-leeftijd over, maar voor de zware beroepen werd niets geregeld. Daarom willen we bij het pensioenakkoord wel be trokken zijn bij de uitwerking.'' Niet minder maar meer polder dus, wat hem betreft. Elzinga is het wel met Jong eens dat geen ak koord beter is dan een slecht ak koord. ,,Maar het is te kort door de bocht om te zeggen dat je hele maal geen akkoorden meer wilt.'' Elzinga hekelt de opstelling van Jong dat de FNV geen akkoorden meer kan sluiten omdat het niets meer weg te geven heeft. ,,Dat is een verliezersstrategie. Je gaat niet onderhandelen om iets weg te ge ven, maar om iets binnen te halen. De FNV staat voor de belangen van de werkenden. We moeten zorgen dat de politiek de juiste re gels en wetten maakt en dat de werkgevers in de juiste stand staan. We moeten juist in Den Haag aan tafel zitten om invloed uit te oefenen.'' Slimme strategie Om iets bereiken is wel een slimme actiestrategie nodig, bena drukt Elzinga. ,,Net als bij het pen sioenakkoord moet je de verschil lende groepen binnen de FNV met elkaar verbinden en ze in actie brengen; en met steun van de pu blieke opinie zoveel druk opbou wen, dat politiek en werkgevers er niet omheen kunnen. Dan kun je iets binnenhalen." FNV-leden kunnen vanaf van daag tot 9 maart digitaal stemmen. De dag nadat de stemming sluit, is bekend wie het stokje overneemt van Han Busker. Op 10 maart be noemt het Ledenparlement van de FNV - een afvaardiging van leden uit de verschillende sectoren - dan de nieuwe voorzitter. Er zijn nu nog te weinig adviseurs met de juiste papieren om het nieuwe energielabel te kunnen ver strekken. Er komt een overgangsre geling, en de verplichting om een energielabel te hebben voordat een huis op Funda wordt gezet, is opge schort, aldus Ollongren Sinds 1 januari kunnen huiseige naren niet meer online een ener- gielabel aanvragen. Een adviseur moet in het huis zelf onderzoek doen naar de energieprestatie van de woning. Dat is fors duurder. Naar nu blijkt kost dat zo'n 300 euro tegenover 10 euro in de eerdere si tuatie. Het is ook duurder dan de 'minder dan 200 euro' waarop de minister vooraf had gehoopt. Vervelender voor eigenaren die hun woning in de verkoop willen zetten, is dat ze lang moeten wach ten doordat er te weinig adviseurs zijn. Makelaarsvereniging VBO sprak vorige week tegenover deze krant van een groot probleem, dat de woningmarkt verstoort. 60 pro cent van de huizen heeft geen gel dig energielabel en in sommige re gio's zou pas na drie maanden een afspraak mogelijk zijn. Vereniging Eigen Huis reageert cy nisch op de problemen. 'Waarvoor werd gewaarschuwd, is werkelijk heid geworden', zo bromt de belan genvereniging voor huiseigenaren in een persbericht. ,,Ollongren heeft het nieuwe energielabel te snel ingevoerd en daarvan zijn huiseigenaren nu de dupe", zegt beleidsadviseur Maud Weide. Ook de vindbaarheid van ge schikte adviseurs zou verslechterd zijn. Ollongren verwijst in haar Ka- merbrief naar het Centraal Register Techniek als de juiste vindplaats. Er komt een coulance- regeling voor energieadviseurs die hun examens nog niet hebben ge haald. Zij krijgen tot 1 juli de tijd om de juiste papieren te halen. De mi nister wijst erop dat velen van hen vertraging ondervinden door de coronamaatregelen, die hen verhin deren fysiek examen te doen. Ze mogen dat daarom nu ook thuis doen en in de tussentijd met de pa pieren die ze al hadden, toch ener gielabels afgeven. Dat zijn in één klap tweehonderd adviseurs erbij, bovenop de vijfhonderd die al vak bekwaam zijn. Nog eens achthon derd adviseurs zijn met een cursus bezig. Daarmee zouden er in de zo mer genoeg professionals moeten zijn om de vraag aan te kunnen. Voor eigenaren die hun woning willen verkopen of verhuren, ver valt tijdelijk de plicht een geldig energielabel te hebben. De minister laat weten dat daarop tot 1 juli niet wordt gehandhaafd. Wel moet het label er bij de overdracht zijn. donderdag 4 februari 2021 GO t FNV wel of niet polderen, dat is de v aaa Minister Kajsa Ollongren heeft ingegrepen na klachten van hui zenverkopers over lange wacht tijden bij het verkrijgen van een energielabel. Dat heeft Ollon gren geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. Stefan ten Teije Den Haag «li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17