Bezos doet stapje terug, niet opzij 16 ECONOMIE DSM 1^ TUUR ELZINGA KITTY JONG a FNV-leden kunnen vanaf vandaag stemmen voor een nieuwe voorzitter. Twee vicevoorzitters van de vakbond, Tuur Elzinga en Kitty Jong, hebben zich gekandideerd. Het lijkt erop dat er echt wat te kiezen valt. Kort Europese brancheorganisatie verwacht herstel autoverkopen De Europese automarkt zal dit jaar enigszins herstellen, na de enorme krimp in 2020 als gevolg van de coronapandemie. De verko pen zullen met zo'n 10 procent stijgen in vergelijking met vorig jaar, verwacht de Eu ropese brancheorganisatie ACEA. In corona jaar 2020 daalde de verkoop van nieuwe per sonenauto's in de Europese Unie met bijna een kwart. Vooral in de tweede helft van het jaar trekken de verkopen naar verwachting aan als gevolg van de vorderende vaccinatie programma's in Europa. Het marktaandeel van elektrische auto's is vorig jaar flink ge stegen, naar 10,5 procent. Het jaar ervoor was dat aandeel nog 3 procent. Aantal betalende abonnees van Spotify groeit verder Streamingdienst Spotify heeft in het laatste kwartaal van 2020 opnieuw meer betalende abonnees binnengehaald. Sinds het begin van de coronapandemie is dat aantal flink gestegen. Afgelopen kwartaal kwamen er 10 miljoen betalende abonnees bij, tot een to taal van 155 miljoen. De groei van het aantal betalende abonnees was in het vierde kwar taal het grootst in Europa. Dat was onder meer te danken aan de lancering van Spotify op de Russische markt. Het aantal mensen dat maandelijks actief was op het strea- mingplatform, steeg met 27 procent ten op zichte van een jaar eerder. 80 procent minder buitenlandse vakantiegangers naar Spanje Het toerisme in Spanje is ingestort tijdens de coronacrisis. Het aantal buitenlandse toe risten daalde in 2020 met 80 procent naar 19 miljoen, het laagste aantal toeristen sinds 1969. Spanje is met 2,8 miljoen vastgestelde coronabesmettingen een van de zwaarst ge troffen Europese landen. De toeristensector was er in 2019 nog goed voor 12 procent van het bruto binnenlands product. De meeste toeristen kwamen vorig jaar volgens statis tiekbureau INE uit Frankrijk (3,8 miljoen) en het Verenigd Koninkrijk (3,1 miljoen). Uit Nederland kwamen ruim 922.000 vakantie gangers, 75 procent minder dan in 2019. ABN Amro Unibail Voor de derde keer in de geschiede nis van de FNV kunnen de vak bondsleden rechtstreeks een voorzitter kie zen. De strijd gaat tussen twee op het oog tegengestelde kandidaten. Tuur Elzinga (51), de man die na mens de FNV over het pensioen akkoord onderhandelde, is een van de gezichten van de polder. Hij be nadrukt het belang van sociale ak koorden met politiek en werkge vers. Kitty Jong (56) wil juist af van die akkoorden. Volgens haar heeft de FNV er alleen maar bij te verliezen. Jongs prioriteit is de vakbewe ging weer groot en sterk te maken. ,,Het ledenaantal loopt terug. We moeten meer jongeren aanspre ken, en vrouwen. De FNV heeft een veel lager percentage vrouwe lijke leden dan andere Europese vakbonden. Ik wil een zichtbare en strijdbare voorzitter zijn.'' Jong wijst erop dat de macht on gelijk verdeeld is. Aan de ene kant staan de kabinetten en werkge vers, aan de andere kant burgers, werknemers en gepensioneerden. ,,De werkgevers zijn radicaal van koers veranderd. Vroeger sloten ze goede cao's af en bedachten ze geen rare arbeidsmarktconstruc ties, zoals nulurencontracten en flexbanen. Er zijn nu achterstan den. Vrouwen zijn oververtegen woordigd in onzekere laagbetaalde banen. Er is discriminatie op de ar beidsmarkt, en gepensioneerden blijven al tien jaar achter.'' Om meer mensen aan te spre ken moet de vakbond zich ook op andere thema's storten, vindt Jong. ,,De energietransitie is bij uitstek een onderwerp voor de FNV. We zitten er niet om ijsbe ren te redden, dit gaat om werk en inkomen. Aan de ene kant ver dwijnen banen, aan de andere kant komt er werkgelegenheid bij. Wij moeten zorgen dat die nieuwe banen net zo vast worden als de oude banen.'' Het meeste opzien baarde Jong met haar opmerking om niet lan ger sociale akkoorden te willen sluiten met kabinet en werkge vers. Die akkoorden vormen het hart van de polder. Wil Jong de polder opblazen? Zo ver gaat de De 57-jarige rijkste man ter we reld - momenteel goed voor 160 miljard euro - richtte Amazon zelf in 1994 op. Hij begon in een garage in Seattle met een online- boekwinkel. Nu is zijn webwinkel dominant. Niet alleen in Ame rika, maar ook in Azië en Europa blijft het concern groeien. Sinds maart vorig jaar is de webwinkel ook in Nederland actief. Webwinkels profiteren flink van de coronacrisis, vooral van de winkelsluitingen en andere maatregelen die fysiek winkelen na genoeg onmogelijk ma ken. De jaaromzet van Amazon groeide met 38 procent tot 386 miljard dol lar. De winst verdubbelde naar 21 miljard dollar. Bezos is tevreden en durft Amazon nu aan de dagelijkse lei ding over te dragen. In een verkla ring aan het personeel zegt hij meer tijd te willen besteden aan zijn andere passies. Zo is hij ook eigenaar van The Washington Post, een grote Amerikaanse krant. En met het Bezos Earth Fund heeft hij een eigen goede doelen fonds. 'Ik zit nog vol ener gie, en deze stap bete kent niet dat ik met pen sioen ga', meldt hij zijn personeel. Amazon is meer dan een webwinkel. Het biedt ook een videoplatform, en is met spraakassistent Alexa actief in de ict. Ook de clouddivisie van de onderneming had de wind in de rug, doordat bedrijven moeten di gitaliseren om werken op afstand mogelijk te maken. donderdag 4 februari 2021 AUTOMARKT STREAMINGDIENST TOERISME GO Bouwbedrijven beleefden een goede dag op de beurs. Beleggers zijn te spreken over prognose dat de Nederlandse in dustrie dit jaar flink gaat herstel len. Koersen banken dalen door toe name inflatie in de eurozone. Vastgoedfonds had weer slechte dag door verlen ging lockdown a> E o Peet Vogels Topman Jeff Bezos van Ama zon doet een stapje terug bij het Amerikaanse webwinkel concern. Hij draagt de dage lijkse leiding over aan Andy Jassy om zich vol te kunnen storten op 'nieuwe producten'. Ton Voermans Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16