Draghi vormt zakenkabinet Italië Israël gaat iedereen boven de 16 vaccineren NIEUWS 13 GEVANGENSCHAP SCENARIO'S hun lucratieve baantjes bij de staatsbedrijven aan hem te dan ken. Ze beseffen dat terdege en zullen hem te allen tijde steunen. Maar wat gebeurt er als westerse landen hen met persoonlijk sanc ties treffen, zoals Navalny al jaren voorstelt? Bevriezen van hun te goeden op westerse banken, in- reisverboden voor Poetins vrien den en hun familie in de Europese Unie en de VS? Mogelijk dat de elite rond de president zich dan eens achter de oren gaat krabben en hem laat vallen. Makkelijk zal dat evenwel niet gaan. Poetin is een meester in het tegen elkaar uitspelen van zijn entourage, zo dat ze niet samenspannen tegen hem. Praten over de opvolging van de Russische leider geldt in Krem- linkringen als politieke zelfmoord. 4. De oppositie delft het onderspit, het Kremlin wint Het Kremlin pakt FBK keihard aan, verbiedt de organisatie verder te werken en arresteert de mede werkers (inclusief Joelia Naval- naja). Navalny krijgt nog eens tien jaar extra voor een totaal verzon nen verduisteringszaak die het Russische OM afgelopen plotse ling presenteerde. In de regio's krijgen de autoriteiten de protes ten onder controle, zodat die weer als vanouds beperkt blijven tot de middenklasse van Moskou en Sint-Petersburg. Daar zijn ze mak kelijk te managen. Pogingen tot demonstraties worden keihard uiteengeslagen, duizenden gear resteerd. Internationale protesten wuift het Kremlin weg, imago schade vreest het allang niet meer. Het volk vervalt in een totale apa thie en keert zich collectief af van de politiek. Intussen gaat het eco nomisch alleen maar slechter, Poetin heeft de Russen niks meer te bieden dan inktzwarte repres sie. Het Kremlin heeft zijn zin: Aleksej Navalny gaat voor bijna drie jaar achter de tralies. Wat blijft er over van zijn beweging die vecht tegen de corruptie en - meer in het algemeen - tegen het bewind van Vladimir Poetin? Vier mogelijke scenario's. 1. De protesten gaan door De veroordeling, hoezeer die ook was te verwachten, heeft de woede onder met name jonge Russen gevoed. De afkeer van Poe- tin was de afgelopen weken zicht baarder dan ooit. En hoewel hij straks in een strafkamp zit, kan Navalny een sterk symbolische rol krijgen (zoals Nelson Mandela tij dens zijn 27 jaar gevangenschap). Komend najaar zijn er parle mentsverkiezingen in Rusland, die al ruimschoots van tevoren voor onrust zorgen. Navalny wilde zijn tactiek van 'slim stemmen' (stemmen op alle kandidaten die de meeste kans maken om een concurrent van regeringspartij Verenigd Rusland uit het zadel te houden) ook inzetten tijdens de verkiezingen voor de Doema, de Russische Tweede Kamer. Als er weer kandidaten worden uitgeslo ten, zoals anderhalf jaar geleden bij lokale verkiezingen, zal dat vooraf aan de stembusgang op nieuw voor betogingen zorgen. Het lijdt geen twijfel, dat - mocht W Hoewel hij straks in een strafkamp zit, kan Navalny een sterk symbolische rol krijgen, zoals Nelson Mandela de tactiek van slim stemmen suc cesvol worden uitgevoerd - de au toriteiten de uitslag zullen probe ren te beïnvloeden (lees: zullen frauderen). Dat zal opnieuw lei den tot grote demonstraties. 2. Navalny's vrouw wordt oppositieleider Joelia Navalnaja, Navalny's echtge note neemt het roer over bij het anticorruptiefonds FBK en positi oneert zich als oppositieleider tot dat haar man terugkeert uit gevan genschap. Dan ontrolt zich een scenario analoog aan buurland Be larus. Daar werd afgelopen najaar Svetlana Tichanovskaja de 'stand- in' voor haar gevangen gezette echtgenoot Sergej Tichanovski, net als Navalny een videoblogger die misstanden aan de kaak stelde. Hoewel ze (nog) niet het charisma heeft van Navalny, is ze minstens zo fanatiek in het bestrijden van het bewind van Poetin. Mocht die haar niet ook laten arresteren en voor langere tijd laten opbergen, dan kan ze in het Westen steun verzamelen. Op die manier zou de strijd van Navalny kunnen voort duren tot hij over drie jaar weer vrijkomt en verdergaat waar hij gebleven is. Zijn afwezigheid hoeft geen ramp voor zijn bewe ging te zijn: van augustus tot half januari was Navalny immers ook niet in Rusland. En bij terugkomst werd hij meteen opgepakt. 3. De elite wordt Poetin beu De vrienden van Poetin hebben ROME Op verzoek van de Itali aanse president Sergio Matta- rella gaat de voormalige voorzit ter van de Europese Centrale Bank (ECB) Mario Draghi probe ren een regering te vormen. Het moet een zakenkabinet worden, volgens Italiaanse media. Een kabinet van gerespecteerde mensen die net als Draghi niet aan partijpolitiek doen, zou het land in crisis beter een uitweg kunnen bie den. Het zou de wederom vastgelo pen Italiaanse politiek lostrekken en leiding kunnen geven tot de ko mende parlementsverkiezingen. Die moeten uiterlijk eind mei 2023 worden gehouden. Draghi verwierf als ECB-bankdi- recteur in de jaren 2011-2019 grote faam en werd in Italië gezien als de redder van de euro. Als 'Super Ma- rio' bij de centrale bank zou hij ook Italië, dat in financieel zwaar weer zat, hebben gered. Maar de 73-jarige Draghi is geen politicus en moet wel op een meerderheid in de twee Kamers van het parlement kunnen rekenen. Hij zou deze opdracht van de president naar verluidt liever niet hebben gehad. De grootste par tij, de Vijfsterrenbeweging (M5S), heeft al laten doorschemeren geen technocratenregering van Draghi te steunen. Draghi moet nu steun van het par lement werven, want zonder dui delijke meerderheid in zowel de Italiaanse Tweede Kamer (Kamer van Afgevaardigden) als in de Se naat kan hij niet aan het verzoek van de president voldoen. Als het wel lukt, wordt hij de leider van de 67ste Italiaanse regering sinds 1946. Of het zover komt is nog niet dui delijk. Het parlement is verdeeld over het nut van een regering van technocraten. Weinig politici zien uit naar vervroegde verkiezingen nu de economie over 2020 bijna 9 procent is gekrompen en er nog al tijd 450.000 inwoners het corona virus onder de leden hebben. Draghi zou mogelijk toch vol doende gezag kunnen uitstralen om het vertrouwen te krijgen van de volksvertegenwoordiging. Israël wordt wereldwij d gezien als koploper op vaccinatiegebied. Ie dereen van 35 jaar of ouder kan zich nu al laten prikken. Ook tie ners in de leeftijdsgroep van 16 tot 18 jaar komen al in aanmerking, zodat ze naar schoolexamens kunnen. Het ongeveer 9 miljoen inwo ners tellende Israël begon oor spronkelijk met het inenten van ouderen en verlaagde daarna de leeftijdsgrens. Inmiddels zou zo'n 35 procent van de bevolking in elk geval een eerste prik hebben ge had. 20 procent heeft beide inen tingen al achter de rug. De vraag naar vaccinaties leek de afgelopen dagen flink af te ne men. Nadat er weken lange rijen stonden bij priklocaties, is het daar nu een stuk rustig geworden. ,,Het is verbazingwekkend. Ter wijl mensen in sommige landen boos zijn op hun regeringen, bijna tot het punt waarop ze in opstand komen, omdat geen vaccins wor den geleverd, liggen ze hier in op slag", zei minister van Volksge zondheid Yuli Edelstein op de ra dio. donderdag 4 februari 2021 Hoe verder zonder Navalny? Joost Bosman Moskou Vanuit een glazen cel maakt Alexej Navalny tij dens een rechtszitting een hartjesgebaar naar zijn vrouw Joelia. foto afp M 'Super Mario' Draghi moet Italië redden. foto ap JERUZALEM Israël geeft nog meer mensen toegang tot vac cins tegen het coronavirus. Ie dereen die 16 jaar of ouder is mag zich vanaf vandaag laten vaccineren, meldt het ministerie van Volksgezondheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13