Inzameling voor tweeling na dood van agent Robin (30) Vanaf eind volgend jaar 15 cent statiegeld op blikjes 10 NIEUWS Kantooropvang in Franse bedrijven De crowdfunding werd eergisteren opgezet, nadat eerder deze week de 30-jarige Robin, agent bij politie- eenheid Den Haag, om het leven kwam bij een ongeluk op de N9 vlakbij Bergen. Een 61-jarige vrachtwagenchauffeur kwam op de verkeerde weghelft terecht en botste frontaal op de auto waarin Robin met zijn vrouw Suus zat. Hij overleed ter plekke, zijn vrouw vecht in het ziekenhuis voor haar leven. W Echtpaar raakte betrokken bij ongeval op de N9 bij Bergen Na het opzetten van de inzame lingsactie door collega's van het stel, kwamen er veel reacties en do naties binnen. 'Het komt werkelijk uit alle hoeken', valt op de site te le zen. 'Het behoeft geen uitleg dat dit voor Suus, de kinderen en de rest van de hele familie een geweldig gebaar is.' Het doneren ging zo hard, dat het ingestelde streefbedrag werd ver hoogd naar 200.000 euro. 'Hoe mooi zou het zijn als de toekomst van Sofie en Feline op financieel ge bied geen enkel vraagstuk meer zou zijn bij dit verschrikkelijke verlies van hun vader op zo'n jonge leef tijd?' Veel mensen konden zich daar vermoedelijk in vinden: na ruim 24 uur was het bedrag bij elkaar ge bracht. Medeleven Wie nu op de site van de inzame lingsactie kijkt, ziet dat de ene na de andere donatie binnenkomt. Er worden uiteenlopende bedragen gedoneerd: van 5 euro tot hogere bedragen als 50 euro. In de reacties laten donateurs weten mee te leven met de nabe staanden. Zo schrijft iemand: 'Geld maakt niets goed, maar hoop dat de vrouw en kinderen nu zonder geld- stress verder kunnen.' Een ander reageert: 'Woorden schieten tekort. Heel veel sterkte voor de familie, vrienden en colle ga's.' En een kortere reactie: 'Hartver scheurend, geen woorden voor.' DEN HAAG Er komt vanaf eind volgend jaar statiegeld op blik jes. Dat schrijft staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Milieu) in een brief aan de Tweede Kamer. Het statiegeldbedrag per blikje wordt minimaal 15 cent. De maatregel gaat in op 31 december 2022. Het kabinet komt ermee, omdat er nog steeds te veel blik als zwerfafval in het milieu belandt. Het gaat om alle soorten drank blikjes, zoals voor bier of frisdrank. Waar men deze moet inleveren, wordt nog verder uitgewerkt. Wel is al zeker dat horeca en kleine ver kooppunten niet worden verplicht om blikjes in te nemen. De in gangsdatum is volgens Van Veldhoven 'rea listisch en haalbaar'. y Wel noemt ze het opzetten van een speciaal statiegeld systeem voor blik een majeure ope ratie. Producenten zijn verant woordelijk voor het opzetten hier van en dragen ook de kosten. Met het bedrijfsleven was afge sproken dat de maatregel van tafel zou gaan als het aantal blikjes in het zwerfafval met minstens 70 pro cent zou afnemen dit jaar. Maar vo rig jaar nam het aantal juist toe met 27 procent en Van Veldhoven ziet nu geen concrete acties waardoor dit getal zou dalen. Het doel is vol gens haar onhaalbaar geworden en statiegeld daarmee onvermijdelijk. Het kabinet is weliswaar demis sionair, maar vorig jaar oktober werd de benodigde wetgeving al klaargelegd. Het kabinet is gemach tigd er een beslissing over te nemen, want het onderwerp is niet controversieel verklaard. ,,Een paar jaar geleden kwam ik 's avond van het werk en zag ik op het parkeerterrein een vrouw'', vertelt ondernemer Pierre-Yves Loaëc. ,,Ze was dakloos en sliep daar. Toen dacht ik: ^k kom net uit mijn kantoor, daar is het warm, er is een wc. En die vrouw ligt hier op het parkeerterrein in de kou.'' Dat beeld van die dakloze bleef in Loaëcs hoofd rondtollen. Hij vond het onmenselijk. Dus be dacht hij een plan. Waarom kun nen bedrijven 's nachts hun ver warmde ruimtes niet beschikbaar stellen aan daklozen? ,,Ik heb toen een paar collega's van een ondernemersvereniging in Nantes bij elkaar geroepen.'' Samen zochten ze zaaltjes en ka mertjes in hun kantoorgebouwen om daarin mensen die in nood zijn, op te vangen. ,,Je moet goed de juridische kant regelen, de ver zekering, en je moet je medewer kers inlichten en meekrijgen.'' Samenwerking De ondernemers gingen een sa menwerkingsverband aan met een lokale hulporganisatie. Die was enthousiast. Dagopvang be stond er al in Nantes, maar slaap- plekken waren er onvoldoende. In november 2019 was alles rond en ging de vereniging Bu reaux du Coeur (Kantoren met een hart) officieel van start. ,,De eerste die we een dak boven haar hoofd boden, was een vrouw; een slachtoffer van huiselijk geweld. Ze was haar partner ontvlucht en sliep in haar auto. Overdag had ze gewoon een baan. Ze heeft één maand bij een bedrijf geslapen. Daarna vond ze zelf een nieuw appartement. Maar die vrouw hebben we door een moeilijke periode heen geholpen.'' Inmiddels doen vijftien bedrij ven in en om Nantes mee. ,,Maar we krijgen al aanvragen uit Parijs, Lille, Marseille en Bordeaux van bedrijven die ook willen mee doen.'' Het idee is simpel. De hulpor ganisatie heeft contact met dak lozen en zoekt degenen die in Als bedrijf kun je met weinig middelen toch iets betekenen voor anderen aanmerking komen voor een 'be- drijfsbed'. Meestal zijn dat daklo zen die al bezig zijn met een re- integratieproject. De man of vrouw mag zich vervolgens elke avond rond 18.00 uur melden bij het uitgekozen kantoor. Daar krijgt hij of zij meestal de be schikking over een eigen ruimte: met een (slaap)bank, een stoel en een tafel, een magnetron en een douche en wc. Tijdens de nacht is het kantoor verwarmd. De vol gende ochtend rond 8.30 uur trekt de persoon de deur weer achter zich dicht. Soms is er ook contact met het personeel van het bedrijf. Dat kan bijvoorbeeld helpen bij het zoe ken naar een baan. Het laat de gast bijvoorbeeld eens wat kopië ren of printen. ,,Je kunt mensen soms heel gemakkelijk helpen of een klein zetje geven. De bedoe ling is dat we ze vooruit helpen'', vertelt Loaëc. De bedrijven doen het gratis. ,,Ik heb zelf een communicatiebe drijf waar 25 mensen werken, maar ik heb ook humanitaire nor men en waarden. Het enige dat wij hebben moeten doen, is een slaapbank neerzetten en wat spulletjes. Dat kost ons dan een malig 1000 euro. Dat is ook op te brengen voor mkb'ers die mis schien weinig geld hebben, maar zich wel voor medemensen wil len inzetten. Als de overheid een structurele opvangplek voor een dakloze creëert, kost dat 10.000 euro per jaar.'' Tot op heden hebben zes daklo zen een beroep gedaan op de Kantoren met een Hart. ,,We heb ben de testfase afgerond. Nu gaan we het echt opzetten en uitbrei den'', zegt Loaëc. ,,In mijn eigen bedrijf hebben we vorig jaar Sou- leymane Diarra opgevangen, een vluchteling uit Gambia. We heb ben voor hem een zaaltje van 40 vierkante meter laten inrichten, gordijnen opgehangen en een koelkast neergezet.'' Een van de medewerkers van Loaëc zette, in de vroege och tenduurtjes, samen met Diarra diens cv op papier. Daarmee ging de migrant solliciteren. ,,Hij heeft zeven maanden lang de nachten bij ons doorgebracht. Daarna vond hij werk en een eigen huis, en is hij hier weer vertrokken. Ik vind dat mooi: als bedrijf kun je met weinig middelen toch iets betekenen voor anderen.'' donderdag 4 februari 2021 GO De overleden Robin, agent bij politie-eenheid Den Haag, zijn vrouw Suus en hun tweeling Sofie en Feline. privébeeld Voor de jonge tweelingdochters van een overleden agent is bin nen ruim een dag tijd het streef bedrag van 200.000 euro bin nen. Collega's begonnen eergis teren een inzamelingsactie. Sindsdien kwam het geld 'wer kelijk uit alle hoeken binnen'. Christy Dollen Den Haag Vluchteling Souleymane Diarra (links) vond onderdak in het bedrijf van Pierre-Yves Loaëc (rechts) FOTO GUILLAUME GANTY Bedrijfsbedden voor daklozen Ondernemers in de Franse stad Nantes namen een opmerkelijk initiatief: ze bieden daklozen gratis een slaapplek aan in hun kantoren. ,,Als de overheid dat doet, kost het 10.000 euro per jaar.'' Frank Renout Nantes - Pierre-Yves Loaëc, zakenman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10