Britse regering heeft reden tot tevredenheid Error, error 9 I j Wereldwijd laten al leen Israël, Bahrein en de Verenigde Arabi sche Emiraten een ho gere vaccinatiegraad zien. Vergeleken met Duitsland, Frankrijk en de rest van Europa doen de Britten het ge woon beter. Los van het leedver maak in de schandaal kranten - die hun gram kunnen halen over brexitfrustraties - heeft de Britse rege ring reden tot tevre denheid. Alleen al in Engeland waren eind vorige week meer dan 8,2 miljoen vaccins toegediend. Op zater dag werden meer dan een half miljoen Brit ten ingeënt. De rege ring gaat ervan uit dat half februari 15 miljoen Britten zullen zijn ge- vaccineerd. Begin mei moeten dat er 41 mil joen zijn waarmee ie dereen die tot een risi cogroep behoort en alle 50-plussers zullen zijn ingeënt. Alle vol wassenen zouden te gen september een vaccinatie hebben ge kregen. Vroege planning Het Britse succes is het resultaat van vroege planning en veel geld dat meteen werd inge zet. Sinds het begin van de pandemie zou de regering ruim 310 miljard euro hebben uitgegeven aan de be strijding van het virus. Waar de EU-onder- handelaars veel meer op de centen van de belastingbetaler letten, zette Boris Johnson meteen al een kleine 14 miljard euro opzij voor de aankoop, pro ductie en distributie van vaccins. 'De Britse neiging om risico's te nemen is succesvol ge bleken', constateerde een Duitse krant. Die gok was dat de Britse autoriteiten heel snel 367 miljoen doses van de zeven meest veelbe lovende vaccinkandi- daten vastlegden in contracten en zo drie maanden voordat de EU slagvaardig was spijkers met koppen kon slaan. De gele verde vaccins werden ook nog eens sneller goedgekeurd dan door het Europese Genees middelenagentschap (EMA). Volgens de Britten werden daarbij nooit veiligheidsboch ten afgesneden. Het succes wordt ook toe geschreven aan de 'vaccintaakgroep' die in april werd opgericht onder leiding van durfkapitalist Kate Bingham. Zij zette een 'lenige, coöperatieve en ondersteunende' organisatie op die vooral snel moest han delen en dat ook deed door goed te gokken op de vaccinproducenten. De resultaten hebben de Britten inmiddels gesterkt in hun streven na de brexit de toon aangevende locatie te worden voor de bio- techsector. Verenigd Koninkrijk Het land waar de zorgwekkende Britse variant van het virus opdook is nu zelf als de dood voor nog meer be smettelijke Zuid-Afrikaanse en Bra ziliaanse varianten. De grenzen zijn gesloten voor reizigers uit die landen. Alle andere reizigers (inclusief Britse staatsburgers) moeten na aankomst in het Verenigd Koninkrijk tien da gen in quarantaine. Terwijl de Britse regering niet nalaat te benadrukken de EU te hebben afgetroefd als het gaat om bestellingen van de diverse vaccins, betreurt het land nu meer dan 100.000 doden (hoogste in Eu ropa). Half februari zouden de groot ste risicogroepen in het land zijn ge vaccineerd. 8 maart wordt gekeken of de scholen weer open kunnen. Tegen die tijd wil men ook zien of andere maatregelen kunnen worden versoe peld. Thuiswerken en thuisblijven is vooralsnog de norm. Premier Johnson hamerde erop dat mensen echt thuis moeten blijven. Alleen voor een boodschap of medische hulp mogen de Britten naar buiten. Portugal Portugal doorstond de eerste golf prima maar januari bleek een ramp- maand met meer dan 5500 doden. Door de Britse variant van het coro navirus is Portugal qua nieuwe be smettingen nu het zwaarst getroffen land ter wereld. De voormalige beste leerlingen van de klas hebben het to taal verknald rond de kerst toen alle beperkende maatregelen werden op geschort. Omdat 'het mocht' kwa- Vaccinaties ^■2,86 1,67 1,0 men Portugese families massaal bij elkaar voor de kerstdis en betalen daarvoor nu een hoge prijs. Ic's in ziekenhuizen kunnen het nauwelijks aan. Patiënten zijn overgevlogen van het vasteland naar Madeira. Volgens de premier bevindt het land zich in de ernstigste fase van de pandemie. Portugal is dan ook weer volledig in lockdown. De grens met Spanje is ge sloten. Reizen naar het buurland is alleen in speciale gevallen nog toege staan. Uit angst voor de Braziliaanse coronamutant is ook het vliegverkeer met Brazilië stilgelegd. Spanje Terwijl ook Spanje zucht onder oplo pende besmettingsaantallen, over weegt de regio Madrid toch een ver soepeling. Vanaf vrijdag zijn buiten terrassen uitgebreid naar groepen van vier tot zes personen. Ze mogen ook twee uur langer blijven zitten tot middernacht. Cafés en bars blijven open tot 21.00 uur. De bestuurders zeggen alles te doen om de culturele sector, inclusief restaurants en bars te redden. Er zijn plannen mensen die daar werkzaam zijn voorrang te ge ven bij het vaccineren. Het beleid staat haaks op de gezondheidssituatie in Madrid: meer besmettingen dan in elke andere Spaanse stad. IN QUARANTAINE DAG 322 Je hebt van die dagen. Slecht gesla pen, gesneden bij het scheren en toen sloeg de computer door. Na een virtuele rookwolk werd mijn hele beeldscherm blauw en verschenen in ouderwets typoscript woorden als 'shut down' en 'uncorrectable hardware error'. Tijd voor de helpdesk. 'Ah', zei de man, 'the blue screen of death.' Dat komt wel even aan op zo'n ochtend, want wat me al enkele nachten wakker houdt, zijn de gelijktijdige roep om versoepeling van de lockdown en de opkomst van nieuwe coronavarianten en de onvermijdelijke derde golf. Enfin, opnieuw opstarten, zei de helpdeskman. Als het vaker gebeurt echte hulp zoeken. De dag weer in, waar de tegenstrijdige berichten bleven op duiken. Derde golf, versoepeling, derde golf etc. 's Avonds werd duidelijk dat we inderdaad ondanks alles op een versoe peling afstevenen. U leest alle waaroms op de pagina's hieromheen. Ik probeerde op te schrijven hoe dat voelt. Met schroom, want opinie hoort hier niet, de gebeurtenissen moeten voor zichzelf spreken. Dat werd dit: 'Ik begrijp het wel. De mensen die er klaar mee zijn. Het zijn geen wappies, geen Na een virtuele rookwolk werd mijn hele beeldscherm blauw. Tijd voor de helpdesk virusontkenners, gewoon mensen die terug willen naar zoals het leven vroeger was. Die de schade aan de economie, de gezondheidszorg, het persoonlijk leven en de opvoeding van onze kinderen niet meer af te wegen vinden tegen de strenge maatregelen. Ik begrijp en her ken het. Ik ben ook klaar met thuis zit ten, de kleintjes moeten weer naar school, de groten naar college. Kanker patiënten moeten geholpen, winkeliers weer hun nering kunnen drijven. Maar als je mij persoonlijk vraagt, moet ik zeggen dat ik er ook een beetje droevig, angstig en ook wel recalcitrant van word. Het voelt alsof dat hele jaar van thuiszitten en oppassen om niet is ge weest, omdat we, terwijl een derde golf eraan komt, toch onvoorzichtiger gaan worden dan tijdens de minder gevaar lijke eerste golf.' Nou ja, ik kwam er niet helemaal uit. Ik had nog ander werk af te maken en na een lange dag sloot ik tegen elven de computer af. Naar bed, maar starend in het donker kon ik de slaap niet pakken. Om twee uur bleek ik toch ingedut en schrok wakker van de klein ste, die een nachtmerrie had. Ze huilde. Ik troostte haar. ,,Het is maar een slechte droom, schat. Het komt allemaal goed.'' Ze viel weer in slaap, maar ik niet meer. Ik twijfelde aan mijn eigen woorden. woensdag 3 februari 2021 rj. Terwijl gisteren nieuwe zorgen de kop opstaken over nieuwe mutaties in de zorgwekkende Britse coronavariant heerst er in het Ver enigd Koninkrijk toch ook voldoening over de eigen aanpak van de crisis. landen, op Spanje na Gevaccineerden bevolking) Ver. Koninkrijk Malta Denemarken Ierland Spanje Italië Portugal Zwitserland Finland Duitsland Griekenland België Zweden Frankrijk Noorwegen Oostenrijk Luxemburg NEDERLAND VS Europese Unie China Brazilië India 030221 BRON:OWID, DATA TOT 2 FEB 14,42 3,36 3,32 3,03 2,96 2,95 2,79 2,56 2,47 2,35 2,29 2,25 1,99 11,45 0,29 Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9