Kieswijzer helpt bij keuze voor Tweede Kamerverkiezingen 7 KIESRAAD TWEEDE KAMER Maar liefst 41 partijen willen meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Zij hebben maandag een lijst met kandidaten ingeleverd, meldt de Kiesraad. Het is spannend of alle 41 partijen die zich hebben aangemeld voor de Tweede Kamerverkiezingen, ook echt op het stembiljet belanden. Want bij 35 partijen zijn administra tieve tekortkomingen geconstateerd. Er missen bijvoorbeeld nog onder steuningsverklaringen of andere do cumenten. Deze partijen krijgen nog tot don derdag klokslag 17.00 uur de tijd om de missers recht te zetten. Een dag la ter, op vrijdag 5 februari, beslist de Kiesraad vervolgens in een openbare zitting wie er mee mogen doen aan de verkiezingen. Opvallend is dat ook veel grote, ge vestigde partijen fouten hebben ge maakt. Van de partijen die al in de Tweede Kamer zitten hebben alleen PVV, SGP, Partij voor de Dieren en Denk een vlekkeloze lijst ingeleverd. Daarnaast zijn ook Bij1 en Volt glans rijk geslaagd. Bij de 35 andere is er echter nog werk aan de winkel. Pikant is dat bij de ChristenUnie de kandidatuur van lijsttrekker Gert-Jan Segers niet volgens de regels is verlo pen. Ook de nummer twee van GroenLinks, Corinne Ellemeet is vol gens de Kiesraad niet op het formu lier vermeld op de manier waarop dat zou moeten. Een aantal nieuwkomers had de af gelopen weken grote moeite om vol doende ondersteuningsverklaringen te verzamelen. Zo riepen de Lijst Henk Krol van lijsttrekker Henk Krol en Splinter van Femke Merel van Kooten tot het laatste moment men sen op een handtekening te zetten. Die oproep is niet helemaal geslaagd: Splinter dreigt in Drenthe, Flevoland en op de BES-eilanden niet op het stembiljet te staan. Krol mist de drempel in de kieskring Zwolle. Daarnaast moet hij aan de bak om überhaupt zelf op het stembiljet te komen. Volgens de Kiesraad is Krols kandidatuur niet volgens de regels. Ook de deelname van Vrij en Soci aal Nederland, waaraan Viruswaan zin-voorman Willem Engel zich heeft verbonden, is nog allerminst zeker. De partij heeft de vereiste waarborgsom niet voldaan. Ook mist de partij voldoende ondersteunings verklaringen in de kieskringen Am sterdam, Den Haag en Bonaire. On duidelijk is of Engel op de lijst staat: twee weken geleden was er onenig heid over zijn kandidatuur. Eind december maakte de Kiesraad al bekend een recordaantal partijna men te hebben geregistreerd: 89 par tijen hadden hun naam laten vastleg gen, waaronder 26 nieuwkomers. Uiteindelijk zijn er dus nog 41 par- tijen over. Doen die allemaal mee, dan komt het aantal deelnemers fors hoger uit dan de 28 partijen die in 2017 deelnamen aan de verkiezingen, wat destijds een evenaring van het record was. Wie als nieuwkomer wil meedoen aan de verkiezingen, moet aan strenge spelregels voldoen. Behalve het inleveren van het benodigde pa pierwerk zijn nieuwe partijen ook verplicht om een waarborgsom van 11.250 euro te storten, alvorens zij een kieslijst mogen inleveren. Wie ver volgens meedoet aan de verkiezin gen, maar minder dan 75 procent van de kiesdeler behaalt, is dat geld kwijt. In 2017 betekende deze regel dat par tijen die minder dan 47.122 stemmen hadden gehaald, naar hun centen konden fluiten. Bepalen welke partij het beste bij u past is niet makkelijk. Weliswaar hebben partijen mooie, soms uit voerige verkiezingsprogramma's, de gemiddelde kiezer zal niet al deze programma's doornemen en vergelijken. Dat deed onze parle mentaire redactie wel. Ze formu leerden op basis van actuele the ma's en de programma's vragen en stellingen. Deze legden ze voor aan de partijleiders van de acht tien partijen die op dit moment volgens een van de peilingen seri eus kans maakt op een zetel. Nu is het aan u. Ook u kunt uw mening geven over deze stellin gen. Daarvoor gaat u naar de site van deze krant /kieswijzer. Het t Aan de hand van stellingen wordt duidelijk welke partij uw mening vertolkt doorlopen van de dertig stellingen brengt u bij de lijsttrekker die het beste overeenkomt met uw me- ning. Bovendien kunt u zien hoe uw mening zich verhoudt tot het gemiddelde van Nederland. De Kieswijzer is bijzonder om dat u de stellingen niet simpelweg beantwoordt met ja of nee. Ant woord geeft u met behulp van een schuifmechanisme waarmee u aangeeft in welke mate u het met een stelling eens bent of u geeft bijvoorbeeld aan op welke leeftijd de pensioengerechtigde leeftijd zou moeten ingaan. De Kieswijzer is ontwikkeld door deze krant in samenwerking met onderzoeksbureau iVOX. Zo als gezegd zijn alle stellingen voor gelegd aan achttien politieke par tijen, die hun standpunt per stel ling hebben ingenomen. De stel lingen zijn getoetst onder twee duizend respondenten die een af spiegeling vormen van de Neder landse samenleving. woensdag 3 februari 2021 Een record, maar zien we al die 41 partij en op stembilj et? Laurens Kok Den Haag s Van de 41 partijen die zich bij de Kiesraad hebben aangemeld, hebben er 35 administratieve fouten gemaakt. Nourdin El Ouali (l), politiek leider van Nida, wil met zijn partij de Tweede Kamer in. Maandag was hij een van de tientallen poli tici die de vereiste do cumenten hebben in geleverd bij de Kies raad in Den Haag. FOTO ANP De Tweede Kamerverkiezingen vinden plaats op 15, 16 en 17 maart. De campagne komt op gang, maar een keuze maken is niet makkelijk. De Kieswijzer van deze krant helpt daarbij en maakt inzichtelijk welke lijst trekker het dichtst uw mening benadert. Rennie Rijpma Den Haag Ga voor het invullen van de Kieswijzer naar de site van deze krant /kieswijzer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7