maar doen ze dat ook? Doel: twee miljoen vaccinaties begin maart 5 vaccinatielocatie waar 2800 prikken per dag gezet kunnen worden. foto robin utrecht deerd en werkbaar zijn'', stelt Emme- line Bijlsma, directeur van de Brancheorganisatie Kinderopvang. Winkels Winkeliers staan niet te juichen dat ze met afhaalmomenten mogen werken. ,,Dit is niet dé oplossing nee'', zegt Jan Meerman, directeur van brancheorganisatie INRetail. Tegelijkertijd zijn ze blij dat er een eerste stap wordt gezet. ,,Dit biedt in ieder geval weer perspectief, elke stap vooruit omhelzen we. Veel win keliers gaan dit echt niet veel langer trekken.'' In hoeverre winkeliers hiervan gaan profiteren? Dat zal vol- gens INRetail nogal uiteenlopen. ,,Sommige winkeliers denken een flink deel van hun omzet terug te kunnen krijgen, maar dat geldt niet voor iedereen. Er zijn bijvoorbeeld winkels zonder webshop'', zegt Meerman. Al kunnen die gaan wer ken met sociale media, telefonische bestellingen of via WhatsApp. ,,Voor mij is het belangrijk om het contact met de klanten te herstellen, ze weer naar mijn winkel te halen.'' Avondklok Over de avondklok beslist het kabi net pas later deze week, nadat het OMT aanvullend advies geeft. De Ne derlandse Politiebond hoopt dat het kabinet een goede afweging maakt voordat het de avondklok afschaft. ,,Die kan natuurlijk niet na een week weer worden ingevoerd. Daar hou den agenten hun hart voor vast'', zegt voorzitter Jan Struijs. Want hoewel het rustig lijkt, is het achter de scher men nog alle hens aan dek. Op soci ale media blijven opruiende berich ten verschijnen. Ook zien agenten nog elke avond 'spotters' op straat; jongeren die kijken hoeveel politie er is en dan toch verdwijnen. ,,Ook de recherche draait al heel lang volle bak. Er blijven veel aangiftes, onder zoeken en aanhoudingen liggen.'' De Nederlandse vaccinatiemachine lijkt na een pijnlijk stroef begin dan eindelijk een beetje op gang te zijn gekomen. Vorige week kregen 200.000 Nederlanders een prik, deze week zouden dat er 250.000 moeten worden. En aan het einde van de eerste week van maart zouden er zo'n twee milj oen inentingen toegediend moeten zijn, is de verwach ting rond het Binnenhof. Als dat lukt - het verleden biedt geen zekerheid - dan wordt ook eindelijk afgerekend met de pijn lijke situatie dat er meer coronavaccins in de vriezer opgeslagen liggen dan in mensenarmen zijn gespo ten, zoals nu nog altijd het geval is. De voorraad van vooral Pfizer-vaccins die de afgelopen weken is opgebouwd, zal de komende weken ge staag worden opge maakt, blijkt uit grafie ken die zijn opgesteld door het ministerie van Volksgezondheid. Na de eerste week van maart zal de Pfizer- prik zo'n 1,3 miljoen keer zijn gezet. Daar mee zou er op dat mo ment nog maar een kleine voorraad over zijn. Ook de in februari verwachte ruim 200.000 vaccins van Moderna en 675.000 van AstraZeneca zul len na week negen zo'n beetje opgeprikt zijn, is de bedoeling. Uit nieuwe overzich ten van het ministerie blijkt dat Nederland tot en met het eerste kwartaal van 2022 re kent op maximaal 84,5 miljoen doses corona- vaccin van acht ver schillende farmaceu ten. Dat zijn er ruim vijftien miljoen meer dan eerst was gepland. Een kleine zestig miljoen vaccins zijn al definitief aan ons land toegewezen. Een paar deals zijn nog niet helemaal rond, bij één farmaceut is er voor ons land nog een mogelijkheid om kleinere aantallen af te nemen. Het kabinet heeft onder meer acht miljoen extra doses van het Moderna-vaccin gekocht. Van die mogelijkheid was eerder geen gebruikgemaakt, tot onvrede van sommige partijen in de Tweede Ka mer. Maar omdat Moderna de extra doses nu al in het derde kwartaal belooft te leveren in plaats van het vierde, is de aankoop alsnog gedaan. Van een andere farmaceut, Novavax, verwacht het kabinet in het tweede kwartaal al 600.000 doses en in de kwartalen erna steeds zo'n miljoen. Voor dit coronavaccin waren nog geen leveringsdata- en aantallen bekend. woensdag 3 februari 2021 GO Het kabinet hoopt dat er begin maart ruim twee miljoen coronavaccinaties zijn toege diend. Bijna de hele voorraad moet dan zijn opgeprikt. Ook heeft ons land acht miljoen extra Moderna-vaccins ingekocht. Chris van Mersbergen Den Haag lu Nederland rekent tot en met het eerste kwartaal van 2022 op maximaal 84,5 miljoen doses coronavaccin van 8 farmaceuten, l Omdat Moderna be looft het vaccin in het derde kwartaal te leve ren heeft het kabinet acht miljoen extra doses gekocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5