II Van Foreest versterkt reputatie HZ-toernooi O O) CD ZEELAND 11 Zevenvoudig Nederlands kampioene uit Kapelle heeft privéstal Goruna De organisatie van de Goruna- circuits heeft drie nieuwe parkoersen be kendgemaakt voor de maand februari. Nieuw is een halve marathon (21,1 km) in Axel. In Perkpolder is een 8 kilometer lang parkoers uitgezet onder de naam Perk- polder Zeven- heuvelenloop. Het derde eve nement is een Rondje Oost burg-Zuid van 8,6 kilometer. Meer info is te vinden op www.goruna.nl Eljilali Van Liere werkte tot 2015 in Zeeland. Ze was in dienst bij Stal Hexagon in Schore, waar ze met het toppaard Du val's Capri Sonne jr mocht rijden. Na dat die tot haar grote verdriet werd verkocht, wilde ze graag op eigen be nen staan. Ze begon haar eigen bedrijf in Werkendam, waar ze vier jaar ge bruik mocht maken van de Selevia Hoeve. Half 2019 stapte de Kapelse over naar Pensionstal De Watertoren in Hardinxveld-Giessendam, omdat ze daar ook bij de paarden kon gaan wonen. En nu zit ze sinds september in Uden, op een tweede vestiging van dekstation Reesink Horses. ,,Ik hoop hier voorlopig wel even te zitten", zegt de Zeeuwse lachend. ,,Ik heb een hele fijne samenwerking met de eige- naar. Er wordt hier duidelijk geïnves teerd in goede paarden." De amazone is nog steeds een zzp'er, die paarden opleidt en uit brengt in wedstrijden en die lesgeeft aan anderen. ,,Het belangrijkste ver schil is dat ik nu voornamelijk voor één eigenaar rijd", vertelt de zeven voudig Nederlands kampioene. Er zijn wel een paar uitzonderingen: on der meer Hermès en Haute Couture, twee paarden van Joop van Uytert waarmee ze eind 2020 in de Grand Prix debuteerde, mocht ze meene men. Van Liere: ,,Dat zijn twee paar den die veel talent hebben. Die kun nen boven in de Grand Prix mee gaan draaien." Win-winsituatie ,,Dinja reed al paarden van ons toen we hoorden dat ze uit Hardinxveld weg moest en dat ze heel graag iets voor zichzelf wilde", vertelt Bas Ree- sink. ,,Net op dat moment wilden wij een dekstation beginnen. Het was dus een win-winsituatie: zij vond haar ei gen plek, wij kregen een amazone die onze paarden heel goed kan rijden. Tot nu bevalt de samenwerking goed. Wat we in Uden hebben neergezet, begint steeds meer vorm te krijgen." Ook op persoonlijk vlak is er een match, stelt Reesink. ,,Wij komen uit Eibergen, in het oosten van het land, en hebben daar onze hoofdvestiging. Zij komt uit Kapelle. We zijn allebei nuchter en down to earth. Dat commu niceert makkelijk. Natuurlijk gaan we wel eens langs in Uden, maar zij mag daar veel zelf bepalen." Van Liere rijdt in het oosten van Ik heb een hele fijne samenwerking met de eigenaar. Er wordt hier duidelijk geïnvesteerd in goede paarden Noord-Brabant voornamelijk op hengsten. Het economische belang van Reesink en de sportieve ambities van de Zeeuwse gaan hand in hand. Wanneer de hengsten goed opgeleid worden en in de ring mooie dingen laten zien, mogen ze meer dekken en wordt hun sperma meer waard. En wanneer de hengsten meer geld in het laatje brengen, mogen ze langer bij de stal blijven en krijgt Van Liere langer de tijd om successen te boeken. ,,Hengsten zijn niet per se lastiger om te rijden", zegt Van Liere. ,,Voor amateurs zijn ze misschien niet zo heel geschikt, omdat ze toch wat meer mans zijn. Maar ik vind het wel fijne paarden. We hebben er hier van heel verschillende niveaus staan. Met de ene bereik je net iets sneller re sultaat dan de ander." Een stuk rustiger Voorlopig mag de amazone ook nog wat paarden van andere eigenaars en zichzelf rijden. Reesink: ,,We vonden het flauw om al het werk dat ze bij voorbeeld in Hermès en Haute Cou ture had gestoken van haar af te ne men. Ze heeft ze al zo ver gebracht. Maar op termijn is het wel de bedoe ling dat ze bijna alleen maar paarden van ons gaat uitbrengen." Het sportieve staat sowieso enigs zins stil voor Van Liere, vanwege co rona. ,,Het is in de weekends een stuk rustiger dan anders." Mogelijk heeft ze half februari weer eens een wed strijd, in het Groningse Tolbert. ,,Als- ie doorgaat. Je weet het in deze tijd nooit helemaal zeker." Van Foreest (20) verraste zondag vriend en vijand door het Tata Steel- toernooi op zijn naam te schrijven. De in Utrecht geboren speler had na 13 partijen evenveel punten als landge- noot Anish Giri, waardoor een barrage de beslissing moest brengen. Uiteinde lijk won Van Foreest na een zoge naamde armageddon-partij. En daar door kan het HZ-toernooi (weer) pronken met een grote naam. Van Foreest deed in 2013 voor het eerst mee; hij was toen net veertien jaar. Sindsdien gaf hij in zes opeenvol gende jaren acte de présence in Vlissin- gen. In 2015 werd hij tweede achter de Georgiër Baadoer Jobava en in 2017 - inmiddels grootmeester geworden - werd hij gedeeld winnaar met de Ve nezolaan Eduardo Itturizaga en de Ne derlander Benjamin Bok. Die gedeelde overwinning is vanuit publicitair perspectief belangrijk. Waarom? ,,Ik heb geen voorkeur voor een toernooiwinnaar'', vertelde orga nisator Hans Groffen al eens. ,,Maar als er een grote naam wint, is dat voor de erelijst wel mooi. Potentiële deelne mers kijken toch wie het toernooi al eens hebben gewonnen.'' Het vliegwieleffect noemt Groffen dat. Rustam Kasimdzhanov was daar van het eerste voorbeeld. De Oezbeek won het HZ-toernooi in 2003 en werd een jaar later wereldkampioen (ook al was dat in een verscheurde schaakwe reld). In 2007 won Fabiano Caruana in Vlissingen. Hij verloor in 2018 de WK- finale van Magnus Carlsen en is de nummer twee van de wereld. Deze Amerikaan met Italiaanse roots is ook één van de drie andere winnaars van het Tata Steel-toernooi die aan het HZ- toernooi deelnamen. Hij was tot nu toe de enige die beide toernooien won. In 2007 won hij in Vlissingen, vorig jaar won hij het Tata Steel. Ook Aleksandr Beljavsky (Oekraïne) en Yasser Seira- wan (Verenigde Staten) speelden in Vlissingen en wonnen in Wijk aan Zee. Twee andere oud-winnaars van het Hoogovens-toernooi waren ook actief in Vlissingen, maar lieten het toernooi zelf aan zich voorbij gaan. Viktor Kortchnoi (viervoudig winnaar in Wijk aan Zee) gaf in 1998 een simul taan voorafgaand aan het HZ-toernooi, Jan Timman (in 1985 de laatste Neder landse winnaar vóór Van Foreest) gaf in 2006 een lezing als aftrap in Vlissin- gen. Ze deden dus niet mee aan het HZ-toernooi zelf. woensdag 3 februari 2021 Ibrahim Eljilali kwam gisteren in actie in Athene. De uit Tholen afkom stige zaalvoet balscheids rechter leidde samen met Lars van Leeu wen het EK- kwalificatieduel tussen Grie kenland en Azerbeidzjan (0-3). Aan het EK in Neder land doen in ja nuari 2022 voor het eerst zestien landen mee. De wed strijden zijn in Amsterdam en Groningen. 3 Ambities Van Liere matchen met belang van werkgever M Dinja van Liere rijdt in Uden nu voornamelijk paarden van Reesink Horses. Hartsuijker, haar eigen paard, is één van de uitzonderingen. FOTO JORIS VERWIJST/ORANGE PICTURES Sinds een klein half jaar opereert Dinja van Liere vanuit een stal in Uden. De dertigjarige dressuurama- zone, afkomstig uit Kapelle, is aan getrokken door dekstation Reesink Horses en mag de paarden daarvan in de etalage zetten. ,,Ik heb nu min of meer mijn privéstal", zegt ze. ,,Ik mag het hier helemaal zelf runnen." Roeland van Vliet Uden - Dinja van Liere De stuntzege van Jorden van Fo reest in het Tata Steel-schaaktoer- nooi werd in Vlissingen met een glimlach gadegeslagen. Wéér een deelnemer van het HZ-toernooi die een prestigieuze prijs heeft gewon nen. Het versterkt de toch al krach tige reputatie van het jaarlijkse zo- mertoernooi in het atrium van de Hogeschool Zeeland. Rudy Boogert Vlissingen O a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43