Voedselbank heeft niets te klagen 1 Herkestein dook steeds weer op N 8 ZEELAND Zeeuwse instellingen krijgen genoeg aanvoer van verse producten Of je nu in Terneuzen, Middelburg, Zierikzee of Goes bij de Voedsel bank aanklopt: er zijn gewoon verse producten. Stuk voor stuk kunnen de instellingen daarvoor terugval len op leveranciers in hun eigen netwerk. Zoals de dorpsvolkstuin in Ovezande, waar vier vrijwilligers telen op een groot stuk land. ,,Na- tuurlijk doen ze dat ook voor zich zelf, maar wat over is gaat naar We hebben laatst nog een aantal mooie donaties gekregen Voedselbank De Bevelanden", zegt voorzitter Dorith van Ewijk. ,,Daar hebben we veel profijt van." Ook in supermarkten heeft de bank trouwe leveranciers. Seizoensgebonden Emmy de Kraker, voorzitter van de Walcherse voedselbank, ziet wel een klein afname van de toevoer van verse producten. Daar heeft ze ook een logische verklaring voor: het is winter. ,,Die seizoensgebon den terugloop is er ieder jaar. We hebben nog een goede aanvoer van verse producten. Ik zie wel dat het distributiecentrum in Tilburg min der verse spullen heeft. Maar wij kunnen dat goed aanvullen via ons netwerk op Walcheren. We hebben laatst nog een aantal mooie dona ties gekregen." Dezelfde geluiden klinken uit Zierikzee en Terneuzen. Er zijn zelfs cliënten die een weekje over slaan omdat hun kast nog vol is, aangezien de pakketten goed ge vuld zijn, verklaart coördinator Mi riam Hemelsoet van de Voedsel- bank Zeeuws-Vlaanderen. ,,Wel zie ik dat er nu veel meer begrip is voor de mensen die naar de voedselbank komen. Vroeger hoorde je toch wat vaker dat het de eigen schuld was. Nu is dat anders. Er zijn volgens mij ook best wat mensen die vanwege corona ko men." Dat laatste vermoedt ook Annelies Polet. De Schouwse voor zitter ziet wekelijks andere cliënten komen. Ze verwijst naar de vele ho recabedrijven op het eiland. ,,Met een nulurencontract heb je nu ook geen inkomen." Al jaren stabiel Overigens is er amper sprake van een toename van het aantal men sen dat gebruikmaakt van de voed- selbanken. ,,We zitten nu op 220 Er is nu veel meer begrip voor de mensen die naar de voedselbank komen pakketten per week. Dat aantal is eigenlijk al jaren stabiel", zegt Emmy de Kraker. Wel verwacht ze over een tijdje wel een toename, net als haar collega op de Bevelanden. ,,Het zou kunnen dat veel mensen die door de gevolgen van de corona crisis in problemen raken die toch eerst via familie of hun sociale net werk proberen op te lossen. Vaak komen zij pas later naar ons toe. Ik verwacht daarom toch wel een stij ging van het aantal klanten over een tijdje." SPOREN IN DE DELTA Iet zoals de stad Tholen de toekomst innam die voor de buurtschap Schakerloo was bedoeld, nam op Schouwen de stad Brouwershaven de plaats in van het nabije Brijdorpe. Ooit lonkte een mooi verschiet voor dit gehucht. Brijdorpe of 'Briepe' was in de 13de eeuw een stapelplaats voor Hollands bier. Graaf Floris V had grote plannen en overwoog zelfs verlening van stadsrechten. Bij de zeedijk lag de sluis van het dorp, 'Bridorp sluse'. In deze omgeving verrees vóór 1297 het kasteel Her kestein. Het speelde een rol in de aanloop naar de Slag op de Gouwe (1304), een dramatische gebeurte nis in het langdurige conflict tus sen Holland en Zeeland over de hegemonie in midden-Zeeland. De pro-Vlaamse bewoners hesen vuurbakens aan de torenspits om de Vlaamse vloot de weg naar Zie- rikzee te wijzen. De eigenaars van Herkestein, leden van het geslacht Nobel, verdwenen na de Vlaamse nederlaag uit Zeeland. Herkestein kwam in bezit van het geslacht De Looper. Het kasteel is al vóór 1426 afgebroken. VAN JVRO Dankzij onderzoekjes en waar nemingen hebben we schaarse in formatie over het uiterlijk van het kasteel. In 1870 zijn al fundamen ten opgegraven; wat resteerde kwam bij de ruil- en herverkave ling in 1957 weer tevoorschijn. Herkestein bleek een rechthoekig gebouw met een hoektoren (trap- toren) te zijn geweest. Een bron uit 1324 vermeldt een stenen huis, boerderij en woning. Assistent provinciaal archeoloog Bas Oele voerde in 1974 en 1975 enkele on derzoeken uit vanwege het plan voor 'Zomerdorp Den Osse'. Bij de verkaveling van 1957 bleek veel muurwerk te zijn weggebroken. Wegens de slappe ondergrond was Herkestein volgens Oele op spaarbogen gebouwd. Ook de naam leek daarnaar te verwijzen: 'ark' of 'arcke' betekent onder meer 'boog'. En dan beginnen de raadselen. Want misschien was het kasteel wel naar de nabije sluis genoemd. Immers, een andere be tekenis van arck(e) is sluisdeur. Herkestein zou dan 'steenhuis bij de sluis' betekenen. Het plakken van een 'h' voor een beginklinker was typisch voor onze streken. Ar- kestein werd Herkestein. Maar 'herke' kan óók nog verwijzen naar een begroeid schor. Daarmee houden de onzekerhe den niet op. De episode rondom de Slag op de Gouwe wordt door sommige auteurs ook aan een an der kasteel in de buurt toegeschre ven: een mottekasteel direct ten noordoosten van de kern Brij- dorpe. We weten daar nog minder van dan van Herkestein. Alleen de plek van de verdwenen motte (vliedberg) is bekend. woensdag 3 februari 2021 GO Zeeuwse voedselbanken heb ben niets te klagen over de aan voer van verse producten. Ze herkennen zich totaal niet in het beeld dat Julsz schetst, een webshop in versgeperste sap pen, dat Nederlandse voedsel banken met tekorten kampen. van onze verslaggevers Vlissingen -Emmy de Kraker, Voedselbank Walcheren Miriam Hemelsoet van de Zeeuws-Vlaamse voedselbank. foto camile schelstrate -Miriam Hemelsoet, Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers llï.ir/o,'//' ''•^JCtaas /underlet i. 'v\ v SS» Den Osse (Hattingakaart, 1752) met de locatie van Herkestein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40