11 Wie heeft er nu gelijk: de school of DUO? 5 VIJF VRAGEN OVER PERSONEEL BIJ ISAAC BEECKMAN ACADEMIE^ René Smit (ZorgSaam): ,,Nu be concurreren we elkaar. Hebben we een tekort aan mensen, dan probe ren we die bij een ander weg te ha len. Ik zeg het maar even plat. Blij ven we dat doen, dan redden we het niet om de problemen op te lossen." Angela Bras (SVRZ): ,,We moe ten zoeken naar andere oplossin gen om voor mensen te kunnen blijven zorgen. Tot nu toe richt de zorg zich op het behandelen van gezondheidsproblemen. Dat is niet vol te houden. We moeten an ders gaan denken: hoe hou je mensen gezond en voorkom je dat ze behandeld moeten worden." Smit: ,,Het kan zijn dat u dan bin nen een paar jaar niet meer bij ons terechtkunt omdat we onvol doende artsen of verpleegkundi gen hebben. Of dat we behande lingen in Zeeland niet meer mo gen doen en dat je dus naar elders moet, omdat we niet meer vol doen aan de kwaliteitseisen. We willen niet doemdenken, maar dit is wel een aanleiding om het an ders te regelen. Samen." Het verhaal dat de directeuren schetsen is verontrustend. Met name het gebrek aan personeel dwingt hen om de zorg in Zeeland anders te gaan organiseren. De grote vraag is natuurlijk: hoe? Daarvoor kijkt de Zeeuwse Zorg Coalitie naar oplossingen in bin nen- en buitenland en proberen ze die aan te passen aan de Zeeuwse si tuatie. Elke directeur richt zich op Ik hoop dat we dan de versplintering in de zorg achter ons hebben gelaten specifieke onderwerpen. Zo kijkt Brandenburg bijvoorbeeld naar di gitale oplossingen, zoals het geven van behandelingen thuis in plaats van het ziekenhuis. Smit richt zich op de arbeidsmarkt en Gerco Blok van Emergis op de acute zorg. Bras: „Iemand werkt straks niet meer voor één organisatie. Een medewerker van SVRZ kan straks bijspringen op de poli van het zie kenhuis. Een volgende keer schuift die aan bij de specialist ou- derengeneeskunde van een ver pleeghuis. We willen de kennis en vaardigheden van mensen inzet ten voor de zorg in heel Zeeland en niet voor één organisatie. Als je zo kunt uitwisselen, wordt het ook leuker om in de zorg te wer ken." Brandenburg: ,,Dat klopt, maar we moeten wel. We richten nu de zorgcoalitie formeel op, maar we zijn al een tijdje bezig. We hebben elkaar eerst eens goed in de ogen gekeken en gedacht: willen we hetzelfde? Ja dus, want elkaar vlie gen afvangen werkt niet meer. We moeten niet alleen denken aan het behandelen van mensen, maar we moeten er ook voor zorgen dat mensen gezonder gaan leven en voorkomen dat ze ziek worden. Daarvoor gaan we oplossingen be denken die over de grenzen van instellingen heen gaan. En nee, dat bedenken gaat geen jaren duren. Die tijd hebben we niet." Joep de Groot (CZ): Er kan veel meer dan we denken. Bij een an dere manier van denken, hoort ook een andere manier van het be talen van de zorg. Wij kunnen daarin een grote rol spelen, samen met gemeenten, het zorgkantoor en de Nederlandse Zorgautoriteit. Die werken mee. Zo willen we bij voorbeeld stoppen om de Zeeuwse ziekenhuizen te betalen voor het aantal behandelingen dat ze doen." De Groot: ,,Dat kan niet zomaar. We zeggen nu met elkaar: de zorg voor de inwoners van Zeeland staat centraal. Geen van de par tijen in de Zeeuwse Zorg Coalitie kan zijn eigen belang voorop zet ten. Wie dat wel doet, zet zichzelf buiten spel. Als je niet meer mee doet, heeft dat gevolgen voor je contract met CZ als zorgverzeke raar. Dit is niet meer de tijd voor ego ïsme, dit is een team sport." Dit is niet meer de tijd voor egoïsme, dit is een teamsport Bras: ,,Hoe mooi zou het zijn als we een satelliet-poli kunnen in richten in een oudereninstelling op Walcheren? Dan hoeft iemand niet meer naar het ziekenhuis voor een onderzoek, maar gebeurt dat thuis." Brandenburg: ,,Ik hoop dat we dan op een andere manier naar de zorg en de eigen gezondheid kij ken. Dat we onze kennis niet al leen inzetten om te behandelen, maar ook om het geluk en de ge zondheid van de inwoners van Zeeland te vergroten." Bras: ,,Ze mogen zeker meepraten. Nu we de ideeën gaan omzetten in concrete plannen, gaan we ermee de boer op. Naar inwoners en naar belangenorganisaties. Hoe we dat precies gaan doen, onderzoeken we nog. Want we hebben geen burgerplatform waar we een en quête kunnen uitzetten." Smit: ,,Ik hoop dat we dan de ver splintering in de zorg achter ons hebben gelaten en dat de zorg in wijken en dorpen beter op elkaar is afgestemd. En... dat gemeenten werken alsof ze één gemeente zijn. Het helpt in Zeeland niet dat er 13 verschillende opvattingen zijn over de jeugd zorg en de ou- 'v derenzorg. Daarvoor is Zeeland te klein." Een medewerker van SVRZ kan straks bijspringen op de poli van het ziekenhuis woensdag 3 februari 2021 GO dwarszitten is echt voorbij \j FOTO GETTY IMAGES/FSTOP Dat klinkt alarmerend. Als u niets doet, wat dan? -René Smit, ZorgSaam Aan welke oplossingen denkt u bijvoorbeeld? Dat is ambitieus. Kan dat allemaal zomaar? Wie betaalt, bepaalt. Stel dat een van de partijen wil stoppen? -Joep de Groot, CZ -Angela Bras, SVRZ Mogen de Zeeuwen er ook over meepraten? Meer op: Zeeuwsezorgcoalitie.nl De Isaac Beeckman Academie in Kapelle (IBA) bestrijdt dat er bijna geen docenten in vaste dienst zijn. De cijfers die DUO (Dienst Uitvoering Onderwijs) daarover op de site heeft opge nomen, kloppen volgens de school helemaal niet. Volgens DUO heeft slechts 4,9 fte een vaste aanstelling en 22,4 fte een tijdelijk contract. Wie heeft er nu gelijk: de school of DUO? Willem Adriaansen Kapelle J Waar komen die cijfers van daan? De cijfers zijn afkomstig uit de da tabase van DUO. De Dienst Uitvoe ring Onderwijs (DUO) is een offici ële overheidsinstantie die alle ge gevens over scholen bijhoudt. Daarbij gaat het om gegevens over leerlingen en hun resultaten, maar ook over personeel en de dienst verbanden die zij hebben. Die cij fers zijn openbaar en dus voor ie dereen te zien op de website van DUO. 2 Hoe komt DUO aan die cij fers? ,,Die hebben we gekregen van de school zelf", laat woordvoerder Tea Jonkman namens DUO weten. ,,De scholen zijn wettelijk verplicht om die cijfers zelf aan ons te leve ren. De overkoepelende organi satie waar de IBA onder valt, SvPO, besteedt dat uit aan een an dere partij die ze aan DUO aanle vert." 3 Hoe kan het dan dat ze niet kloppen, zoals de schoollei der van IBA zegt? ,,Het bevoegd gezag is wettelijk verantwoordelijk voor de juiste aanlevering. Deze school doet dat via het bestuur waar zij onder valt en dat besteedt het weer uit aan een andere partij. Dus daar zitten nogal wat schijven tussen waar- door het misschien niet helemaal gaat zoals de bedoeling is." 4 Inmiddels heeft de school een nieuwe lijst met com pleet andere cijfers: 1,73 fte tijdelijk en 23,7 fte met een vast contract. Is die lijst in middels ook al bij DUO aange boden? ,,We kunnen nog niet precies zien of de informatie al is aangepast. Ieder kwartaal is er namelijk een uitwisseling en worden de bestan den ingelezen. Dat zijn enorme da tabestanden. Het gaat daarbij om informatie van 200 partijen die de gegevens van 8000 instellingen aanleveren. Dus het is even af- wachten voor je ze in de open data terugziet. Maar ga er maar van uit dat het binnen is." 5 Worden de gegevens die scholen aanleveren nog ge controleerd? ,,Die controle ligt vooral bij de be drijven die het aanleveren. Als er niks opmerkelijks in voorkomt dan controleren wij dat niet. Dan moet je denken aan personeelsleden die maar 13 jaar oud zijn of zo. Dat soort bijzonderheden vallen er uit. Maar anders niet. We gaan ervan uit dat de gegevens kloppen die worden aangeleverd. Wat de scho len aanleveren, zetten wij erin. Zo simpel is het." Droomt u allen eens. Hoe ziet de zorg in Zeeland er over vier jaar uit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37