Aantal diagnoses kanker in Zeeland gelijk ZEELAND 3 VEEL ZORGEN gaan komen. Ik hoop heel erg dat het allemaal kan doorgaan." Motivatie neemt af Danny Kodde (37) uit Vlissingen, leerkracht van groep 8 op basis school Cypressenhof in Middel burg, is opgelucht dat de basisscho len weer opengaan. ,,De leerlingen hebben het thuisonderwijs behoor lijk goed opgepakt. Ze waren alle maal aanwezig in de onlinelessen, ze hebben goed gewerkt en hun re sultaten zijn goed. Maar toch ben ik erg blij voor ze dat ze weer naar school kunnen. Zeker voor de groep 8-leerlingen is dat belangrijk. We zijn bezig met het schooladvies en in april moeten ze de eindtoets ma ken." ,,Het is goed om weer fysiek les te geven. Dan kun je ze net iets beter bij de les houden. Ik merk dat de motivatie afneemt. Aan het begin zijn, of ze snel in de stress raken, en of ze in staat zijn om zelf een dag planning te maken. Het echte con tact met de kinderen, dat mis ik het meest: lol maken, samen creatief be zig zijn, weer eens een echte gymles geven. Ik vind het ook spannend dat de scholen weer opengaan. Nu heb ik zelf de regie over wie ik in mijn privéleven zie, maar straks sta ik via de leerlingen in contact met 29 ge zinnen. Ik ben niet bang om zelf be smet te raken, maar wel om anderen te besmetten. Toch heb ik vertrou wen dat het goedkomt." ,,De leerlingen uit groep 8 kijken enorm uit naar de eindtoets, de mu sical en het schoolkamp. Ik hoop dat ze dat mee kunnen maken. Dat gun ik ze echt. Ik denk dat we maandag beginnen met proosten, want we hebben elkaar in 2021 nog helemaal niet gezien. En daarna gaan we lek ker aan het werk." van de lockdown waren de kinde ren nog redelijk vrolijk, maar de laatste dagen waren ze sneller afge leid, bijvoorbeeld als hun moeder tijdens de les de woonkamer bin nenliep. Ze hebben de onderlinge sociale contacten heel erg gemist: samenwerken was lastig, en de jon gens hebben het fysieke contact ge mist. Die willen graag stoeien. Die zes weken thuisonderwij s waren als een zomervakantie. Je moet weer van voor af aan beginnen om een goede sfeer in de klas te krijgen. Daar gaan we aan werken." Mis het échte contact ,,Dit is fantastisch voor de kinde ren", vindt juf Anne Heijmans (30) uit Gapinge. Ze geeft les aan groep 7/8 op basisschool Het Samenspel in Wolphaartsdijk. ,,Niks is beter dan weer naar school gaan. Het online onderwij s gaat goed: we hebben alle leerlingen in beeld. Het schoolad vies voor de groep 8-leerlingen, dat volgende week gegeven wordt, heb ik scherp. Wat dat betreft heeft het online-onderwijs een ander beeld gegeven. Je ziet hoe zelfstandig ze Dit blijkt uit cijfers van Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL). Die deelt de cijfers omdat het donderdag Wereldkankerdag is. De ziekte komt in Nederland het meest voor bij ouderen: een derde van de patiënten was vorig jaar 75-plus. Iets meer dan vier op de tien patiënten was tussen de 60 en 75 jaar. De meest voorkomende soort is huidkanker. Landelijk zijn bijna 6800 melanomen geregis treerd en bijna 15.000 van een vorm die minder snel uitzaait. In Zeeland ging het om 100 melano- men en 500 van de minder ern stige vorm. Door de vergrijzing en toegeno men blootstelling aan zon en zon nebanken komt huidkanker steeds vaker voor. Zelfs tijdens deze coro nacrisis is over het jaar 2020 nog een kleine stijging van het aantal nieuwe patiënten te zien. Long- en borstkanker Na huidkanker kwam in 2020 lan delijk longkanker het meeste voor, met bijna 14.000 nieuwe diagno- ses, waarvan 300 in Zeeland. Het aantal gevallen van longkanker blijft hoog en komt grotendeels Door de vergrijzing en toegenomen blootstelling aan zon en zonnebanken komt huidkanker steeds vaker voor door roken. Opmerkelijk: in 2019 kwam borstkanker na huidkanker nog het meeste voor. Maar door de sterke daling vanwege de corona- crisis (stopzetten van bevolkings onderzoeken) staat borstkanker in 2020 op de derde plaats met 13.200 diagnoses in Nederland, waarvan 300 in Zeeland. Hierna volgen prostaatkanker (NL 12.800, Zee land 400) en darmkanker (NL 11.700, Zeeland 300). Bevolkingsonderzoek Het aantal nieuwe kankerdiagno ses in Nederland daalde in 2020 met 3,5 procent tot 115.000. In maart tot en met mei zijn er bijna een kwart minder kankerdi agnoses gesteld dan gebruikelijk. Veel hiervan is in het najaar inge haald. Vanaf de zomer kwam de reguliere zorg weer op gang en werd bij veel kankersoorten de in het voorjaar ontstane achterstand in diagnoses grotendeels ingelo pen. De sterke daling in aantal dia gnoses borstkanker heeft vooral te maken met de tijdelijke onderbre king van het bevolkingsonder zoek. De achterstand in aantal dia gnoses borstkanker in de leeftijds groep die wordt uitgenodigd voor deze screening is nog niet inge haald. Donderdag 4 februari is het We- reldkankerdag. Zorgorganisaties zetten online hun deuren open voor patiënten en naasten voor bijvoorbeeld een luisterend oor, een rondleiding of een lezing. woensdag 3 februari 2021 Kijk op de site bij /video Het Zeeuwse onderwijspersoneel is blij voor ou ders en leerlingen dat de basisscholen weer open gaan, maar er zijn ook veel zorgen, weet Pim van Kampen. Hij is voorzitter van de Coöpe ratie Primair Onderwijs Zeeland, en vertegen woordigt in die functie het Zeeuwse basisonder wijs. „Leraren hebben heel veel vragen over ge zondheid en veiligheid. Laat je kinderen met snot tebellen toe in de school, nu de Britse variant rondwaart? Als er een besmetting is, moet de hele klas naar huis. Maar wat doe je met broer tjes en zusjes? En moeten leerkrachten die man- telzorger zijn, of een partner hebben die kwets baar is, naar school komen? Daar hebben we nu nog geen antwoord op. Het is heel moeilijk. Kin deren horen op school, maar het moet wel goed en veilig gebeuren." Leerkracht Anne Heijmans van Het Samenspel in Wol- phaartsdijk: ,,Ik denk dat we maandag beginnen met proos ten, want we hebben elkaar in 2021 nog helemaal niet gezien." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Leerkracht Danny Kodde van basisschool Cy- pressenhof in Middelburg richt samen met een paar leerlingen de klas opnieuw in, om straks af stand te kunnen houden. fotoboaz timmermans PETER NICOLAI M Samantha Burm van ba sisschool Lau- reyn in Philip pine: ,,De kin deren missen elkaar." foto Zeeland telde vorig jaar 3000 nieuwe kankerpatiënten. Dat aantal is bijna hetzelfde als in 2019. Landelijk is sprake van een daling van nieuwe diagno ses kanker. Dat is voor het eerst in dertig jaar. Jeffrey Kutterink en Annemieke van Dongen Vlissingen Zie wereldkankerdag.nl/agenda voor een overzicht van online-ac- tiviteiten in de regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35