Q JOL Scholen open, lockdown langer Walcheren Ziekte velt Captain Tom (100) Engeland rouwt om verlies oorlogs veteraan De razende opkomst van de Britse coronavariant werpt een schaduw over het komende voorjaar. Het is 'onvermijdelijk' dat die mutatie een derde golf gaat brengen, aldus pre mier Mark Rutte. Tegelijk ziet zijn kabinet de leerachterstanden oplo pen, depressies toenemen en de eco nomische schade groeien, erkende hij. ,,Het is wikken en wegen. Hoe zet je risico op besmetting af tegen leerachterstanden?'' We krijgen de rekening gepresenteerd als we nu te snel versoepelen Omdat volgens Rutte de risico's voor kinderen en leerkrachten 'echt heel beperkt' zouden zijn, gaan de basisscholen maandag wel weer open. Als een kind toch besmet blijkt, moeten de hele klas en de leerkracht in quarantaine. Opmer kelijk genoeg zei minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) niet van plan te zijn om basisscholen weer te sluiten. ,,Zeg nooit, nooit, maar we willen niet knipperlichten.'' Bij niet-essentiële winkels mogen vanaf volgende week woensdag be stellingen worden afgehaald. Wel moet er vier uur zitten tussen be stellen en afhalen. ,,Om funshoppen tegen te gaan'', aldus Rutte. Toch zijn het die spaarzame versoepelin gen waar het kabinet het bij houdt. De avondklok eindigt die woensdag ook formeel, maar het kabinet laat toch uitzoeken of de huidige corona maatregelen wel genoeg werken. Mogelijk wordt dit weekend alsnog besloten de avondklok te verlengen. Wel moet de Tweede Kamer daar dan mee instemmen. ,,Maar liever niet'', aldus Rutte. De rest van de maatregelen die aan de harde lockdown zijn gekoppeld, worden voortgezet tot zeker 2 maart. Het voortgezet onderwijs blijft dicht tot 1 maart. Rutte maakte er geen geheim van dat zijn kabinet worstelt met 'grote dilemma's'. Het laveert tussen ver soepelingen en wat verantwoord is. ,,De Britse variant rukt razendsnel op. We zouden straks de rekening gepresenteerd krijgen als we nu te snel versoepelen." Om meer voorspelbaar te zijn komt het kabinet met een nieuwe routekaart die aangeeft bij welk be smettingsniveau meer is toegestaan. Daaruit blijkt vooral dat zelfs op het laagste risiconiveau veel beperkin gen blijven. Bezoek thuis is dan bij voorbeeld beperkt tot acht personen en bij sportwedstrijden mogen maar honderd toeschouwers aanwe zig zijn. P4 De stoelen en de tafels worden klaargezet. Wat meester Danny Kodde betreft kan het niet snel genoeg maandag zijn. Dan mogen de kinderen weer naar school en keert het echte 'klasleven' weer terug. De leerlingen hebben tijdens de coronacrisis het thuisonderwijs best goed opgepakt, maar niks is beter dan weer naar school gaan. ,,Ze hebben de onderlinge sociale contacten heel erg gemist'', weet Danny, die leerkracht is van groep 8 op basisschool Cypressenhof in Middelburg. zeeland 2 Nieuwsmedia »P3 Kabinet voorspelt somber voorjaar Het kabinet heeft een sombere boodschap voor Nederland. Al leen voor de basisscholen en winkels komt verlichting. Verder moet nog maanden geduld wor den opgebracht eer de lockdown helemaal voorbij is. Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag —Premier Mark Rutte woensdag 3 februari 2021 9°C Regenachtig en zacht weer pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530 FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1