De Jonge: Coronacijfers kloppen mogelijk toch niet 8 NIEUWS Nu Nederland onderaan de vaccinatieranglijsten bungelt, zwelt de kritiek op minister Hugo de Jonge en het kabinet aan. Maar ligt het probleem bij hen of ook diep in onze bestuurscultuur? Drie hoogleraren bestuurskunde over het managen van de coronacrisis. CORONA AANPAK Met toenemend afgrijzen kijkt hoogleraar bestuurskunde Michiel de Vries naar hoe het kabinet de coronapandemie aanpakt. Ja, De Jonge en Rutte zijn de blikvangers van alle kritiek, maar de proble men liggen dieper. ,,Onder afgelo pen kabinetten is de overheid steeds verder afgeslankt en is er fors bezuinigd op de zorg. Alles wat geld kost is gedecentrali seerd.'' De Vries - hij kijkt al 38 jaar naar het openbaar bestuur - wijst op de GGD's die bij gemeen ten zijn ondergebracht, de regio nale veiligheidsregio's, de jeugd zorg en zorg voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Dat werkt in normale tijden, maar niet als er iets goed misgaat. ,,Dan vergt het ineens ontzettend veel overleg en mis je kennis die is verdwe nen.'' Bestuurskundige en manage- mentexpert Zeger van der Wal noemt eveneens het ingewikkelde gedecentraliseerde zorgsysteem. ,,Voor iedere categorie geldt een andere aanpak.'' Hoe gecompli ceerd we het hebben gemaakt, bleek vorige week in de verzor gingshuizen, waar voor de bewo ners vijf verschillende vaccinatie strategieën gelden. ,,Bij een pan- demie moet je topdown kunnen werken'', zegt Van der Wal. Hij wijst op Azië, waar hij lang woon de. ,,In Azië is men collectivisti- scher, bij crises liggen de autori taire structuren klaar. Landen als Taiwan, Singapore en Vietnam kregen corona er daardoor snel on- der. Als Hugo de Jonge hier echter zou zeggen: we gaan het zo doen dan heeft hij een probleem, nie mand springt in de houding.'' Desalniettemin valt De Jonge en het kabinet voldoende te verwij ten, stelt Van der Wal. ,,Het ver baast me dat de Nederlandse poli tiek zo intern gericht is. Waarom kijken we niet meer naar interna tionale best practicesAlles lijkt ook zo korte termijn: we besluiten nu dit en kijken over twee weken wel verder op basis van de cijfers dan.'' Volgens collega-bestuurskun- Alles wat geld kost is gedecentraliseerd. Dat vergt nu ineens ontzettend veel overleg dige Martijn van der Steen en ad junct-directeur van de Nederland- sche School voor Openbaar Be stuur (NSOB) is één van de pro blemen de poldercultuur. ,,Dan hebben we eindelijk een vaccina tiestrategie en dan wurmen de artsen en het zorgpersoneel zich er toch weer tussen.'' Hij legt uit dat Nederland normaliter altijd heel goed in vaccineren was en hoog op de ranglijstjes stond. ,,Wij denken daar heel zorgvuldig over na en zetten niet zomaar klakke loos een prik in de arm. Die dege lijkheid breekt ons nu op: soms moet je er ook improviserend iets uit kunnen rammen.'' Zelf is Van der Steen mild over De Jonge. ,,Mensen denken dat de minister van VWS de baas is over ons zorgstelsel, maar dat is niet zo.'' Het verklaart grotendeels waarom zaken moeilijk verlopen, stelt hij. ,,Soms is die versnippe ring van ons stelsel onze kracht, nu is het onze zwakte.'' Dat de vaccinatiecampagne rond de Mexicaanse griep wel vlekke loos verliep, zegt weinig. ,,Nie- mand was toen ziek of bang om ziek te worden, ook was er geen vaccinschaarste. Ik ging met mijn kinderen naar een overvol Ahoy om ons te laten vaccineren. Nu werken we met doelgroepenvacci naties. Dat is totaal anders.'' Volgens hoogleraar bestuurs kunde De Vries zou er binnen mi nisteries meer ruimte moeten be staan voor tegenspraak. ,,Er zijn mensen nodig die buiten de nor male context kunnen denken. We nemen nu deze beslissing, maar wat zijn de ongewenste nevenef fecten, ook bij de uitvoering? Bij de toeslagenaffaire ging dat ook mis.'' Hij begrijpt alle ontevreden heid wel. „Beleid is onder de kabi netten Rutte vooral gericht op de werkende tweeverdieners die het voor elkaar hebben. Wie niet aan die standaard voldoet, valt buiten de boot. Dat zag je in de verzor gingshuizen.'' De professor wijst op zijn boek Het Belang van Verwaarlozing in Be leidskeuzes uit 2010. „Daarin voor zag ik al dat de verwaarlozing van grote groepen mensen voor groei ende tegenstellingen zorgt. Dat zie je terug met die rellen.'' yy y.» •vVVVv »v">' Het ministerie stelde afgelopen weekeinde dat er meer mensen in geënt zijn tegen corona dan ge dacht. Dat zou blijken uit een nieuwe rekenmethode. Daar komt demissionair zorgminister Hugo de Jonge nu op terug. Hij wil de cijfers verder onderzoeken. De vaccinaan- tallen in de langdurige zorg zijn wellicht dubbel meegeteld. ,,Als het LNAZ (Landelijk Netwerk Acute Zorg) zegt dat er iets niet klopt, dan zou dat zomaar kunnen'', zegt De Jonge. ,,Ik ken de LNAZ als een degelijke club, dus we gaan het onderzoeken en herstellen mogelijke fouten.'' Op het coronadashboard van de rijks overheid staat dat er ongeveer 81.000 prikken zijn gezet in zieken huizen, maar volgens het LNAZ, dat de cijfers zelf al vanaf het begin da gelijks registreert, zijn dat er 60.000. Afgelopen weekeinde versprong W De vaccinaantallen in de langdurige zorg zijn wellicht dubbel meegeteld. Dat wordt nu onderzocht de teller van het aantal gezette vac cinaties in ons land ineens van 226.000 naar 346.000. Dat komt doordat het ministerie een nieuwe rekenmethode hanteert, waarmee een schatting wordt gemaakt van het aantal gezette prikken dat nog niet officieel is gemeld. De vaccinatiecijfers komen van drie plekken: de GGD's, de zieken huizen en de langdurige zorg. De GGD's rapporteren dagelijks hoe veel mensen ze hebben gevacci neerd, maar de ziekenhuizen en de instellingen voor langdurige zorg lopen volgens het ministerie achter met hun meldingen. Maar volgens de ziekenhuizen is dat 'apert on juist'. De Jonge ligt al weken onder vuur in de Tweede Kamer doordat er in Nederland veel minder men sen worden ingeënt tegen het coro navirus dan in andere Europese landen. En die kritiek zwol nog ver der aan nadat het aantal vaccinaties ineens naar boven werd bijgesteld. ,,Onnavolgbaar. Niemand wil ge goochel met cijfers. We willen dat er meer geprikt wordt. Dit voedt het wantrouwen en daar is nie mand bij gebaat'', zegt PvdA-Ka- merlid Attje Kuiken. PVV-Kamer- lid Fleur Agema spreekt van 'wind- owdressing'. En SP'er Maarten Hij- ink vraagt zich hardop af of dit 'schoenpoets is voor een ijdele mi nister of een serieuze poging om betere cijfers te leveren'. Ook de regeringspartijen krab ben zich achter de oren. D66-Ka- merlid Antje Diertjes: ,,Hoe dan? Het lijkt me duidelijk dat wij hier veel vragen over hebben.'' De Jonge wacht sowieso al een zware week. Morgen moet hij zich ook verantwoorden voor heling van privégegevens door medewerkers van de GGD. Die verkochten de persoonsgegevens van mensen die zich hadden laten testen op corona aan criminelen. De medewerkers hadden toegang tot onder andere de burgerservicenummers van mensen en adresgegevens. GGD-baas André Rouvoet zei dit weekeinde tegen RTL Nieuws dat het systeem tot de coronacrisis al leen nog werd gebruikt door een klein aantal GGD-artsen. ,,Maar nu maken er duizenden mensen ge bruik van, en daar is het systeem niet geschikt voor.'' dinsdag 2 februari 2021 GO 'Er is niemand hier die in de David Bremmer Rotterdam - Michiel de Vries, hoogleraar Michiel de Vries. foto erik VAN T HULLENAAR Zeger van der Wal. foto UNIVERSITEIT LEIDEN Martijn van der Steen. FOTO FRANK DE ROO ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS y y .*v v* rf .1'y y* y yj» j .v De nieuwe, hogere vaccinatiecij- fers van het ministerie van Volksgezondheid zijn mogelijk toch niet accuraat. Wellicht zijn inentingen dubbel geteld. Hans van Soest Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8