Opengaan scholen maakt bang én lucht op 7 CORONA PLEIDOOI De coronaregels moeten worden versoepeld, ook als er dan meer mensen overlijden. De gevolgen voor anderen zijn te erg, stellen vier ic-artsen. Nijmegen Leg de focus niet enkel op de inten sive care en kijk verder dan het zie kenhuis, zeggen de intensivisten Hugo Touw, Hans van der Hoeven en Alec Veenendaal van het Radbou- dumc in Nijmegen en Nynke Postma van het Streekziekenhuis Koningin Beatrix in Winterswijk. Versoepelen van de lockdown is nodig nu de coro nacrisis steeds langer duurt en we voorlopig nog niet van het virus af zijn. ,,Wat we nu wellicht aan het doen zijn, is dat we door sommige corona maatregelen van grote groepen men sen belangrijke levensjaren aan het afpakken zijn'', stelt hoogleraar intensive care Hans van der Hoeven, die zich realiseert dat hij en zijn collega's de knuppel in het hoender hok gooien. ,,Daar staat slechts een beperkt aantal gewonnen levensjaren voor sommige coronapatiënten tegenover.'' Opwegen De vier artsen noemen als voorbeeld een patiënt van 75 jaar met suiker ziekte, die niet meer in staat is om thuis de trap op te lopen. Of een patiënt van 69 jaar met flink overge wicht en een eerder herseninfarct. ,,Een groot aantal van dit soort patiënten komt toch te overlijden of belandt na verblijf op de ic in een zware en langdurige revalidatie. De vraag is of dat opweegt tegen de ne gatieve gevolgen die coronamaatrege len hebben voor andere groepen.'' De Nijmeegse ic-artsen en hun col- Een juf geeft online les, de klas is leeg. Veel kinderen lopen mentale schade op doordat ze niet naar school kunnen. foto robin utrecht Van grote groepen mensen pakken we nu belangrijke levensjaren af lega uit Winterswijk wijzen op de patiënten die hun behandelingen nu uitgesteld zien en kinderen die lijden onder de schoolsluiting. Ook de economische gevolgen hebben een negatieve invloed op de gezondheid van onze samenleving, stellen ze. Tienduizenden ondernemers zien hun winkels al geruime tijd gesloten. Derde golf Het geluid van de vier ic-artsen is niet nieuw, maar komt tot nu toe altijd van criticasters van het corona- beleid en nooit vanuit de ziekenhui zen zelf. Voor versoepelingen zijn veel virologen echter tot nu toe niet te porren. Zo vreest het RIVM dat er toch echt een derde golf aan komt en is het Outbreak Management Team (OMT) verdeeld over bijvoorbeeld de aangekondigde heropening van de basisscholen. OMT-lid en kinderarts Karóly Illy spreekt van een 'heel moeilijke dis cussie'. ,,Enerzijds hebben we de verantwoordelijkheid om de pande- mie onder controle te krijgen, de verspreiding van de Britse variant te beperken en te zorgen dat de regu liere zorg zo min mogelijk in het gedrang komt. Anderzijds hebben we een verantwoordelijkheid ten aanzien van onder meer het welzijn van kinderen.'' Die verantwoordelijkheid neemt het OMT uiterst serieus, zegt Illy, wijzend op het advies van dit week end aan het kabinet om de basisscho len te heropenen. Kinderen kampen niet alleen met oplopende leerach- terstanden, velen verloren ook hun veilige haven, erkent Illy. ,,Met name bij kinderen uit kwetsbare milieus is dit een serieus probleem. We zien meer dan een verdubbeling van het aantal meldingen van kindermis handeling en van het aantal telefoon tjes naar de Kindertelefoon. Tegelij kertijd missen we nu de signalerende functie van scholen bij zulke proble men.'' Kinderen lopen mentale schade op doordat ze minder contacten hebben en lichamelijke schade door gebrek aan beweging, ongezonder eten en meer aan het beeldscherm gekluis terd zitten. Schade ,,Alles overziend is de conclusie van het OMT in dit geval geweest dat de scholen weer open kunnen, ondanks dat heropening volgens de modellen tot een heel kleine toename van het aantal besmettingen zal leiden. Ja, kinderen in de basisschoolleeftijd spelen een beperkte rol in de ver spreiding van het virus, maar door de scholen dicht te houden zouden we hun veel schade berokkenen.'' De discussie wordt volgens Illy extra bemoeilijkt doordat aantallen besmettingen, ic-opnames of het R-getal veel explicieter in cijfers val len uit te drukken dan veel van de negatieve gevolgen van de lockdown, zoals de schoolsluiting. Een op de zeven ouders houdt hun kinderen zelfs liever thuis, blijkt uit een peiling door deze krant. Bijna de helft van de ruim achtduizend respondenten zegt blij te zijn dat zijn kroost naar school kan. Een derde denkt dat een besmetting in de klas ervoor zorgt dat zoon- of dochterlief binnen de kortste keren weer in quarantaine thuiszit. Dat is precies wat lezer Petra Gillisse, moeder van twee zonen van 11 en 12 jaar, wil voorkomen. Als het aan haar ligt, blijven de jongens online onderwijs volgen. ,,Mijn partner heeft een donornier die verouderd raakt. Als hem iets over komt, zou ons dat blijvend tekenen. Ik leef mee met kinderen die naar school willen, maar voor ons zou het vreselijk zijn als het virus mee naar huis komt. Desnoods doen mijn kinderen maar wat langer over school. De leerplichtambtenaar die mij op het matje riep omdat ze na de eerste lockdown langer thuisbleven, reageerde overigens of dat ernstige kindermishandeling was.'' Voorrang Ook juf en moeder Hanneke Hout- braken vreest, om een andere reden, besmetting. ,,Ik ben bang. Ik heb drie maanden last gehad van een coronabesmetting die ik op school opliep. Ik ben nog steeds niet de oude en als de dood voor het virus.'' Net als veel collega's begrijpt Houtbraken niet waarom leraren niet met voorrang worden ingeënt. Laat de basisschoolkinderen lie ver tot de voorjaarsvakantie thuis, stelt ook juf Julie Diemel. ,,Ik sta voor een enorm dilemma: blijf ik thuis, dan zit mijn klas waarschijn- Blijf ik thuis, dan zit mijn klas ook thuis. Word ik ziek, dan net zo goed lijk ook thuis. Word ik ziek, dan zit mijn klas net zo goed thuis! Na tuurlijk moeten de kinderen weer naar school, maar pas als de leer krachten zijn ingeënt.'' Datzelfde vindt Michiel Reijven, die voor groep 8 staat. Hij snapt dat veel kinderen een 'knauw' krijgen van sociale eenzaamheid 'en toch moeten we door de zure appel heen bijten'. ,,Hou de scholen gesloten tot het weer veilig is.'' Ook lezer Marianne Jongeneel onderschrijft de angst die bij de leerkrachten leeft. ,,In onze familie zijn de meesten besmet geraakt via de crèche waarop de jongste zat.'' dinsdag 2 februari 2021 GO Ic-artsen: Versoepel regels Annemieke van Dongen Eric Reijnen Rutten - Hans van der Hoeven, ic-arts De meeste ouders tonen zich opgelucht dat kinderen vol gende week maandag weer naar de basisschool kunnen, maar een aanzienlijk aantal is bang dat een schoolgaand kind het hele gezin besmet. Ook leraren vrezen corona op te lopen. Cathérine van der Linden Rotterdam -Julie Diemel, leerkracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7