II 5 - I - hf rWÊM Nieuwe gevallen We denken dat de Britse variant in een week de overhand krijgt nen hoe de ontwikkeling van de verschillende varianten zich ver taalt in besmettingen en zieken huis- en intensive care-opnamen." Reusken weet ook dat de be smettingsaantallen nu stevig da len. Daardoor moeten we ons ech ter niet in slaap laten wiegen, zegt ze. ,,Op basis van de dalende cijfers zou je kunnen zeggen dat extra maatregelen niet nodig zijn. Maar wat wij heel duidelijk zien is dat er naast de bestaande ook een nieuwe epidemie is. Het wordt steeds duidelijker dat het repro ductiegetal van de nieuwe variant 40 S 45 procent hoger ligt. Voor mij lijdt het geen twijfel dat de En gelse variant er, ondanks de maat regelen, voor gaat zorgen dat er een nieuwe besmettingsgolf komt." Smiezen Om alle varianten goed in de smiezen te houden, wordt de se- quencing-capaciteit bij het RIVM fors verhoogd. Tot nu toe werden vijfhonderd monsters per week nader geanalyseerd, de ambitie is om dat aantal snel te verdrievoudi gen. ,,Hoe meer data we hebben, des te preciezer de voorspellingen die onze modelleurs kunnen doen. En als er een variant opkomt die net als de Britse een stuk besmet telijker is, geeft ons dat voldoende aanlooptijd om de opkomst van die mutant te monitoren en te an ticiperen met maatregelen." Dat de extra capaciteit geen overbodige luxe is, blijkt uit de re cente vondst in het lab van de Bra ziliaanse en Zuid-Afrikaanse vari ant in Nederland. Van de twee Braziliaanse mutanten zijn er nu in totaal vijf gevallen aangetroffen, van de Zuid-Afrikaanse stond de teller vorige week op veertien. Het werkelijke aantal ligt vermoedelijk hoger. Zorgen Over beide mutanten heeft Reus ken grote zorgen. ,,Op basis van de weinige internationale informatie die we nu hebben, zou de Zuid- Afrikaanse variant zelfs nog iets besmettelijker kunnen zijn dan de Britse. Meer data is echter nodig om dit goed vast te kunnen stellen. Daar komt nog bij dat de mutaties in het virus zodanig zijn dat het de vraag is of de antistoffen van de bestaande variant ook net zo goed tegen deze variant werken. Dat heeft consequenties voor de im muniteit van mensen die het virus hebben gehad en voor de effectivi teit van de vaccins, die op het be staande virus zijn gebaseerd. Iets vergelijkbaars zien we bij een van de twee Braziliaanse varianten." Het moet ook voor Reusken wennen zijn, dat de bevindingen uit haar lab nu zo veel impact heb ben op de wereld om haar heen. ,,Op zich ervaar ik mijn werk niet per se anders. Bij de ebolabestrij- ding in Afrika heb ik al gezien wat voor een verwoestend effect een virusuitbraak kan hebben, en wat de gevolgen kunnen zijn voor de maatschappij. Maar dat het we reldwijd zo groot is en dat er zo veel aandacht en urgentie is, dat is wel nieuw. Even rustig in het lab iets uitzoeken is er niet bij." 12.000 10.000 8000 6000 4000 2000 0 okt fieke virus uit dat monster er op detailniveau uitziet. Die code wordt vervolgens ge analyseerd door bio-informatici. Omdat bekend is op welke punten de mutanten afwijken van de 'ver trouwde' coronavariant, kunnen die specialisten bepalen tot welke mutant elk geanalyseerd monster behoort. ,,De GGD kan dat niet zien", legt Reusken uit. ,,Met de PCR-tests die zij gebruiken, zie je alleen óf er coronavirus is." Na de eerste vondst van de Britse variant in december, zagen ze het aantal gevallen van de mutant in het RIVM-lab snel toenemen. ,,In de laatste week van 2020 viel 1 pro cent toe aan de mutant, half ja nuari was dat al 20 procent, en in sommige regio's zelfs 30. Op basis van wat we nu zien, denken we dat de Britse variant binnen nu en een week de overhand krijgt. Het gaat sneller dan we dachten." Oorspronkelijk dachten de re kenmeesters van het rijksinstituut namelijk nog dat de variant uit En geland vanaf de derde week van deze maand voor meer dan de helft van de besmettingen zou zorgen. Dat soort voorspellingen is gebaseerd op de cijfers die Reus ken en haar mensen in het lab aan leveren. ,,Op vrijdag komt het Outbreak Management Team bij elkaar. De dag daarvoor sturen wij de gegevens van onze surveillan ces naar de modelleurs. Zij bereke- dinsdag 2 februari 2021 GO van virus coronavarian per dag 14.000 BRON: RIVM nov - Chantal Reusken, virusexpert Analist Bas van der Veer bij het apparaat dat de Virusexpert Chantal Reusken: ,,De Engelse vari- virusvariant in kaart brengt. fotos jelle akerboom ant zorgt voor een nieuwe besmettingsgolf.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5