Mutant ligt op de loer, maar kabinet wil teugels toch iets laten vieren 4 CORONA VERLICHTING Zij zouden de situatie liefst nog een aantal weken willen volgen, met huidige regels In een RIVM-lab in Bilthoven vonden ze in december het eerste 'Nederlandse' geval van de Britse variant. Het vormde het startschot voor een nieuw hoofdstuk in de Nederlandse strijd tegen het coronavirus. Deze krant kreeg een kijkje achter de schermen. „Eigenlijk maken we hier een vingerafdruk van het virus.'' Als premier Mark Rutte vanavond zijn persconferentie besluit, moet de afdronk een fijne zijn. Steeds vaker ziet ook hij het 'chagrijn' over de maatregelen. Hij ziet dat 'mensen het zwaar vinden'. ,,Dat geldt denk ik voor ons allemaal, in ieder geval ook voor mij." Tegen die achtergrond komt er vandaag wat verlichting. Op maandag 8 februari mogen de ba sisscholen weer open, net als de kinderopvang. En niet-essentiële winkels zouden 'in die week' open kunnen voor het ophalen van be stellingen. Ook de avondklok staat op de lijst van te schrappen maatregelen. Vanaf 10 februari, mits de besmet- tingscijfers niet ineens omslaan. Tegelijk wilde minister Hugo de Jonge niet 'van versoepelingen spreken'. ,,Het gaat nog helemaal niet goed." De Jonge stelt dat er 'nog altijd de dreiging van een derde golf is'. Pittige Daarom was er ook pittige discus sie binnen het OMT dit week einde, blijkt uit de stukken. Zo heeft een 'aantal OMT-leden' aan gegeven dat 'zij de risico's op dit moment te groot achten om über haupt over een versoepeling, zoals heropenen van de scholen, positief te willen adviseren'. 'Zij zouden de situatie liefst eerst nog een aantal weken willen volgen, onder voort zetting van de huidige maatre gelen.' Hun gedachte: eind februari komt er weer een piek, door de Britse va riant. Maar die is op te vangen, stellen de anderen. 'In meerder heid' erkent het OMT tegelijk dat door 'maatschappelijke afwegin gen' er toch 'dringend ruimte ge wenst is voor perspectief en enige versoepeling'. Lees: de mensen zijn het spuugzat, de nevenschade loopt anders te veel op. Hoewel de verkiezingen nade ren, zouden de versoepelingen niet daardoor zijn ingegeven, be zweren betrokkenen. ,,Het corona- beleid straalt toch vooral op Rutte en De Jonge af, maar die eerste heeft het helemaal niet nodig'', zegt een ingewijde. En inderdaad: kiezersonderzoek wijst uit dat Ruttes VVD niet lijdt, nee, soms zelfs stijgt in de peilin gen als het kabinet hard ingrijpt in het coronadossier. De steun voor de maatregelen steeg in januari wederom, naar 75 procent van alle Nederlanders, aldus I O Re search. Wel daalt de waardering voor Rutte (en zijn kabinet) iets. Premier Rutte beloofde boven dien eerder (en bij herhaling) al dat als het aantal besmettingen zou dalen tot onder 'ongeveer 3600 per dag', het kabinet 'iets zou kunnen versoepelen'. Daar koersen we momenteel op af. Zondag werden er 3714 gevallen gemeld, de afgelopen week ging het per dag om gemiddeld 4270 mensen. Dat aantal zou enigszins behapbaar zijn voor de zorg. En bovenaan dat lijstje van versoepe lingen staan de heropening van scholen en een einde aan de lock- down. Daarmee zit er nog een straat lengte tot het punt waar het kabi net heen wil, namelijk naar maxi maal 1200 besmettingen per dag. Bij die aantallen komen we in de stand 'waakzaam' en kunnen we ons oude leven weer oppakken, al is thuiswerken ook dan nog het devies en zijn mondkapjes usance. Doorkijk Een kleine 'doorkijk' naar die her start van de samenleving wil de premier vanavond wel geven. ,,Want we snappen dat iedereen in Nederland ongelofelijk snakt naar perspectief'', zei Rutte vrijdag al. Het moet een soort routekaart worden van wat-er-wanneer- weer-mogelijk is. Daarmee hoopt de premier alle sectoren tegemoet te komen die nu zien dat de scho len heropenen, terwijl hun deuren op slot blijven. De volgorde zou nu zijn: eerst de basisscholen open, dan de detailhandel iets meer, de avondklok weg, dan de middel bare scholen heropenen en daarna de contactberoepen weer toestaan te werken. De premier giet dat echter niet in beton, waarschuwde hij al wel. Het zal 'echt heel complex zijn' en 'niet zo van 'als het besmettings niveau hier is dan kun je dit en dit en dit allemaal weer', aldus Rutte. Zijn winstwaarschuwing: ,,Zo werkt het helaas niet, want je zult dan per keer nog steeds moeten overleggen wat verstandig is. Met elkaar, als politiek, en met de epi demiologen." Maar een kleine glimp van hoop moet de persconferentie van van daag wel bieden. en vreemd besef is het wel. Dat we nu in Nederland een avondklok hebben, dat de winkels en horeca dicht zijn, komt uiteindelijk allemaal door dat apparaatje dat hier op een bureau in de hoek van de ruimte staat. Het is een zwart grijs rechthoekig ding, ongeveer 30 centimeter hoog, met een com puterscherm ernaast. Met behulp van deze machine werd in decem ber voor het eerst de aanwezigheid van de Britse variant van het coro navirus in Nederland vastgesteld. De zorgen over die variant, die besmettelijker wordt geacht dan de bestaande, leidden tot onge kende maatregelen. Daardoor staat de samenleving en het poli tieke debat meer en meer onder hoogspanning. Maar in het RIVM- lab in Bilthoven voelt al die onrust deze vrijdagmiddag ver weg. Ge huld in witte jassen en blauwrub- beren handschoenen ontleden virologen, laboranten en bio-in- formatici hier het virus tot in de tail, en daarbij kunnen ze geen af leiding gebruiken. Al ruim een jaar lang staat bijna alles in dit lab in het teken van co rona. Hier werd op 27 februari vo rig jaar ook het eerste Nederlandse coronageval vastgesteld. Ook wordt regelmatig ingezoomd op bepaalde uitbraken, bijvoorbeeld in zorgcentra. Bekeken wordt dan wie wie heeft aangestoken, en of daar iets van te leren valt. Door de recente opkomst van nieuwe virusvarianten - ook de Zuid-Afrikaanse en twee Brazili aanse mutanten zijn inmiddels in ons land aangetroffen - ligt het werk in het lab opnieuw onder het vergrootglas. Voor deze krant zet het RIVM voor deze éne keer de deuren open. Want hoe doe je dat precies, nieuwe virusvarianten aantonen? En hoe weet je nou zeker dat ze besmettelijker zijn? De rondleiding wordt verzorgd door virusexpert Chantal Reusken en analist en labcoördinator Bas van der Veer. Ze vertellen over fre quenties, fragmenten en flowcel- len, over poriën, RNA en dna. Steekproef Sequencen heet het proces waar mee onderzocht wordt welke vari anten van het coronavirus rond gaan. Vanuit heel het land worden wekelijks honderden positieve co ronamonsters naar Bilthoven ge stuurd. Een deel wordt gebruikt voor een willekeurige steekproef, de zogenoemde kiemsurveillance. Een ander deel wordt opgestuurd door GGD's die zien dat een posi tief getest persoon bijvoorbeeld een link met Brazilië heeft, of dat plots ergens een snelle corona-uit braak zichtbaar is. Zij willen dan weten of dat door een nieuwe vari ant komt. Na een uitgebreide voorbewer king worden de monsters door een sequence-apparaat gehaald. Dat creëert als het ware een vingeraf druk van het virus, zegt Van der Veer. Hij legt uit hoe de machine elk positief coronamonster ver taalt in een lange code, die op 98 punten beschrijft hoe het speci- dinsdag 2 februari 2021 GO Ondanks alle angst voor de Britse mutant, neemt het kabi net vandaag wat gas terug met de coronamaatregelen. Dat be sluit volgt wel op pittige discus sies onder OMT-deskundigen. Tobias den Hartog Den Haag Premier Mark Rutte en Jaap van Dis sel van het RIVM na een eerder crisis overleg. FOTO ANP - notulen OMT-overleg Sander van Mersbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4