II 't Stoeng in de krante 10 ZEELAND Zuiderburen Streektaal VICTOR DEPAEPE VISSERIJPRIVILEGE BRUGGE voor mij is dat heel logisch", re ageert de zoon. ,,Het gaat niet over een soort internationaal ver drag. Het is de Engelse koning die de stad Brugge een exclusieve titel heeft gegeven. De Engelse wetge ving zegt dat alleen een andere Engelse koning dit ongedaan kan maken. De Queen zou dit nu kun nen doen, maar dat is dan tegelijk de rechtsgeldigheid toegeven." Voor een goed begrip, vissers uit pakweg Oostende kunnen hier niet van profiteren? ,,Klopt, als je onder het privilege wil vissen, dan gaat het alleen over Brugse boten. Toen mijn vader die actie begon in 1963 waren de vissers uit Oostende daar ook tegen", meldt Paul. In 1963 was er nog geen sprake van brexit. Waarom ondernam Door brexit kreeg het verhaal van mijn vader weer aandacht in de Britse media -Paul Depaepe Victor Depaepe toen die tocht? ,,In die tijd was er een conventie in Genève over historische visserij rechten. Wat hielden die in? Toen is dat privilege voor Brugge ont dekt. Een advocaat die samen met mijn vader in de Brugse gemeen teraad zat, heeft dat onderzocht. Hij stelde vast dat niet bewezen kon worden dat het niet meer rechtsgeldig zou zijn. Dat bracht mijn vader tot die actie. Het was een succes, maar het privilege is nooit opgenomen in die conven tie. Ook omdat de Belgische rege ring niet wilde meewerken." Victor Depaepe overleed in 1997. Het is mooi dat hij nu toch in ere wordt hersteld. ,,Mijn vader was in de visserijwereld van Zeebrugge een bekend figuur. Er komt ook een boek uit over zijn tocht, maar daar blijft het bij. Zijn verhaal is nooit serieus genomen, hij kreeg weinig steun. Door die brexit kreeg het verhaal wel weer aan dacht in de Britse media. Maar mijn vader is lang een soort Don Quichote geweest.'' en werd geënterd door een Britse torpedoboot en opgebracht. ,,In oktober ben ik met het dos sier van mijn vader naar het mi nisterie geweest. Daar heb ik een drietal uur gesproken met me vrouw Crevits", vertelt Paul De- paepe uit Knokke-Heist. ,,Ik heb ook het Engelse gerechtelijke dossier uitgelegd, in het bijzijn van een advocaat en een diplo maat. Dat dossier zou men bestu deren. En onlangs heb ik het be richt gekregen dat dit dossier daadwerkelijk is gebruikt tijdens de brexitonderhandelingen, met succes." Exclusieve titel Is dat zo verwonderlijk? Uit docu menten van het Britse rijksarchief blijkt dat de Britse minister van Landbouw in 1963 het advies kreeg om Victor Depaepe niet voor de rechter te brengen na zijn arresta tie. Omdat het privilegie van Charles II nog altijd rechtsgeldig was. ,,Dat lijkt ongelooflijk, maar Brugge Op woensdag 20 januari stuurde de Vlaamse mi nister van Landbouw en Visserij Hilde Crevits (CD&V) een bericht de wereld in. De minister reageerde positief op de blijvende toegang tot de Britse 12-mijlszone voor Vlaamse vissers. ,,De druk vanuit Vlaanderen met het Privilegie der Visscherie uit 1666 heeft wel wat effect gehad", aldus Hilde Crevits. Het verhaal begint dus in de 17de eeuw wanneer de Engelse ko ning onder meer richting Den Haag, Breda en Brugge vlucht voor de dictatuur van Oliver Cromwell. In 1666 kan hij zijn plaats op de troon weer innemen. De Brugse gastvrijheid is Charles II niet ver geten, met het 'Privilegie' als ge volg. Het document was al lang vergeten toen Victor Depaepe in 1963 ging vissen in Britse wateren In 1963 ging de Brugse reder Victor Depaepe in Britse wateren vissen. Een actie om een oud document onder de aandacht te brengen. De Engelse koning Charles II gaf in de 17de eeuw vijftig Brugse boten de eeuwige toestemming voor de Britse kust te vissen. Zoon Paul Depaepe spitte dat Brugse 'visserijpriveligie' tijdens de brexit weer naar boven. Geloof het of niet, met politiek succes. Ei dat ook wel 's? Dat je 'n 'êêle dag naor iets loop te zoeken en dat je 't nie kan vinden. ,,Zeker misleid," zeg je dan tegen j'n eihen, mao 'k kom wel in m'n 'anden. En mee een quasie gevoel van: dat kom wel goed, gao je 'n bakje koffie drien- ken. Mao 't laot je toch nie los. Dat overkwam mien noe ook een paor daogen geleden. Ik zocht naor een oud boekje. Zo'n lang smal boekje. Bruun. Op ielke bladzij twi plaotjes en daoronder een gedichtje van zes regels. 't Goeng over een ie mand die mee 'n bootje zou gaon va- oren. En 't begon mee een dik man netje die z'n bootje stoeng te teren. En daoronder stoeng: 'k Kèn die regels nog uut m'n 'oofd. As kind kon je zukke diengen makke lijk uut j'n 'oofd lêêren. Toch? Da's noe wel anders. Tillefoonnummers van noe? 'k Moen ze altied op een pa piertje schrieven. En vroeger? Gêên probleem ee. Terug nao dat boekje. Die plaotjes boven die gedichtjes die kleurende ik. Mee m'n toenge tussen m'n tan- nen. Ik kon daor uren mee bezig ziin. Vooral in de winter. M'n kleurdoze op taofel, dat boekje en 'n puntenslie- per. Dao was êên plaotje bie dat me nog voo de gêêst staot. ,,Daar heb ik nog een actieve herinnering aan," zou Rutten zeggen. Da was 'n man netje die zat te vissen, aangevaoren wier en 'êêlemaol onder de modder op de kant stoeng. De blubber droop t'r af. Ik mêênde dat ie Hein 'êêtende. Die kleurende 'k zo zwart as teer. Ei genlijk 'aon d'r wel compassie mee. 't Zal je mao gebeuren, dat je zo deu 't durp naor 'uus moet. Je schaom je toch dood? 'k Zag 't al 'êêlemao voo me. Op den 'oek van de straote stoen- gen d'r bie ons altied wel 'n paor mannetjes. Wat is t'r mee joe gebeurd Rinus? Toch nie in de sloote gevallen? Mao vintje toch. Dan goeng je wel eventjes deu de kerdonse. In gedachten zag ik Hein al deur 't durp naor 'uus fietsen. 'n Spoor van blubber achter 'm. Faceboek Tegenwoordig staon d'r gêên manne tjes mêêr op d'n 'oek van de straote. Bel nêê, als je deu 't durp fietst, kom je gêên mèns tegen. 't Is stille, 'êêl stille. Mao zukke nieuwtjes as van Hein die onder de modder naor 'uus komt, die gaon vandaog de dag nog wel deu 't durp. Jao, mee de tillefoon, mao vooral op faceboek kan je zukke diengen le zen. Of in de krante. O jao, dat boekje. Daor 'èn 'k nie mêê naor gezocht. Meschiens al op- geruumd. dinsdag 2 februari 2021 Kunnen Brugse boten brexit omzeilen? Paul Depaepe: ,,Mijn vader is lang een soort Don Quichote ge weest." M Victor Depaepe hield in 1963 een actie om het Brugse visse rijprivilege onder de aandacht te brengen. FOTO'S PRIVÉCOLLECTIE PAUL DEPAEPE In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De stunt van Victor Depaepe. Dominique Piedfort Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Het vaoren in n motorboot, is 'n genot voo klein en groot. Dus zet heer Pimpelmans zich neer, met kwasten en n busse teer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42