II 'Lagere verkeerscijfers Waterpark? Dat kan niet' 9 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN GEEN ZEEUWSE DEELNAME Zeker 27 partijen verwachten op 17 maart in Zeeland mee te doen aan de Tweede Kamerverkiezingen. De twee in Zeeland gevestigde partijen zijn afgehaakt. Partijen die willen mee doen, moesten gisteren hun kandidatenlijsten in leveren bij de Kiesraad in Den Haag. Voor partijen die nog niet in de Kamer zitten, geldt dat zij ook voldoende ondersteu ningsverklaringen dienen te heb ben. Er zijn totaal 20 kieskringen, waaronder Zeeland. Om deel te nemen in een kieskring, zijn mini maal 30 verklaringen nodig. In elk geval doen de 13 zittende partijen op 17 maart mee. Daar naast zeggen zeker 11 andere par tijen dat ze voldoende ondersteu ningsverklaringen hebben verza meld om overal op het stembiljet te komen. Het gaat om BoerBur gerBeweging (met vier Zeeuwse kandidaten), Code Oranje (de par tij van Richard de Mos), Splinter (Femke Merel van Kooten), Volt, JA21 (Joost Eerdmans), BIJ1 (Syl- vana Simons), Piratenpartij, Vrij en Sociaal Nederland (met de Zeeuwse kandidaat Koen Verha gen), NLBeter, Lijst Henk Krol en NIDA. Nog wat puntjes op de i Ook de Feestpartij, de Libertaire Partij en Jezus Leeft verwachten in Zeeland van de partij te zijn. ,,We moeten nog wat puntjes op de i zetten, maar in principe gaat het lukken", zegt lijsttrekker Johan Vlemmix van de Feestpartij, waar Goesenaar Willem Jansen (beter bekend als Party DJ W) één van de kandidaten is. ,,Het is de bedoeling dat we overal meedoen, dus ook in Zeeland", aldus Florens van der Spek, voorman van Jezus Leeft. Geldigheid Er meldden zich nog meer partijen bij de Kiesraad, zoals Oprecht, Par tij van de Eenheid en Trots op Ne derland. Onduidelijk is of zij ook in Zeeland voldoende steun heb ben vergaard om hier mee te kun nen doen. De Kiesraad maakt vandaag be- kend welke partijen kandidaten lijsten hebben ingeleverd en in hoeverre deze aan alle eisen vol doen. De partijen hebben vervol gens tot en met donderdag de tijd om eventuele tekortkomingen ('verzuimen') te herstellen. Vrij dag beslist de Kiesraad definitief over de geldigheid van de kandida tenlijsten. Onvoldoende draagvlak Onder de partijen die ambities hadden om mee te doen, waren er twee met Zeeland als thuisbasis. Beide zien toch af van deelname. ,,Onze boodschap is er één van We moeten nog wat puntjes op de i zetten, maar in principe gaat het lukken eenheid. Hiervoor is nog niet vol doende draagvlak in de huidige maatschappelijke situatie", ver klaart Kayid Wolfert uit Breskens, oprichtster van de politieke bewe ging Idri. De Partij voor de Mens en alle overige aardbewoners (PVDM) van Roy Springintveld uit Sluiskil ondervond naar eigen zeggen te veel tegenwerking bij het verzamelen van ondersteu ningsverklaringen. Ook voor andere nieuwe par tijen bleek dat, zeker in coronatijd, een struikelblok. Om die reden doet bijvoorbeeld de Jongerenpar- tij niet mee in Zeeland. Lijsttrek ker Daniël van Duijn betreurt het dat de verklaringen niet digitaal kunnen worden ingezameld. ,,Nu wordt het ons wel heel moeilijk gemaakt." Wat er is gebeurd stoort Witkam flink. Aan de ene kant omdat dat Middelburg zich niet aan afspraken houdt, aan de andere kant zouden deze nieuwe, rooskleurige cijfers zomaar een duurzame verkeersop- lossing bij Lewedorp in de weg kunnen staan. En dat wil hij zeker niet. 3600auto's, of minder? Wat is er aan de hand? Volgens lan delijk geldende rekenmodellen rij den bij Waterpark Veerse Meer straks gemiddeld 2500 auto's per etmaal het park op en af. Auto's die zich vervolgens verspreiden in alle windrichtingen. In het hoogsei zoen zijn dat er zelfs 3600. De ge meente Middelburg (waar Arne- muiden onder valt) heeft met alle betrokken overheden zoals Borsele en Goes afgesproken dat deze cij fers in het bestemmingsplan ge hanteerd zouden worden. En zo gebeurde het in eerste instantie ook. Maar de verbazing bij Witkam was groot toen hij las dat inmiddels veel lagere cijfers zijn opgenomen Dit was niet de afspraak, hier zijn wij niet in gekend in het ontwerp bestemmingsplan. Geen 2500 auto's (of 3600 in het hoogseizoen), maar gemiddeld 1360 wagens die het park op en af rijden. Deze aanpassing is geba seerd op een recent rapport van on derzoeksbureau Goudappel Cof- feng. In dat rapport wordt uitge gaan van tellingen die in het hoog seizoen gedaan zijn bij Hof van Saksen in Rolde (Drenthe), een park van ontwikkelaar Driestar dat qua voorzieningen vergelijkbaar is. Twijfel Daaruit blijkt dat mensen minder vaak de auto pakken om het park te verlaten dan ingeschat. Dat zou te maken hebben met de voorzienin gen waardoor mensen minder de behoefte hebben om weg te gaan. Maar Witkam trekt in twijfel of deze cijfers voor het Waterpark kunnen gelden. ,,In mijn beleving kan je dat niet één op één kopiëren naar hier", zegt hij. ,,Wij zitten hier in een heel andere omgeving dan Drenthe." Lewedorp ontzien Bovendien vreest Witkam dat re kenen met lagere cijfers van in vloed is op de beoogde oplossing voor de verkeersknelpunten in de omgeving, zoals bij Lewedorp waar zowel het bouwverkeer als het va kantieverkeer pal langs een woon wijk over een smalle dijk moet rij den. Borsele ijvert voor een andere route, zodat Lewedorp wordt ont zien. Naast Borsele hebben ook de dorpsraad Lewedorp en de ge meenten Goes en Veere een ziens wijze ingediend bij Middelburg. dinsdag 2 februari 2021 Keuze uit bijna dertig partijen Rolf Bosboom Den Haag Johan Vlemmix van de Feestpartij komt aan bij de Kiesraad. Hij verwacht dat zijn partij ook in Zeeland op het stembiljet komt te staan. -Johan Vlemmix, lijsttrekker Feestpartij Zonder overleg ineens veel la gere cijfers hanteren voor het toekomstig verkeer rond Water park Veerse Meer bij Arnemui- den? Dat gaat er niet in bij de wethouder Arno Witkam van Borsele. ,,Ik ben verbaasd en te leurgesteld", formuleert hij net jes. ,,Dit was niet de afspraak, hier zijn wij niet in gekend." Bor- sele heeft met een pittige brief een zienswijze ingediend bij de gemeente Middelburg. Melita Lanting Heinkenszand -Arno Witkam, wethouder Borsele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41