11 8 ZEELAND Rabobank roept Zeeuwen op mee te praten over toekomstplan Nederland ,,In deze tijd van corona worden be paalde problemen heel zichtbaar. Daar moeten we samen uit zien te komen. De Rabobank heeft altijd gedacht vanuit samenwerking. Wij geloven in de kracht van een coöpe ratie. Zo zijn we op dit plan geko men. We willen ophalen wat er leeft bij de mensen.'' ,,Nee, juist niet. We willen in de re gio Zuidwest-Nederland met maximaal 1000 mensen aan de slag. In beginsel laten we iedereen toe. Er is dus alleen een maximum. In Zee land wonen 380.000 mensen. Als je voor West-Brabant van hetzelfde aantal uitgaat, is de potentie enorm. We roepen breed op. Heb je oplos singen of ideeën voor maatschap pelijke en economische uitdagin gen in onze regio? Deel ze dan.'' Heb je oplossingen voor economische of maatschappelijke problemen? Deel ze ,,In veertien regio's vragen we men sen om mee te doen. Dat levert een aantal rode draden op. Die komen in een toekomstplan dat we in het voorjaar aan de samenstellers van het nieuwe kabinet gaan aanbie den. Maar er zitten drie niveaus in. We kijken naar ideeën voor ons werkgebied. Zitten daar dingen bij die wij als Rabobank al kunnen op pakken? En verder kijken we naar wat we onder de aandacht kunnen brengen bij onze partners in de re gio. Stel dat iemand een goed idee heeft over starterswoningen. Dan kunnen wij daarover overleggen met de bouwsector en met ge meenten en de provincie. En een aantal zaken gaat dus naar Den Haag.'' ,,Nee. Iedereen die meedoet komt in een dialoogruimte met vier an deren. Dat gebeurt anoniem. Ieder- een kan een stelling inbrengen en anderen kunnen die waarderen. Daarna kom je weer in een nieuw groepje terecht. Hoe positiever een stelling wordt gewaardeerd, hoe va ker hij wordt aangeboden in andere groepjes. En andere ideeën zakken juist weg. Zo worden kleine ideeën groot gemaakt." ,,Dan vind ik de beeldspraak van een steen in een vijver die steeds grotere kringen maakt mooier.'' BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Waterdunen Waterdunen is nodig om even wicht te krijgen na alle natuur die verloren is gegaan aan de kust. Ik ben in zo'n stukje natuur opge groeid. Lees het boek van R. Wil- lemsen: Hoofdplaat, een dorp ach ter de dijk. Dat stukje is opgeof ferd voor het Deltaplan. Toen dat plaatsvond, ben ik gaan kijken naar de verwoesting van die natuur. Waar ik het meest van schrok was het verlies van het broedgebied van duizenden vo gels. Toen dacht ik: dit moet ge compenseerd worden. Van Wa- terdunen hoop ik dat het wordt, waarvoor het bestemd is: een prachtig natuurgebied, maar daar is geduld voor nodig. Ik hoop niet dat het uitgebuit en opgevreten wordt door de com mercie, maar dat het natuur wordt zoals we gekend hebben. Een vallei, een hond, een paar schapen. Een uil die in de sche mering verdwijnt. Het wordt stil in 't riet. De vogels die gaan sla pen. Zou zo Waterdunnen kun nen zijn? Joh. Pielaat, Aardenburg Rellen (2) 'Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst'. Een uitdrukking die ik al tijd als een positieve leus zag. Neem bijvoorbeeld een aantal jaar geleden wereldwijd een grote groep jongeren die oproept tot verstandig handelen wat betreft het veranderende klimaat en de gevolgen dit heeft voor onze aarde. Maar ik zeg bewust: zag. Vorige week, tijdens de rellen, was duidelijk wat een gedeelte van onze jeugd in zijn of haar mars heeft. Want wat een ding duidelijk maakte; er liep wel heel veel jong grut rond. Verveling, coronamoe, gebrek aan sociale contacten. Geen enkel excuus bil lijkt wat wij hebben gezien. Waar zijn hun ouders Waar ligt de oplossing Zeg het maar. Voor mij is één ding zeker. We leven in een tijd dat alles mag en moet kunnen en er niet wordt stilge staan bij wat de volgen zijn van hun daden. Respect voor de ander is ver te zoeken. Heropvoeden Peter Stroo, Middelburg Rellen (3) Omdat het inzetten van paarden tijdens rellen ter discussie staat, hierbij mijn ervaringen. Opge groeid in WO II had ik als kind grote belangstelling voor het mi litaire gedoe, al begreep ik van de werkelijke bedoeling geen snars. Mijn belangstelling ging vooral naar het vervoer, met name de paardentractie had mijn voor keur. Toen ik er echter tijdens onze evacuatie getuige van was dat Duits militair verkeer door Britse jachtvliegtuigen onder vuur werd genomen en wij op onze weg brandende voertuigen zagen waaronder een aantal aan flarden geschoten paarden kreeg ik al een beeld dat het uit de tijd was om dieren mee te laten doen in de strijd. Het is de hoogste tijd om - voor een dier door onmen sen opgeblazen wordt met vuur werk - te stoppen hiermee. Laat dit werk overnemen door lichte pantservoertuigen met rupsban- den(lekker wendbaar en bruik baar om over tenen te rijden) Kees Baan, Middelburg Rellen (4) Vrijwel dagelijks in de krant en op het beeldscherm kunnen we lezen en zien over de 'lockdown en avondklok'. De maatregelen zijn nodig om het coronavirus te bestrijden, niet om het volk te knechten. Daartegen vreedzaam demonstreren is een grondrecht. Het is absoluut onacceptabel als gefrustreerde losgeslagen rel schoppers grootschalig vernielin gen aanrichten. Dat heeft niets met demonstreren te maken. Vaak zijn het jongeren. Ze moe ten voor hun crimineel gedrag snoeihard gestraft worden. Ou ders moeten hun kroost er na drukkelijk op wijzen dat het on wenselijk gedoe definitief moet stoppen. Om zulke ontspoorde jongeren weer op het rechte pad te krijgen, kan de herinvoering van de militaire dienstplicht stel lig disciplinerend werken. Tij dens zo'n dienstplichtperiode worden hun grote ego's kleine ego's én dat maakt dat ze zelfbe wust worden én respect krijgen voor de maatschappij. Daarmee voorkom je veel ergernis en een hoop ellende. De tijd is er rijp voor! Willem Cornelis Murre, Vlissingen Verkiezingen Ik, 68 jaar, wil ook per post stem men, maar nee daarvoor moet je 70+ zijn. Wie die grens bedacht heeft weet ik niet, maar ik denk dat er heel veel stemmen door verloren zullen gaan (26 januari). Zoveel mogelijk risicovolle drukke plaatsen mijden is al een jaar het coronaparool en toch moet ik om te stemmen zo'n plaats opzoeken. Dat gaat dus niet gebeuren bij ons, alleen vanwege zo'n domme leeftijdsgrens. In Amerika was vooral dankzij de mogelijkheid per post te kunnen stemmen een recordopkomst af gelopen november. Ik voorspel door deze leeftijds grens eveneens een record, maar dan een laagterecord. Cor van der Bliek, Kloetinge Belastingen In oktober 2020 lees ik op veere.nl: 'We kunnen weer in vesteren in onze mooie ge meente. Tegelijkertijd blijven de lasten op een aanvaardbaar ni veau.' 27 januari meldt het CBS dat Veere de gemeentelijke belas tingen met 19,4 procent verhoogt. Nummer 2 stijger in Nederland. Dat gaat een wel héél mooie ge meente worden. Ruud Jobse, Koudekerke Belastingen (2) Gemeenten hebben te weinig geld om de begroting sluitend te krijgen, dus gaan de lasten voor burgers onophoudelijk, jaar na jaar, omhoog. En altijd verwaar loosbare bedragen in hun ogen, maar niet voor de huisvrouw die de reclames van de supers afloopt om een euro per week te bespa ren. Een verklaring geeft Rien Sinke in de gemeenteraad van Reimerswaal: 'We zijn hier geen bedrijf. Alsof het om miljoenen gaat. Maar hoe lagen zij dwars toen de betere oplossing voor de bereikbaarheid van Yerseke be sproken werd. Gaat hij ook zo met zijn eigen huishoudgeld om? Of is hij alleen met het geld van burgers zo incompetent om als goede huisvader te handelen. Het wordt tijd dat gemeenten eerst het budget vaststellen (nering) en dan pas wat ermee gedaan moet worden (tering). Er wordt in vele gemeenten te veel geld uitgegeven aan onnutte zaken. L. Jacobs, 's-Gravenpolder dinsdag 2 februari 2021 'Kleine ideeën groot maken' Met duizend mensen tegelijker tijd overleggen over een toe komstplan voor Nederland. Kan dat in coronatijd? De Rabobank denkt van wel. In veertien regio nale sessies worden ideeën in gezameld. Die voor Zeeland vindt volgende week dinsdag plaats. ,,We willen ophalen wat er leeft bij jou en in je omge ving'', zegt directeur Jules van Leijden van de Rabobank Wal cheren/Noord-Beveland. Ernst Jan Rozendal Middelburg Hoe is het idee voor een Coöpe ratief Convenant voor Neder land ontstaan? Is het niet voorbehouden aan klanten? En dan sluizen jullie die ideeën -Jules van Leijden, directeur door naar het nieuwe kabinet? Duizend mensen in een online bijeenkomst, wordt dat geen Poolse landdag? Je zou bijna zeggen: als een virus. Maar dat is misschien niet zo gepast. De bijeenkomst van Rabobanken Zuidwest-Nederland is op dins dag 9 februari van 19 tot 21 uur. Aanmelden kan via: cooperatiefconvenant.kringZWN. zwb@rabobank.nl M Na het invoe ren van de avondklok ging het op 24 ja nuari in Eindho ven helemaal mis. Honderden mensen gingen rellend, vernie lend en plunde rend door de stad. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40