'De vorm is anders, de inhoud en betekenis blijven hetzelfde' Raden met de rug tegen de muur in kwestie Intervence 5 Analyse roos neergelegd. Ze weten niet wie. Misschien die mevrouw die een tijdje terug spontaan aan Ella vertelde dat ze bij Jet in de klas heeft gezeten. ,,Dat was zo emoti oneel. Ik vond dat zó mooi. Dat ze mijn zusje heeft gekend en haar heeft vastgehouden. Dat was zo'n cadeautje om te horen." Dorpsraden (soms samen met kerken) legden gisteren kransen en bloemen in Nieuwerkerk, Sir- jansland, Serooskerke, Oosterland en Ouwerkerk. Ook namens nabe staanden. Huib Bouwman uit Se- rooskerke kent het verhaal van alle verdronkenen uit zijn dorp en legt namens hen bloemen. ,,Ik ben gebeld door iemand die normaal zelf altijd naar de herdenking komt. Dat ze dit heel erg waar deert." doorbraken. ,,Ik heb het allemaal heel bewust meegemaakt." Het vluchten naar het dak. Het instor ten van huizen. Het wegdrijven. De verdrinkingen en broertje Henk die dood ging door de kou. Elk jaar weer leggen de twee zus sen rozen op de graven van hun broertje en zusjes. Op de steen van Jet heeft een onbekende dit jaar al een rode Kruiningen ,,Na de Ramp op i februari 1953 zochten onze inwoners troost bij elkaar. Dat is wat we eigenlijk nu ook willen. Maar de maatregelen beletten ons dit", zei burgemees ter José van Egmond in een bijna lege kerk. ,,Wat wel kan is er voor elkaar zijn, al is het op ge paste afstand. Samen in verbon denheid, ieder met zijn eigen her inneringen en gedachten. De vorm is anders, de inhoud en be tekenis blijven hetzelfde. Dat houden we vast en dat koesteren we." Organisator en amateur-histo ricus Sjaak van Loo gaf zo goed en kwaad als het kon invulling aan de (hopelijk eenmalige) digitale herdenking. „Normaal trekken de foto's in de wandelkerk van Krui- ningen en omgeving tijdens de Ramp veel belangstelling. Nu heb ik ervoor gezorgd dat de foto's na afloop van de herdenking te zien zijn via de live-uitzending." Van Loo krijgt nog ieder jaar nieuw beeldmateriaal. Dit jaar kreeg hij vooral scherpere versies van foto's die hij al in zijn collec tie had. Daardoor zijn veel men sen nu goed te herkennen. Tijdens de herdenking vertelde mevrouw Janse - Van der Hart over hoe zij, samen met de andere bewoners van het inmiddels ver dwenen arbeiderswijkje Naza reth, op de nok van het huis moest wachten op hulp. Burge meester Van Egmond ging in op het verhaal over de internationale schoonmaakploeg die in de zo mer van '53 hielp om huizen weer bewoonbaar te maken. Af gelopen zomer dook een foto van een deel van deze dames op. die hij hoort bij bezoeken aan hu welijksjubilarissen en 100-jarigen. En hoe hij zich de impact probeert voor te stellen bij het kijken naar zijn eigen familiefoto. ,,Daar staan we tegenwoordig - inclusief kin deren, aanhang en kleinkinderen - met ruim twintig mensen op. En dat ik dan vanavond ga slapen, morgen wakker word, en hoor dat mijn gezin en ik, wij met z'n drieën, nog maar de enigen in le ven zijn. Onvoorstelbaar, maar zo is het velen vergaan." Nieuwerkerk Wenda Heijboer-Scholten had op zaterdag nog de grootste lol met haar zusje Jettie (8) en broertje Henk (4). Ze speelden vliegertje, want het woei die dag keihard. Het was de laatste keer dat ze samen speelden. Jet en Henk overleefden de Watersnoodramp niet. Net als nog een derde dochter van de fa milie Scholten uit Nieuwerkerk; een baby'tje van zes weken oud. ,,We zeggen dikwijls: hoe zou het zijn als we er nog alle zes waren geweest?", zegt Ella Bom-Scholten uit Burgh-Haamstede. Zij werd, samen met nog een broer, pas na de Watersnoodramp geboren. Haar in Dreischor wonende zus Wenda is de oudste van het hele spul. Negen was ze, toen de dijken De (digitale) raadsvergaderingen staan momenteel voor een groot deel in het teken van Intervence. Dat levert grote woorden en stevige discussies op. Tegelijkertijd is de onmacht voelbaar. ,,Hoe je het ook A wendt of keert, dit is een moeilijk en complex dossier waarbij alle dertien gemeenten met de rug te gen de muur staan", concludeerde de Kapelse burgemeester Fons Na- terop vorige week in zijn gemeen teraad. Twee maanden geleden werd duidelijk dat de betrokken wethou ders af willen van Intervence, om dat het de organisatie maar niet lukt om financieel gezond te worden. De drie landelijke instellingen die in Zeeland ook actief zijn op het ge- bied van jeugdbescherming, moe ten de zorg gaan overnemen: Leger des Heils, Briedis en William Schrikker Stichting. Hoe dat moet gebeuren, wordt vastgelegd in een 'transitieplan'. De vier organisaties leggen daar nu de laatste hand aan. Pas als de inspec ties en de Jeugdautoriteit zich in het plan kunnen vinden, mogen zaken worden overgedragen en begint de afbouw van Intervence. De lokale politiek probeert ver beten greep te krijgen op de ont wikkelingen, vooral omdat zij zich zorgen maakt over de betrokken kinderen en gezinnen. Tegelijker tijd is haar invloed zeer beperkt. De gemeenteraden hebben in 2014 zelf de zeggenschap over de inkoop van jeugdhulp volledig overgedragen aan een bestuurscommissie, met daarin 13 wethouders. Zij konden zelfstandig beslissen om te stoppen met Intervence. Over de financiële gevolgen van dat besluit gaan de colleges. Die be paalden half december dat er in to taal bijna 3,3 miljoen euro nodig is om de organisatie nog even draai ende te houden en uiteindelijk af te bouwen. De gemeenteraden moe ten dat bedrag beschikbaar stellen, maar kunnen inhoudelijk weinig meer veranderen. En als ze nee zeg gen, gaat Intervence failliet. Het komt dus neer op tekenen bij het kruisje. Acht van de dertien Zeeuwse ge meenteraden hebben dat inmid- dels gedaan. In de marge proberen zij nog wel wat invloed uit te oefe nen, door een deel van het geld pas beschikbaar te stellen als er een goedgekeurd transitieplan ligt. In drie gemeenten (Kapelle, Middel burg en Schouwen-Duiveland) kreeg zo'n clausule tot nu toe een meerderheid, in de andere vijf niet. Zo raken de gemeenten ook nog eens verdeeld. De moeizame gang van zaken te kent de keerzijde van veel samen werkingsverbanden. Ze zijn nuttig en efficiënt, maar de democratische controle verdwijnt uit het zicht. De raden kunnen alleen nog aan de noodrem trekken als de trein een maal rijdt, met het grote gevaar dat deze ontspoort. dinsdag 2 februari 2021 GO achter de vier caissons De 77 namen, voorgelezen door schoolkinderen van Born put in Oostdijk en de Comrie- school in Kruiningen. De kranslegging bij het monu ment van Jan Wolkers. Een ooggetuigenverslag om stil van te worden. De Reimers- waalse herdenking van de Wa tersnoodramp in en om de Jo- hanneskerk in Kruiningen ver liep zoals altijd, en toch was alles anders. Joeri Wisse Mevrouw Janse - Van der Hart vertelde tijdens de herdenking hoe zij samen met de andere bewoners van het arbeiderswijkje Nazareth op de nok van het huis moest wachten op hulp. foto MARCELLE DAVIDSE Naast de Tweede Kamer, de in specties, de Jeugdautoriteit, de Raad voor de Kinderbescher ming en de rechterlijke macht bemoeien ook de 281 Zeeuwse raadsleden zich nadrukkelijk met de situatie bij jeugdzorgor ganisatie Intervence. Het pro bleem is: zij hebben er nauwe lijks iets over te zeggen. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37