Weinig kans op steun RvS voor omwonenden project Tennet Delta Fiber neemt Rekam-netwerk over f PvdA: Waarom is de Bressiaanse visser niks gevraagd over sluiting van vismijn? 4 De kans daarop lijkt alleen niet erg groot, zo bleek gisteren tijdens een rechtszaak in Den Haag. Daar deed rechter en staatsraad André Verburg behoorlijk zijn best de hooggespannen verwachtingen van de tegenstanders te temperen: ,,Als ik het hele uitvoeringsplan voor de hoogspanningsleiding zo overzie, heb ik weinig gezien wat niet door de beugel kan. Natuur lijk bestaat er onder u grote on vrede over het project, maar de Als ik het hele uitvoeringsplan voor de hoogspannings leiding zo overzie, heb ik weinig gezien wat niet door de beugel kan Raad van State kan niet alle con flicten oplossen. De Raad van State is nu eenmaal niet de politie van heel Nederland." Volgens tegenstander J. de Jonge uit 's-Gravenpolder schort het vooral aan de gebrekkige commu nicatie tussen Tennet en de om wonenden en belanghebbenden. Voor De Jonge komt het allemaal letterlijk in en door zijn achter tuin. De hoogspanningsleiding kruist zijn boomgaard ten noor den van zijn woning. De Jonge maakte tijdens de rechtszaak in Den Haag duidelijk, weinig ver trouwen te hebben in de oplossin gen die Tennet aandraagt. ,,Ik ben al acht jaar bezig om te strijden te gen de wijze waarop Tennet de werkwegen wil aanleggen. Die komen op mijn land en leveren veel schade op. En na jaren gesteg gel besluit de aannemer opeens de vergunningen aan te passen en een flink ruimere bocht in de werkweg aan te leggen." Wijdere bochten Een woordvoerster van het hoog- spanningsbedrijf legde uit dat wijdere bochten nodig zijn, om dat de vrachtwagens met materi eel en de mastonderdelen de ge plande bochten niet konden ne men. Volgens De Jonge is dat on zin. De raadsvrouw van Tennet erkende dat het overleg met De Jonge over een schaderegeling zeer moeizaam verloopt. Zij be loofde van haar kant in ieder geval beterschap voor de toekomst. Naast de schade vrezen De Jonge en de andere tegenstanders dat de aanleg van de hoogspan ningsleiding tot te veel stikstof neerslag in de nabijgelegen na tuurgebieden, zoals de Ooster- schelde, zal leiden. ,,In het onder zoeksrapport is alles zo opgesteld dat er in totaal nul mol stikstof ex tra in de Oosterschelde zal neer slaan. Daar geloof ik niets van. Dat kan gewoon niet. Er moet gerom meld zijn met de cijfers." Of de Raad van State Tennet te rug naar de tekentafel zal sturen, blijkt binnen enkele weken uit de uitspraak. WATERSNOODRAMP SOBERE HERDENKING Het Water, de Storm en de Stilte. Het waait of regent vrijwel altijd bij de herdenking van de dijkdoorbraken in 1953. Maar nog nooit was het zó stil voor het nationaal monument in Ouwerkerk, dat deze tekst draagt. Ouwerkerk Door de coronamaatre gelen mocht er giste ren geen publiek aan wezig zijn bij de plechtigheid, die daarom live werd uitgezonden door Omroep Zeeland. ,,Maar écht herdenken doe je toch het best in gezamenlijkheid", zegt Jaap Schoof (76). De boerenzoon uit de polder bij Viane heeft het bij el kaar sprokkelen van allerhande in formatie over de Ramp tot zijn le venswerk gemaakt. Negen jaar was Jaap zelf, toen hij moest vluchten voor het water. De Urker kotter UK 61 (Lummetje), zo ontdekte hij recent nog, bracht hem twee da gen later samen met andere men sen uit de omgeving naar het vei lige Dordrecht. Jaap Schoof slaat dan ook geen herdenkingsplechtigheid over. Tot gisteren. „Binnen de mogelijkhe den die er waren, was dit goed ge daan zo. Al is het toch surrogaat en voelt het heel anders wanneer je daar samen met drie-, vierhon derd anderen staat. Dan praat je vooraf en na afloop met mensen die hetzelfde hebben meegemaakt. Je wordt opgezogen in de sfeer. Nu zat ik lekker warm en droog bin nen met een kopje koffie voor de televisie. Dat voelt niet natuur lijk." De sfeer achter de vier caissons van het Watersnoodmuseum is die van eenzaamheid, maandag. De leegte spreekt voor zich. Aan de voet van het nationaal monu ment liggen 426 witte rozen, van mensen die er dit keer niet bij mochten zijn. Kinderburgemees ter Josefien van der Meer legt nummer 427, namens haar leef tijdsgenoten. ,,Gelukkig hoef je niet allemaal op dezelfde plek te zijn om te herdenken", zegt ze. In haar toespraak trekt ze een voor zichtig parallel met de corona- maatregelen, wanneer ze zich pro beert voor te stellen hoe bang en onzeker kinderen zich destijds hebben gevoeld. Om te eindigen met een ferm 'stay safe'. Voor burgemeester Jack van der Hoek is het de eerste keer dat hij in functie de slachtoffers en gevolgen van de stormvloed 68 jaar geleden herdenkt. Een 'dodelijk en ver woestend gevaar' dat ook nu nog steeds op de loer ligt, appelleert hij aan het hedendaagse bewustzijn. Hij geeft aan onder de indruk te zijn van de verhalen over de Ramp De communicatie is tot nu toe ge brekkig, volgens Jan Elfrink. Als voorbeeld noemt de PvdA'er dat eind vorig jaar de Holding Zeeuwse Visveilingen - met filia len in Breskens en Vlissingen - de samenwerking met de Stichting Vislossers Breskens 'opeens' op- zegde. Medewerkers waren ver rast, aldus Elfrink. In zijn vragen verwijst Elfrink naar een onderzoek van bureau Significant, in opdracht van de ge meenten Vlissingen en Sluis, naar de toekomst van de vismijnen in Breskens en Vlissingen. Dé con clusie luidt dat Breskens om be drijfseconomische redenen het be ste kan sluiten en de garnalenacti- viteiten naar Vlissingen gaan. De meeste garnalenvissers die in Breskens leveren, zouden dat ook willen. ,,Maar", verwijst Elfrink naar een eerdere publicatie in deze krant, „waarom zijn de enige Bres- siaanse visser en zijn naaste colle ga's dan niet geraadpleegd?" Elfrink maakt zich eveneens zorgen over het visserijmuseum Breskens dat met de vismijn in een nieuw visserijcentrum zou ko men. Hij vraagt het college van B en W van Sluis tijdig met mu- seumvrijwilligers om tafel te gaan en niet af te wachten, zoals naar zijn idee met de Stichting Vislos- sers is gebeurd. Nog niet bijeen Volgens een woordvoerster van de gemeente Vlissingen zijn de aan deelhouders van de Holding Zeeuwse Visveilingen, de ge meenten Vlissingen en Sluis, nog niet bijeen geweest om over de toekomst te beslissen. Zij kon ook niet zeggen wanneer een vergade ring is gepland. Delta Fiber neemt de glasvezel- en coax-verbindingen over die Rekam heeft in de regio Midden-Holland. Het gaat om meer dan 50.000 aan sluitingen. De overname maakt een versnelde aanleg van glasvezel in deze regio mogelijk. Voor klanten die nu al gebruik maken van de diensten over het netwerk van Rekam verandert niets. Delta Fiber neemt het net werk, de aansluitingen, het onder houd en de medewerkers van Re- kam volledig over. Klanten worden hierover persoonlijk geïnformeerd. De producten die gebruikers afne- men blijven hetzelfde. Delta Fiber leverde via Delta en Caiway al diensten over het netwerk van Re- kam. Alle lopende contracten met andere providers op het netwerk blijven van kracht. Delta Fiber is een van de snelst groeiende glasvezelpartijen in Ne derland. Zo'n 800.000 woningen en bedrijven hebben toegang tot het landelijke netwerk van Delta Fiber. De ambitie van het bedrijf is om zo snel mogelijk zo veel moge lijk adressen van snelle dataverbin- dingen te voorzien. Voor het einde van 2021 wil Delta Fiber in Nederland 1 milj oen huishoudens en bedrijven heb ben aangesloten. dinsdag 2 februari 2021 GO Drie omwonenden van de nieuwe 380-kV-hoogspan- ningsleiding tussen Borssele en Rilland hopen dat de Raad van State nog iets kan doen tegen de overlast en schade die de aanleg en bouw volgens hen teweeg zal brengen. Jan van Ommen Den Haag/Borsele - André Verburg, staatsraad Eenzame sfeer Marcel Modde en Esme Soesman Herdenking bij het monument bij het Watersnoodmuseum. fotos SANDRA SCHIMMELPENNINK De informatievoorziening over de toekomst van de vismijn en het visserijmuseum in Breskens moet beter. Jan Elfrink, PvdA- fractievolger in Sluis, heeft daarop aangedrongen in schrif telijke vragen aan het college van B en W van Sluis. Harmen van der Werf Breskens Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36