1 V Win iedere dag de vrolijkste prijzen op DonaldDuck.nl! ZEELAND 3 poli zo'n 15 tot 20 patiënten. De laatste jaren deed ze al meer telefo nische consulten. ,,Maar het gros van de patiënten kwam nog altijd naar het ziekenhuis." Tot corona. ,,Nu is 30 tot wel 50 procent van de afspraken omgezet naar telefonische consulten of beeldbellen via Facetalk, een bevei ligde app." Het bellen en webcam- men bevalt haar wel. ,,Met beeld bellen heb je meer een indruk hoe het met iemand gaat en een patiënt ziet jou ook. Ik hoor van patiënten dat ze net het gevoel hebben of ze bij mij in de spreekkamer zitten. Dat is natuurlijk wat je ermee wilt bereiken." Bij belafspraken controleert Mady wel extra of mensen begrij pen wat ze zegt. ,,Bij beeldbellen en bij een fysieke afspraak zie je vaak ook al aan het gezicht of hou ding of iemand alles begrijpt. Die non-verbale communicatie mis je met een telefonisch consult." Beeldbellen kent nog wel wat kinderziektes. ,,Je maakt gebruik van een speciale app vanwege de privacy. Soms is de verbinding wat traag. Tegelijk merk ik dat het vooral een kwestie is van wennen: als mensen het een keer hebben gedaan, willen ze het va ker." Combinatie Zorg op afstand is een blijvertje, denkt de arts. „Uiteindelijk zal het een combinatie worden, waarbij we mensen soms fysiek willen en moeten zien en op andere momen ten op afstand." Voor patiënten is het voordeel dat ze niet meer voor elke controle naar het ziekenhuis hoeven te rijden. Voor haar als arts scheelt het qua tijd ook wel iets. ,,Ik hoef mensen niet meer op te halen uit de wachtkamer. En ik kan overal waar ik kan inloggen spreekuur houden. Daar kun je op een gege ven moment de diensten in het zie kenhuis op aanpassen." Ook als co rona voorbij is, is zorg op afstand nodig, denkt Mady. „Er komen steeds meer ouderen, die ook steeds meer aandoeningen heb- ft éO ben. Als je die allemaal in het zie kenhuis fysiek wilt blijven zien, kunnen we de zorg niet blijven le veren." En Carlo? Carlo houdt zichzelf streng in de gaten. „Het doet me denken aan het nummer Dust In The Wind van The Scorpions. Want dat zijn toch ook allemaal gewoon? Ja, ik richt mijn leven anders in. Ik ben niet altijd even van de rust, reinheid en regelmaat ge weest, dat zal ik eerlijk be kennen. Maar er zijn be paalde dingen die je voor je nieren niet meer moet eten en drinken." Of hij spijt heeft van zijn spontane apk? „Nee. Ik weet dat ik het heb en kan er nu re kening mee houden. Anders had ik misschien nog vijfjaar vol gas geleefd. Leuk, maar dan had ik mezelf mis schien meer schade toege bracht." dinsdag 2 februari 2021 vanuit de huiskamer Via een pdf geeft Carlo onder meer zijn bloeddruk door en be spreekt de re sultaten via een webge- sprek met zijn arts.FOTOSANDRA SCHIMMELPENNINK Ook zijn ge wicht neemt hij zelf op en stuurt hij door. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Internist-nefroloog Mady van Welsem werkt bij Adrz en spreekt haar patiënten vooral via de telefoon of de webcam, foto marieke mandemaker Carlo Paardekooper geeft zelf zijn bloeddruk en zijn ge wicht door. Daarna overlegt hij digitaal met zijn arts. foto SANDRA SCFIIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35