Besluit om alle ouderen in zorginstellingen te laten vaccineren, komt te laat w Geen deelnemers van eigen bodem Van den Dries houdt woord Dierenarts Daphne Vlamings onderzoekt het oor van Appie, de hond van Annelieke Sebregts (r). Vlamings en haar collega's van Diergenees kundig Centrum Zeeland in Noordwelle wachten al een maand op versterking. Ze krijgen de vacature niet gevuld. En staan daarin niet alleen. Een tekort aan dierenartsen dreigt in Zeeland. Tot afgelopen weekend moesten zorgorganisaties onderscheid ma ken tussen mensen die onder de verpleeghuisarts (specialist oude- rengeneeskunde) vallen en bewo ners die als patiënt bij de huisarts staan geregistreerd. Eind vorige week maakte het RIVM bekend dat er geen verschil meer gemaakt hoefde te worden. Komende vrijdag zullen in Zee land alle cliënten die binnen de eer ste groep vallen een eerste corona- prik hebben gekregen. ,,Het is nog onbekend wanneer cliënten die vallen onder verantwoordelijkheid van de huisarts aan de beurt zijn. Dit wordt waarschijnlijk in de loop van deze week besloten", verwach ten de Zeeuwse verpleeghuizen. De vaccins voor de bewoners die onder de verpleeghuisarts vallen, zijn besteld. Maar het lukt niet om op zo'n korte termijn de prikken in huis te halen voor alle andere be woners, die geen Wlz-indicatie (Wet langdurige zorg) hebben. Deze bewoners vallen onder de huisartsen. Bestellingen voor hen moeten nog worden gedaan op ba sis van binnengekomen toestem mingen van de bewoner zelf of een gemachtigde (meestal een familie lid). Dat lukt nooit op zo'n korte termijn. Registreren ,,Die toestemmingen zijn nodig, zodat je precies weet hoeveel vacci naties je moet bestellen om te voorkomen dat je te veel of te wei nig hebt. De vaccinaties zijn schaars en daarom is een precieze bestelling heel belangrijk. Er wordt om toestemming gevraagd, van wege de verplichting om te regis treren", aldus een woordvoerder van de Zeeuwse zorgorganisaties. Diezelfde organisaties hadden drie weken geleden al aan de bel getrokken in Den Haag. Ze wezen erop dat het onwenselijk was dat binnen hetzelfde verpleeg- en ver- Het lukt de zorgorganisaties niet op zo'n korte termijn de prikken voor de extra doelgroep in huis te halen zorgingshuis de ene bewoner wel en de andere niet zou worden ge vaccineerd. Ook de Zeeuwse cliën tenraden vroegen minister Hugo de Jonge te voorkomen dat binnen één instelling op verschillende da gen geprikt zou worden. Hun plei dooien kregen tot vorige week geen gehoor. Praktijk is anders Toen de eerste coronavaccinaties in verpleeghuizen werden gezet, werd in de praktijk duidelijk wat het onderscheid betekende. Vrij dag besloot het RIVM dat er geen onderscheid meer gemaakt hoeft te worden tussen bewoners. Het maakt in theorie niet meer uit of ze onder de specialist ouderengenees- kunde of de huisarts vallen, welke indicatie ze hebben of hoe oud ze zijn. In de praktijk heeft deze koerswijziging dus geen direct ef fect. Zeeuwen kunnen op 17 maart kiezen uit bijna 30 partijen, maar geen 'Zeeuwse'zeeland 9 Middenvelder komt terug naar huis, naar Luctor Heinkenszand dinsdag 2 februari 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl 7FFI ZEELAND6 Tegelijk prikken kan niet meer De koerswijziging van het RIVM om toch alle ouderen in de Zeeuwse instellingen tegelijk te vaccineren is te laat gekomen. Het is onmogelijk om op heel korte termijn vaccinaties te be stellen zodat ook mensen zon der verpleeghuisindicatie deze week een coronaprik kunnen krijgen. Theo Giele Middelburg ZEELAND 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33