Onzekere Olympische mountainbikerace is dit jaar hoofddoel Van der Poel 25 Met de wereldtitel veldrijden heeft Mathieu van der Poel zijn eerste grote prijs van het jaar binnen. Vanaf nu richt hij zich op de klassiekers en de Tour de France, maar de dreiging van corona blijft. En hij hoopt vooral dat de Olympische Spelen doorgaan. Een klein uur had Mathieu van der Poel nodig om te laten zien dat hij ongenaakbaar is in het veld. De re genboogtrui - zijn vierde bij de profs - is een passend sluitstuk van zijn ultrakorte en uiterst succes volle crossseizoen. In zes weken reed hij veertien wedstrijden, won er tien en werd vier keer tweede. De fans zullen moeten wachten tot het najaar van 2021 voordat de regen boogtrui opnieuw in het veld te zien is. Vanaf nu richt Van der Poel zijn vizier op de weg, maar de mountainbikewedstrijd op de Olympische Spelen is met afstand zijn grootste doel dit jaar. Een dag na het behalen van zijn vierde WK-titel gaf Van der Poel nog maar eens aan dat de Spelen voor hem boven alles gaan. Belang rijker dan de Ronde van Vlaande ren, Parijs-Roubaix en de Tour de France. ,,Ik heb wel overwogen de Tour af te zeggen. Als ik voor de beste weg naar topvorm zou kiezen, had ik het overgeslagen. Maar ik snap het belang voor de sponsoren en het team.'' Vandaar dat de kans groot is dat Van der Poel met het oog op de olympische mountainbikewed strijd voortijdig de Tour verlaat, aangezien die twee kort op elkaar volgen. De Tour finisht op 18 juli in Parijs, acht dagen later is de moun- tainbikewedstrijd in Tokio. Van der Poel: ,,Het eerste plan was om de Tour volledig uit te rijden. Maar als mij gezegd wordt dat ik de kans ris keer om niet super te zijn op de Spelen als ik de Tour uitrijd, dan overweeg ik om vroeger uit te stap pen.'' Spelen In deze tijden van corona zijn de Olympische Spelen ook meteen het meest onzekere doel in het jaar van Van der Poel. De Tour de France en Ronde van Vlaanderen bewezen vorig jaar coronaproof te zijn. Het is nog maar de vraag of de Spelen die toets zullen doorstaan. IOC-voor- zitter Thomas Bach houdt vol dat op 23 juli het olympische feest los barst, maar steeds vaker sijpelen minder positieve berichten door en het lijkt vooral de vraag of de Ja panse regering zit te wachten op een mega-evenement met duizen den internationale sporters plus begeleiding. Ook Christoph Roodhooft, coach en samen met zijn broer Philip ma nager van de ploeg van Van der Poel, voelt de onzekerheid toene men. Juist voor Van der Poel, in top vorm en bezig aan zijn beste jaren, zou het schrappen van de Spelen een dreun zijn. ,,Daar zijn we bang voor.'' Natuurlijk, de Spelen zijn nog ver weg, maar Roodhoofd ziet dat de aankomende wedstrijden op de Mountainbiken is een sport waar ik echt verliefd op ben geworden. En olympisch kampioen is iets heel unieks weg ook al in het gedrang komen door corona. ,,De Ronde van Vlaan deren heeft bewezen dat zij het wel kunnen. Maar alles zal ervan afhan gen hoe de situatie evolueert. Voor nu hopen we vooral dat het Belgi sche openingsweekend door zal gaan. Maar het kan snel gaan, want de Ronde van Valencia is al afgelast. Eigenlijk is sport een bijzaak, maar voor ons is het hoofdzaak.'' Natuurlijk kijkt ook Van der Poel met verlangen uit naar de komende maanden met Strade Bianche, Mi- laan-San Remo, de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix. Maar de wegwedstrijden zijn voor Van der Poel van ondergeschikt be lang. Net als zijn debuut in de Tour de France, ongeacht de kansen op geel en ritzeges. Met zijn olympische mountainbikedroom is Van der Poel een vreemde eend in de bijt. De meeste renners in het peloton leven van wedstrijd naar wedstrijd, van jaar naar jaar. Van der Poel rijdt in datzelfde peloton, maar bereidt zich ondertussen voor als andere olympiërs als Harrie La- vreysen of Sifan Hassan, voor wie de Spelen het summum zijn. ,,Mountainbiken is een sport waar ik echt verliefd op ben geworden. En olympisch kampioen is iets heel unieks. Dat draag je voor altijd mee'', vertelde hij onlangs in een interview. Dus gaat Van der Poel zich dit jaar op de mountainbike voorbereiden op de Tour. ,,Ik heb de vaardigheden op de mountainbike nodig. Vorig jaar heb ik maar twee keer gereden en was het gevoel niet hetzelfde als voorheen. Dit jaar rijd ik drie we reldbekerwedstrijden op de moun tainbike en daarna heb ik voor de Tour een langer trainingskamp ge pland in Livigno met de mountain bike. Tot net voor de Ronde van Zwitserland. Ik bereid mezelf op de mountainbike voor op de Tour. Dat is niet honderd procent, maar de Olympische Spelen zijn het belang rijkst. Voor het gewonnen NK in Hoogerheide heb ik ook elke dag al leen op de mountainbike gereden in Livigno. Voor mij is vooral vorm belangrijk. Ik kan goed switchen tussen de fietsen.'' Het uitstellen van de Spelen vorig jaar kwam hard aan bij Van der Poel, zo vertelde vader Adrie van der Poel in Oostende na het gewon nen WK veldrijden. ,,Ik denk dat er maar weinigen zijn die dat beseffen. Het is voor iedereen een moeilijk jaar geweest, maar vooral voor Ma thieu. Die zag het ene na het andere doel wegvallen. Daarom hopen we echt dat de Spelen dit jaar wél door gaan. Hij heeft net als die andere olympische sporters vier jaar naar dat doel toegewerkt. Nog een keer geen Spelen, dat is een ramp voor hem.'' 'P dinsdag 2 februari 2021 GO 'Opnieuw geen Spelen, is een ramp voor Mathieu' Daan Hakkenberg Rotterdam Van der Poel in de Ronde van Vlaanderen. foto belga - Mathieu van der Poel (26) Mathieu van der Poel op de mountain bike. FOTO ANP 6 maart: Strade Bianche 20 maart: Milaan-San Remo 4 april: Ronde van Vlaanderen 1 11 april: Parijs-Roubaix 26 juni t/m 18 juli: Tour de France 26 juli: olympische mountainbikerace Éüv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25