'Jaarsalaris Messi a 138 miljoen euro is best schappelijk' zitten nu in de wachtkamer 23 een gebrek aan speeltijd bij Sevilla in La Liga Promes wacht op deal Ajax en Spartak ON AHA TRANSFER Waar zijn fitheid een dingetje is, zijn de kwaliteiten van Idrissi nau welijks een thema voor Ajax. Dat zit niet eens zozeer in de fraaie lob waarmee hij bijna een jaar geleden de topper in de Arena namens een superieur AZ besliste. Al illu streerde de rasvoetballer met die treffer wel te beschikken over de nodige diepgang. Trainer Erik ten Hag ziet dat graag. Dat hij een goede bekende is van Ajax en dat ze in de hoofdstad den ken dat hij meteen kan leveren, komt meer nog door de scouting. Henk Veldmate en Michel Does burg, inmiddels beiden werkzaam voor Ajax, zagen als scouts van res pectievelijk Groningen en AZ dat Idrissi garant stond voor rende ment. Wie AZ dit seizoen ziet wor stelen, kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het vertrek van de meest productieve speler daaraan heeft bijgedragen. In 98 wedstrij den voor de Alkmaarders, was Idrissi bij 62 treffers afmaker of aan gever. Daar komt bij dat hij aanvankelijk vooral als een versterking voor de breedte gezien moet worden. Zeker als Mohammed Kudus weer kan spelen, lijkt het sterkste elftal van Ajax bekend. Ten Hag weet dat blessures dit zware seizoen op de loer liggen. De coach wil ook een brede selectie om belangrijke routiniers als Dusan Ta- dic waar nodig te kunnen ontlasten en fris te houden. Niet voor niets stelde de coach na de zege bij AZ in de laatste dagen van de transferpe riode niet op kwaliteit - en zeker niet op kwantiteit - in te willen boeten. Kandidaat-voorzitter Laporta van FC Barcelona wist niet hoe snel hij het nieuws moest bagatelliseren, gistermiddag, een dag nadat de Spaanse krant El Mundo de hoogte van het salaris onthulde dat Lionel Messi verdient bij de club van Ro nald Koeman. ,,Hij levert de club meer op dan hij kost, zijn waarde is ongekend", zei Laporta. ,,Een derde van de inkomsten die we genereren zijn aan hem te dan ken." Messi is groter dan Barcelona zelf. Daar hoort een passend honorarium bij Vrij vertaald: een jaarsalaris van 138 miljoen is voor een voetballer die 650 doelpunten en 260 assists leverde in 755 FC Barcelona-wed- strijden acceptabel. Maar is dat wel zo? Valt het uit te leggen dat een club met een schuld van 1.1 miljard euro over de afgelopen vier jaar 555 miljoen salaris be taalde aan zijn sterspeler? Is zoiets in een tijd waarin corona ook in Spanje voor armoede zorgt ethisch verantwoord? ,,Als per soon geredeneerd zeg ik 'nee'', stelt sportmarketeer Frank van den Wall Bake. ,,Anderzijds is het ook gewoon een kwestie van marktmechanisme. Er worden nu spelers getransfereerd voor bedra- gen van tweehonderdmiljoen euro. Dan is een jaarsalaris van 138 miljoen voor de beste voetballer ter wereld eigenlijk best schappe lijk, ook in de moeilijke tijd die we nu overal doormaken. Dat moet je echt los van elkaar zien." Een andere sportmarketeer, Marcel Beerthuizen, onderstreept die lezing. ,,Toen Faas Wilkes hal verwege de vorige eeuw voor 40.000 gulden naar Inter verkaste vonden 'we' dat allemaal belache lijk. Toen Johan Cruijff voor drie miljoen gulden naar FC Barcelona ging, riepen we hetzelfde. Zoals we het ook belachelijk vonden dat Barcelona 200 miljoen betaalde voor Neymar. In die zin zegt La porta nu niets geks. Het salaris van Messi is een logisch gevolg van vraag en aanbod. En wat is ethisch verantwoord, hè? Zaken als Apple en Bol.com floreren nu, juist van wege corona. Zou de beste voet baller ter wereld dan uit moreel oogpunt in moeten leveren? Zo werkt het niet. Barcelona verdient zijn salaris ondubbelzinnig te rug." Beerthuizen en Van den Wall Bake doelen, behalve op zijn ex ceptionele kwaliteiten als speler, ook op de pr-waarde die Messi vertegenwoordigt. Meer nog dan voor FC Barcelona puilt Camp Nou doorgaans uit met toeristen vanwege Messi. Clubs die tegen de grootmacht willen oefenen ne men expliciet in het contract op dat Messi meedoet. Acht op de tien verkochte Barcelona-shirtjes dragen de naam van Messi. Van den Wall Bake: ,,Messi is groter dan Barcelona zelf. Daar hoort een passend honorarium bij." door goede loopacties al tweemaal alleen voor keeper Mvogo. Eenmaal redde de doelman van PSV, bij po ging twee was het raak: 3-0 voor Feyenoord. ,,Als je beter wil worden als ploeg moet je eigenlijk met een vast elftal werken'', zegt Advocaat. ,,Maar op dit moment kijk ik alleen naar: wat heeft een elftal nodig in welke wedstrijd.'' In een lege Kuip is alles luid en duidelijk te horen. Zo hoefde Linssen de tachtig minuten dat hij speelde, geen enkele keer te worden aangespoord om de strijd aan te gaan. In de tien minuten die J0rgensen kreeg klonk voortdurend 'Nico, Nico' uit de monden van Ad vocaat en zijn rechterhand John de Wolf. De Deen speelde twee weken geleden tegen Ajax prima en leek in recordtempo te hebben afgerekend met Lucas Pratto als concurrent. Maar drie dagen later bleef hij aan de kant omdat hij last had van zijn knie en weer vier dagen later tegen AZ viel hij uit omdat hij nog maar met één oog kon zien. Op de bles- suregevoelige Scandinaviër is het lastig bouwen. En Pratto en Boze- Ik kijk de laatste maanden per duel waar de ploeg behoefte aan heeft nik? ,,Pratto moet het op de trainin gen laten zien'', zegt Advocaat. ,,Bo- zenik is net terug na lang blessure leed. Nee, ik wilde niet dat hij op huurbasis elders het seizoen af zou maken. Omdat ik denk dat ik hem nodig heb. Zoals ik zei: ik kijk de laatste maanden echt per wedstrijd, per tegenstander waar mijn ploeg behoefte aan heeft.'' Maar dat geldt niet alleen voor de spitspositie. Aan de linkerkant wis selen Ridgeciano Haps en Luis Si- nisterra elkaar de laatste weken af. ,,Dat Haps speelde tegen PSV had te maken met zijn snelheid en han digheid'', zei Advocaat. ,,Sinisterra is nog niet zo ver. Maar tegen een andere tegenstander misschien weer wel. Zo gaan we het bekijken.'' dinsdag 2 februari 2021 GO AMSTERDAM Oussama Idrissi wordt bij Ajax gezien als de opvolger van Quincy Promes. De 29-jarige aanval ler is in afwachting van een terugkeer naar Spartak Mos kou. Een definitieve deal tussen de clubs hangt al een paar dagen in de lucht. Ajax hanteerde aanvankelijk een vraagprijs die, inclusief bonussen, uit kwam op zo'n twintig miljoen euro. De Amsterdammers namen Promes anderhalf jaar geleden voor zo'n zestien mil joen euro van Sevilla. Een ver lies neemt Ajax inmiddels op de koop toe, al is nog niet dui delijk of de nummer drie van Rusland Promes koopt of huurt, met een (verplichte) koopoptie. Promes verloor dit seizoen zijn basisplek en werd ver dacht van betrokkenheid bij een steekincident. Dat laatste vormt geen obstakel voor een terugkeer naar de club waar hij tussen 2014 en 2018 uit groeide tot icoon. M Idrissi scoort in de Arena tegen Ajax. Met een lob geeft hij zijn nieuwe ploeggenoot Onana het nakijken. FOTO PRO SHOTS Valt een jaarsalaris van 138 mil joen euro uit te leggen, zelfs wanneer de ontvanger Lionel Messi heet? Die vraag is actu eel nu het inkomen van de FC Barcelona-ster afgelopen weekeinde uitlekte. Het ant woord, volgens twee gerenom meerde sportmarketeers: ja. „Zijn club verdient zijn salaris ondubbelzinnig terug." Dennis van Bergen Rotterdam - Frank van den Wall Bake Lionel Messi. foto afp - Dick Advocaat Bryan Linssen brengt Feyenoord tegen PSV op een 3-0 voor sprong. FOTO PIM RAS Vi 1,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23