21 Vraag het onze specialisten 'Het is er altijd, de hele dag. Soms heel heftig, soms als een rustig ruisje op de achtergrond' die ervoor zorgt dat de hersenen wél een volledige aanpassing maken bij het gehoorverlies, waardoor tinnitus verdwijnt. Daarnaast kan de last van tinnitus met cognitieve gedragsthe rapie worden verminderd. Begrijpen dat het oorsuizen een gevolg is van gehoorverlies, helpt voor veel men sen vaak al.'' ,,Dat wisselt sterk per persoon. Er zijn mensen bij wie het helaas slech ter wordt, maar gemiddeld gesproken hebben mensen er de eerste twee jaar nadat ze het krijgen de meeste last van en wordt het daarna vaak iets minder. Het gebeurt ook weleens dat het vanzelf overgaat.'' Mensen hebben er meestal de eerste twee jaar het meest last van, daarna wordt het vaak iets minder ,,De helft van de patiënten geeft aan dat bij stress de tinnitus erger wordt, althans, dat ze die als erger ervaren. Dan moet je oppassen voor een vici euze cirkel, want het feit dat de last van de tinnitus erger wordt leidt weer tot meer stress. Meestal ervaren mensen dat het weer afneemt als ze in rustiger vaarwater terechtkomen.'' Mijn zoon (19) heeft een vreselijke vriendin. Wat nu? Ik (73) krijg ineens geen erectie meer en van de meeste pillen krijg ik hoofd pijn of word ik misselijk. Wat kan ik doen? Is bloemkoolrijst gezonder dan gewone rijst? T WW DINSDAG 2 FEBRUARI 2021 Willemijn Visscher weet: als de geluiden toenemen, moet ze op de rem trappen. foto erik van t woud Wordt het erger met de jaren? - PIM VAN DIJK Welke invloed heeft stress? Willemijn Visscher (38) uit De Bilt heeft al twaalf jaar tinnitus. ,,Na een concert of mijn werk achter de bar in een café hoorde ik wel eens een piep, maar die trok ook weer weg. Maar na een concert van The Stiletto's - de muziek stond héél hard en ik had geen oordoppen - werd ik 's nachts wakker en was het er nog steeds, vrij hef tig zelfs. De volgende och tend besefte ik dat het mis was. Ik hoorde een suis met een piep erin; ik noem het een testbeeldgeluid. Sinds dien hoor ik tig geluiden die af en toe komen: een boemeltreintje in de verte, heel hoge piepen, gebrom. De laatste tijd hoor ik een galm aan één kant. Het is er altijd. Soms heftig, soms als een ruisje op de achter grond. In het begin was ik in pa niek - hier wilde ik niet mee leven. Jaren van the rapie volgden: via een psy choloog, psychomotori sche therapie en groeps therapie. Tinnitus is alsof iemand de hele tijd in je zit te prik ken. Omdat ik soms nau welijks sliep, had ik vaak een kort lontje. Op sociaal vlak deed ik in slechte peri odes niet veel. In plaats van achter de bar werk ik nu als bedrijfs leider van het café op kan toor. Op een slechte dag begin ik later en als ik energie heb, werk ik langer door. De afleiding van werk is soms fijn. Mijn grootste angst, dat het erger zou worden, werd in 2019 waarheid, toen ik stress had omdat mijn vriend che motherapie kreeg. Ineens was er een brom waar ik nauwelijks nog doorheen kon praten. Als ik mijn been had moeten afstaan om het te laten stoppen, had ik dat gedaan. Inmiddels gaat het een stuk beter. De tinnitus neemt niet meer de over hand maar is op de achter grond aanwezig. Soms laat hij zich weer harder horen, dan weet ik dat het tijd is om gas terug te nemen. Even rustig aan en vooral: geen stress. Elke goeie dag groeit mijn vertrouwen en neemt de angst dat het erger wordt, wat af. Over gaat het nooit, tinnitus zal altijd bij me blijven, maar als het blijft zoals het nu is, teken ik ervoor.'' Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Een schoondochter is geen keuze van de schoonmoeder, maar van haar kind. Dus wat nu? Helemaal niks. Ten eerste heb je - zoals veel ouders - wellicht het idee dat je kind een soort lot uit de loterij is, waar een toekomstige partner zijn of haar handjes voor mag dichtknijpen. Maar dat loterijgevoel wordt meestal niet zo breed gedeeld als ouders denken. De realiteit t is dat de meeste -- mensen gemiddeld zijn en ook gemiddelde kinderen voortbren gen. Ten tweede is het niet jouw leven. Het heeft er effect op, maar de keuzes die je inmiddels volwassen zoon maakt zijn aan hem. Je moet sowieso wat pas jes terug doen op zijn leeftijd, want hij moet zijn eigen leven gaan leiden. Dus dit is daar een mooie oefening voor. Ten derde kun je onderzoeken wat je zo storend vindt aan haar en wat je zoon daarover zegt. Stel dat jij haar 'druk' noemt en hij haar 'levendig' vindt. Dan kun je daar misschien nog wat van leren. Tot slot: Hij is nog jong, dus de kans dat dit de moeder van je kleinkin deren wordt is niet zo groot. COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Uw verhaal laat zien dat de stan daardoplossing, en dan doel ik op erectiepillen, geen ideale oplossing is. Uw situatie vraagt om een andere manier van den ken en durven veranderen. Aller eerst mag u zichzelf best gelukkig prijzen dat u tot uw 73ste een goed seks leven hebt gehad. Bij het ouder worden gaat ons lichaam steeds meer 'vertellen' dat het een andere manier van vrijen nodig heeft. Min der zin of uithou dingsvermogen, pijn, erectieproblemen, moeilijker orgasmes krijgen, het zijn alle maal signalen van ons lichaam. We zijn zo gewend geraakt om voorbij te gaan aan wat ons lichaam ons te vertellen heeft. Terwijl ons lichaam juist zoveel wijzer is dan ons ego, dat vindt dat alles moet blijven zoals het is. Ik zou u willen aanraden: kom uit uw comfortzone, er is nog zoveel te leren over seksualiteit. Ga bijvoorbeeld eens op zoek naar mysteriescholen als tantra en tao (ook online is daar veel over te vinden). Leer over de gevoeligheid en wijsheid van uw lichaam. En dat mannelijkheid niet afhangt van een stijve penis. Leer over sensualiteit, vrijen zonder prestatie- druk of doel en leer energetische seks te beleven. Dit is voor iedereen die gemotiveerd is te leren en het gaat u gegarandeerd meer bieden dan de erec tiepillen. VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS Sinds een tijdje vind je in de supermarkt, naast allerlei soor ten gewone rijst, bloemkoolrijst. Dit ziet er door de witte korrel tjes uit als rijst, maar is het niet. Want het bestaat volledig uit bloemkool. Het wordt gebruikt als vervanging van rijst door mensen die min der koolhydraten willen eten. Het bevat inderdaad slechts 3 gram aan koolhydraten per 100 gram, en dat is vergeleken met gewone rijst bijna niets. Ook de hoeveelheid calo rieën in bloemkoolrijst is stukken lager. Is bloemkoolrijst daarom gezonder? Voor iemand die graag flink veel rijst opschept en daar weinig groente bij eet wel. Door de rijst te vervangen door bloemkoolrijst zal de bloedsui- kerspiegel na de maaltijd minder hard stijgen. En ook de hoeveelheid calorieën die je met zo'n maaltijd inneemt is lager, dat is gunstig als je wilt afvallen. Heb je geen overgewicht en eet je al veel groente, dan hoef je rijst niet te laten staan. Kies je voor volkorenrijst, dan krijg je extra voedings vezels binnen en ook zo verminder je de kans op overge wicht en suiker ziekte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21