GEZOND Spoor de 'vaderloze' jongens op en geef ze een rolmodel Oorsuizen is vorm van gehoorverlies 20 René Diekstra Bijna iedereen kent wel iemand die last heeft van oor- suizen. Sommigen hebben een milde vorm, bij anderen is het bijna onhoudbaar. Dit zijn de nieuwste inzichten over tinnitus en enkele adviezen die helpen om te gaan met deze ronduit ontwrichtende kwaal. Tips aarom lukt het ons soms niet het beestje bij de naam te noemen? Neem de rellen, voortdurend gaat het over jongeren - soms zelfs over 'deelnemers' - die vernielen, plunderen en de politie bekogelen. Maar ieder een kon zien dat het niet zo zeer jongeren waren, maar vooral jonge mannen die zich daaraan schuldig maken. Oftewel, mannen zijn het probleem. Meisjes en vrou wen houden zich afzijdig, blij - ven na negen uur thuis of pro testeren via geweldloze de monstraties overdag. Dus als de gewelddadigheden en ver- Iedereen kon zien dat het niet zozeer jongeren waren bij de rellen, maar jonge mannen nielingen bij de rellen primair aan mannen zijn toe te schrij ven, laten we dat dan ook doen. En pak vervolgens het probleem met die visie aan. Dus roep volwassen man nen op om die rellen in de eer ste plaats te zien als hun ver antwoordelijkheid. Dat zeg ik, als man, dus ook tegen mezelf. Wij volwassen mannen doen blijkbaar in eigen kring en in groepen waar we deel van uit maken, niet genoeg om te voorkomen dat jongere man- nen over de rooie gaan als ze frustraties en stress oplopen. Terwijl we meesters zijn in het afstraffen daarvan (snel recht), zijn we blijkbaar imbe cielen in het tijdig voorkomen dat het zover komt. Als wij mannen iets aan onze zonen, leerlingen en sportpu- pillen hebben mee te geven, dan is het wel om goed om te gaan met conflicten en te leren dat sommige conflicten sim pelweg niet oplosbaar zijn. De oudere mannen kunnen als vader, leerkracht of trainer een onmisbaar rolmodel voor de jongere generatie zijn. Veel relschoppers en hun meelopers missen zo'n rolmo del, is mijn overtuiging. Een aantal jaren terug was ik voor zitter van een adviesgroep van de gemeente Rotterdam waar van ook Ahmed Aboutaleb, toen nog niet burgemeester, deel uitmaakte. We spraken veel met jongeren en deden onderzoek bij jongerengroe pen, ook in achterstandswij ken. Veel van de jongens in achterstandswijken groeiden vaderloos op. De vader was in het gezin afwezig of leverde niet of nauwelijks een bijdrage aan de opvoeding. Of hij was zelf een ongunstig rolmodel. Terecht dus dat Ahmed Aboutaleb zich afgelopen week rechtstreeks als burger vader tot de reljongeren in zijn stad richtte. Maar dat is niet genoeg, Ahmed. Hoeveel 'va derloze' jongens zijn er niet in je stad? Spoor ze op en help ze ieder voor langere tijd aan een 'vader', aan een goed rolmodel. Ik verzeker je dat het je een hoop gelazer zal schelen. VIVIAN DE GIER Professor Pim van Dijk is kli nisch fysicus-audioloog in het UMC Groningen en doet al jaren onderzoek naar oorsuizen. Daarnaast is hij coördinator van TIN-ACT, een Europees onderzoeksconsortium dat zich bezighoudt met de oorzaken en behandeling van tinnitus. ,,Ja, het komt vaker voor. Ik doe al heel lang onderzoek naar het gehoor en naar tinnitus, en sinds een jaar of tien hoef ik nooit op feestjes uit te leggen wat dat is. Bijna iedereen kent wel iemand die last heeft van oorsui- zen. De kans op de kwaal neemt toe met de leeftijd en aangezien we ou der worden, zijn er meer mensen die Gehoorbeschadiging kun je door lawaai, maar ook door een verkeers ongeval oplopen ermee te maken krijgen: zo'n 10 tot 15 procent van de bevolking. 1 tot 4 pro cent van de bevolking heeft ernstig last van tinnitus, zodanig dat het hun slaap, concentratie en bijvoorbeeld functioneren op het werk beïnvloedt. Dat iemand het zo erg heeft dat hij om euthanasie vraagt, zoals laatst ge beurde, is gelukkig zeer zeldzaam, maar het laat wel zien hoe ernstig de klachten kunnen zijn.'' ,,Bij jongeren is de beschadiging aan het gehoor vaak het gevolg van bloot stelling aan te veel lawaai, op latere leeftijd kan ook veroudering de oor zaak zijn. Met name het slakkenhuis gaat dan minder goed functioneren. Het is dus raadzaam om als je tinni tus hebt je gehoor te laten testen. Als je wat aan gehoorverlies doet, kan de tinnitus verbeteren. De gemiddelde leeftijd van patiënten is rond de 50 tot 55 jaar; vanaf die leeftijd neemt de kans op tinnitus toe.'' ,,Tinnitus komt vaak voor in combi natie met gehoorverlies. De hersenen passen zich daar op aan, ze proberen dat verlies te compenseren. Het nieuwste inzicht is dat oorsuizen ontstaat doordat de hersenen zich onvolledig aanpassen. Door een beschadiging aan het trommelvlies, de middenoorbeentjes of in het slak kenhuis - waar geluid wordt omgezet in zenuwprikkels - ontstaat gehoor verlies. Het is dus niet het gehoorver lies zelf dat een geluid veroorzaakt - een suizen of fluittoon - maar de manier waarop de hersenen zich daaraan aanpassen. Je zou denken dat gehoorverlies de activiteit van de hersenen doet afne men, maar het tegenovergestelde ge beurt: ze worden juist actiever. On derzoek heeft uitgewezen dat mensen die tinnitus hebben, dat horen op de toonhoogtes waarop ze gehoorverlies hebben. Iemand hoort echt een geluid, maar er is geen akoestische trilling. Je hoort iets als gevolg van extra zenuw activiteit.'' ,,Die vergelijking gaat inderdaad vrij goed op. Net zoals je bij fantoompijn echt pijn voelt aan ledematen die er niet meer zijn, is het bij tinnitus zo dat je de geluidsfrequentie die je mist, ervaart als geluid.'' ,,Er is nog geen therapie die je ervan af kan helpen. Maar je kunt bij gehoorverlies wel een hoortoestel gaan dragen; daardoor is de tinnitus vaak minder aanwezig. Dat is dus geen genezing, want zodra je het hoortoestel uitdoet, is het geluid er weer. In de toekomst kunnen we misschien een therapie ontwikkelen DINSDAG 2 FEBRUARI 2021 WW René Diekstra is ervan overtuigd dat volwassen mannen als rolmodel moeten dienen voor de jongere generatie. Als zij het goede voorbeeld geven, zijn er ook minder relschoppers. c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl 'Hoortoestel kan helpen bij tinnitus' Lijkt het zo of komt tinnitus tegen woordig vaker voor dan vroeger? - PIM VAN DIJK Wat zijn de oorzaken? c Draag oordoppen in een lawaaiige omgeving De simpelste manier om de kans op ge- hoorbeschadiging klein te houden (of vergering van een nog onbekende gehoorbeschadiging te voorkomen), is oordoppen dragen bij concerten, op feest jes en in een lawaaiige omgeving. Het neemt de kans op oorsuizen niet weg, maar maakt die wel flink kleiner. c Beperk stress Tussen het gehoor en hersengebied dat stress verwerkt loopt een directe verbin ding, omdat gehoor een waarschuwende functie heeft bij ge vaar. Daarom wordt oorsuizen vaak erger bij stress. Beperk die dus als je last hebt van oorsuizen. c Zorg voor omgevingsgeluid Tinnitus is met name hoorbaar in een heel stille omgeving. Muziek op de achter grond of 's nachts het raam openzetten zodat er geluid van buiten komt, kan hel pen. De Week van het Oorsuizen is van 1 t/m 7 februari, stichtinghoormij.nl Wat is tinnitus precies? Is het dan een soort fantoompijn? Is er iets tegen te doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20