16 ECONOMIE CORONA VINDINGRIJK 1^ Weflycheap ligt al bijna een jaar op zijn gat. De eigenaren startten daarom twee nieuwe bedrijven om de klappen op te vangen. ,,Een crisis haalt het beste in je naar boven.'' Vooral april en mei waren deprimerende maanden Kort Medewerkers bereiden faillissementsaanvraag voor Werknemers van kledingwinkels Miss Etam en Steps bereiden een faillissements aanvraag voor. De 350 medewerkers hebben nog geen loon over januari ontvangen en hebben het volgens vakbondsbestuurder Martin Pikaart (AVV) 'helemaal gehad' met eigenaar Martijn Rozenboom. Die liet aan zijn personeel weten dat er voorlopig geen salaris wordt uitbetaald. Pikaart: „Mensen proberen een andere baan te krijgen, de rest bereidt het faillissement voor. Het is kiezen uit twee slechte opties, want het is in deze crisis maar de vraag of een ander bedrijf de winkels wil of kan overnemen.'' Aantal passagiers luchtvaart daalde ruim 70 procent Virusvrees, reisrestricties en andere maatre gelen om verspreiding van het coronavirus te voorkomen, hebben er vorig jaar voor ge zorgd dat de passagiersstroom in de lucht vaart met 71 procent daalde. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) reisden er 23,6 miljoen reizigers van en naar een van de vijf nationale luchthavens in Ne derland. Dat was een jaar eerder nog 81,2 miljoen. Het aantal vluchten was met 258.000 ruim de helft minder. Op Schiphol, de grootste luchthaven van het land, nam het aantal passagiers met bijna 71 procent af tot 20,9 miljoen reizigers. Overname Hema door Jumbo is helemaal rond De overname van winkelketen Hema door Jumbo-familie Van Eerd en investeerder Parcom is rond. Daarmee is Hema een soort zusje van supermarktketen Jumbo gewor den, al gaat het warenhuis geen deel uitma ken van de Jumbo Groep. In oktober werd al bekend dat de familie achter Jumbo dichtbij een overname van Hema was. In december lukte het de kopers vervolgens om honder den miljoenen euro's aan bankfinanciering te regelen. Hema krijgt later dit jaar nog een nieuwe topvrouw in Saskia Egas Reparaz. ASML Unilever Shell Unibail Zwolle l bijna een jaar zit de wereld zo goed als op slot en het ziet er niet naar uit dat daar op korte termijn verandering in komt. Waar veel reisorganisaties flinke verliezen lijden en van minstens een kwart van hun personeel afscheid heb ben moeten nemen, valt het leed bij reisbedrijf Weflycheap, dat het moet hebben van het aanprij zen van goedkope tickets naar verre oorden, lastminutevakan- tiedeals en stedentrips, - verras send genoeg - mee. Het bedrijf sloot 2020 af met een verlies van 'slechts' 20.000 euro. Het had veel erger gekund, realiseert mede-oprichter en mede-directeur Eelko van Dron- gelen zich. Alleen de vaste lasten bedragen maandelijks al zo'n 77.000 euro. Dat de schade mee valt, is volgens hem vooral te danken aan de overheidssteun, de eigen ondernemersgeest en de teamspirit. In plaats van op de handen te blijven zitten, startte Van Dron- gelen samen met zijn kompaan Ruud Raaijmakers (allebei 33 jaar) in coronatijd twee nieuwe bedrijven: één in webdevelop- ment en online marketing én één om de beste productdeals te sco ren. Hadden ze niets gedaan, dan was het verlies minstens een ton hoger uitgevallen en hadden ze afscheid moeten nemen van een deel van hun medewerkers, zegt Van Drongelen. Net na het uitbreken van de co ronacrisis dachten Van Dronge- len en zijn zakenpartner dat het virus snel zou overwaaien en de reisbranche in mei zou aantrek ken. Maar met het oplopend aan tal besmettingen en ziekenhuis opnames zagen ze de bui hangen. ,,Vooral april en mei waren de primerende maanden. We maak ten ons ernstige zorgen of we ie dereen binnenboord konden houden.'' Plan B Met pijn in het hart zaten ze na te denken wie ze mogelijk zouden moeten ontslaan, zegt Van Dron- gelen, ook omdat ze sinds de op richting van Weflycheap eind 2013 een hecht team hebben ge vormd met de acht medewerkers en tot dan toe geen echte tegen slagen hadden gekend. ,,Het leek allemaal zo goed te gaan. Eind 2019 zaten we nog op een miljoen omzet'', illustreert Van Dronge- len het succes, ,,een resultaat dat we samen met onze mensen heb ben behaald'', voegt hij eraan toe. Ze wisten dat ze iets móesten doen, met een plan B moesten komen om te overleven. Het werd Blue Famingos, een be drijfje in webdevelopment en online marketing dat ze al in 2018 hadden opgericht. Van Dronge- len: ,,Tot 2018 werkten we met externe developers voor onze website en dat liep wat stroef. We wilden ook andere labels neer- zetten, zoals vakantiebesparen.nl en travelstamps.nl, maar dat was duur en had een lange doorloop tijd. We besloten onze eigen de velopers aan te nemen en hebben toen Blue Flamingos opgericht. Bedoeld voor onze eigen projec ten, maar ergens ook met het idee om ooit onze expertise en erva ring aan te bieden aan andere be drijven.'' Het plan haalden ze uit de la, een stagiair flanste in allerijl een nieuwe website in elkaar en ze gingen - ,,er viel verder toch niets te doen'' - op zoek naar potentiele klanten. Dat was rond vorig jaar mei. Een goede gok, zo bleek. Van Drongelen: ,,Er was veel vraag naar goede developers en wij had den er toevallig drie in huis. We konden onze mensen detacheren bij enkele andere bedrijven. Ge lukkig zagen onze medewerkers de ernst van de situatie in en be seften dat ze dat moesten doen om het bedrijf te redden.'' dinsdag 2 februari 2021 MISS ETAM/STEPS MILJOENEN MINDER WARENHUIS O GO Techbedrijven beleefden, na dipje van vorige week, een posi tieve start van de beursweek. Levensmiddelen reus zou aantal beautymerken willen verkopen. Reactie op mo gelijke fusie con currenten Exxon Mobil en Che vron Vastgoedbeleg ger heeft last van nieuwe sluiting winkelcentra in Frankrijk. a> E o Dit reisbedrijf ligt al een jaar stil, maar jk kan prima overleven Natasja de Groot - Eelko van Drongelen, Weflycheap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16