II Ongekend: Amsterdam wil sociale huurwoningen opkopen NIEUWS 15 ONTWERP REACTIES Drie weken nadat Indy Mellink deze krant haalde met haar genderloze kaartspel zonder heer, vrouw en boer, gaat de 23-jarige spellenmaker uit Oegstgeest de wereld over. Van Japan tot Australië haalt Mellink het nieuws en ondertussen stromen de bestellingen binnen. Een afspraak maken met Indy Mel link is dezer dagen beduidend lasti ger dan aan het begin van de maand. ,,Ik zit de hele dag in meetings, maar ik kan na vijven wel ergens bellen", meldt ze. ,,Of morgen, maar dan al leen tussen half elf en half één." De reden laat zich raden: vanaf het mo ment dat ze op dinsdag 12 januari in deze krant stond is het niet meer rus tig geweest. Nog even samengevat: de 23-jarige kaartspelletjesfanaat uit Oegstgeest vroeg zich vorige zomer af waarom de heer altijd meer waard is dan de vrouw. Mellink ontwikkelde daarop het eerste volledig genderloze kaart spel, waarbij heer, vrouw en boer plaatsmaakten voor goud, zilver en brons. ,,Die rangorde kent iedereen van de olympische spelen." Mellinks idee ging viral en op Twitter was ze trending topic. ,,Het begon 's ochtends met Radio Vero nica, daarna volgden RTL Nieuws, de Linda, Radio 1 en zo'n beetje alle Ne derlandse media'', verhaalt ze nog steeds enigszins beduusd. Ook haalde ze de wekelijkse column van Youp van 't Hek. Later die week volgde de internationale doorbraak. „Persbureau Reuters vroeg of ze met een filmploeg mochten langskomen en hebben me in mijn ouderlijk huis gefilmd.'' De video is al een half mil joen keer bekeken. Mede door het Reuters-item ging Mellinks genderloze kaartspel de we reld over. Van India tot Canada, van Denemarken tot Australië, tientallen nieuwssites berichtten al over haar. Alle belangstelling deed de website van haar bedrijfje GSB Play ing Cards crashen. Het aantal bestel lingen verveelvoudigde: Had Mellink tot begin deze maand 500 setjes ver kocht, inmiddels staat de teller op dik 2500. ,,En dat is exclusief alle bestel lingen van bedrijven die grote aantal len willen aanschaffen als relatiege schenk met hun logo er op.'' Beledigingen Minder plezierig is dat haar gender- loze kaartspel als een stuk rood vlees in de arena werkt. In Nederland veegden sites als GeenStijl de vloer met Mellink aan en gingen types als Jan Roos op Twitter te keer. In Groot- Brittannië foeterde de bekende tv- personality Piers Morgan in Good Morning Britain twee minuten lang op haar. ,,Indy's capaciteiten zijn dat ze woke is en strontvervelend." Om te vervolgen: ,,Weet je Indy, liefje van me, waarom zorg je er niet voor dat je een leven krijgt en je focust op din gen die er echt toe doen in het be staan? Ga een vaccin bedenken dat sneller uit te rollen is dan dat van Pfizer, ofzo.'' Ook in haar eigen mailbox regende het beledigingen en nare reacties. ,,Van het bekende 'slet' en 'hoer' tot een anonieme meneer die vond dat ik een eind aan mijn leven moet ma ken en tot in detail uitlegde hoe ik dat zou kunnen doen.'' Ze haalt haar schouders op. ,,Dat mensen zich zo druk kunnen maken om een pakje kaarten.'' Ze staat ste vig in haar schoenen. ,,Ik ken het in ternet en om eerlijk te zijn: ik wilde al die aandacht voor mijn spel zelf.'' Ze toont zelfs begrip. ,,Mensen heb- Mensen hebben net zoals met Zwarte Piet het gevoel dat ik iets van hen afpak. Ik snap dat ergens wel ben net zoals met Zwarte Piet het ge voel dat ik iets van hen afpak. Ik snap dat ergens wel." Mellink houdt zich vast aan de talloze positieve reacties. ,,Ook heeft een middelbare school me gevraagd om te spreken over gen der en gelijkheid.'' Eerste prioriteit is nu om haar kaartspel direct in het buitenland te verkopen. Buiten Europa rekent PostNL namelijk een tarief van ruim 20 euro. ,,Zo wordt het wel heel prij zig om een setje te kopen.'' Ze is in onderhandeling met di verse spellenfabrikanten, onder meer in de VS. ,,Dat ziet er voorzichtig po sitief uit.'' In de VS wil ze ook een groter formaat kaartdek verkopen. ,,Daar wordt veel poker gespeeld en dat zijn iets grotere kaarten. In Eu ropa spelen we met het bridge-for- maat.'' Verder is ze bezig een nieuw doosje te ontwerpen. Al met al is haar doel om van haar idee te kunnen le ven een stuk dichterbij. ,,Dit is wat ik altijd heb gewild!'' De stad als huizenbezitter is een ongewone en vergaande maatregel, erkent wethouder Laurens Ivens (Wonen). Natuurlijk, er is zoiets als gemeentelijk vastgoed: een paar huizen en gebouwen die in bezit zijn van Amsterdam, een erfenis uit het verleden. Maar woningen opko pen om de huizenmarkt te sturen? Dat is vergaand overheidsingrijpen, dat van de stad huizenbezitter maakt. ,,We kunnen niet anders meer.'' Hij hoopt jaarlijks enkele honderden woningen te kopen. De gemeente zal zich richten op sociale huurwoningen die door corporaties te koop worden gezet. De progressieve coalitie probeert het aantal betaalbare woningen met een maximale maandhuur van 750 euro op peil te houden, maar dat lukt nauwelijks op een overko kende huizenmarkt. Tussen 2011 en 2019 is, volgens de laatste cijfers, het aantal corporatiewoningen gedaald van 195.000 naar 179.600, ofwel van 48 procent van de huizenmarkt naar 40 procent. Amsterdammers wachten gemiddeld vijftien jaar op een betaalbare huurwoning. SP-wethouder Ivens heeft met de corporaties afgesproken dat zij jaar lijks 2500 sociale huurwoningen bijbouwen en daarnaast zo min mogelijk huizen verkopen. Dat lukt niet. Vorig jaar is de bouw van 2270 corporatiewoningen begonnen en aan de andere kant gingen zo'n 1000 sociale huurwoningen in de verkoop. Het probleem is dat verkoop van sociale huurwoningen nodig is om nieuwbouw te financieren, aldus Ivens en de corporaties. Die laatste zijn veel geld kwijt aan de strenge duurzaamheidseisen die Amster dam hanteert, maar ook aan de jaar lijkse belastingheffing van het rijk. Amsterdam kostte dat vorig jaar 204 miljoen euro. dinsdag 2 februari 2021 23-jarige Indy gaat de wereld over met gendervrij kaartspel David Bremmer Oegstgeest Indy Mellink kaart met haar familie vervangen. foto reuters en vriend met het nieuwe kaartspel waarin goud, zilver en brons de heer, vrouw en boer hebben - Indy Mellink Wethouder Laurens Ivens: ,,We kunnen niet anders.'' foto anp De gemeente Amsterdam is van plan sociale huurwoningen op te kopen om te voorkomen dat ze in de veel duurdere vrije sector belanden. Het zou een onge kende vorm van overheidsingrij pen in de woningmarkt zijn. Michiel Couzy Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15