NIEUWS 13 Stambomen bouwen tot de takken elkaar raken Hoe heb je ooit kunnen denken dat ik je niet zou missen? De arts zei: Stop maar met zoeken, de donor blijft een mysterie. Wees blij dat u bestaat donorkinderen en potentële donor- vaders. ,,Wij gaan ze allemaal vinden. Of het nu lang of kort duurt'', be zweert Leijs. Ester weet alleen dat ze in 1972 ver wekt is in de Amsterdamse kliniek van Leo Swaab. De grootste stam boom die ze rond dna-matches bouwt, bestaat uit 4500 mensen. Eerst vindt zes broers en zussen, in 2019 haar donorvader Gerard. ,,Hij is ruim dertig jaar geleden overleden. Maar het gevoel dat ik hem had ge vonden, overheerste.'' Ze heeft contact met twee wettige zonen, die foto's en filmpjes van Ge rard hebben gedeeld. Ze zoekt men sen die meer over hem weten. ,,Ik ben blij dat hij een keurige man was die weloverwogen voor het donorschap koos. Hij was een lieve, zorgzame va der.'' Eind 2016 slaagt Emi er als eerste donorkind in Europa in om op deze manier haar biologische vader - vol gens het donorpaspoort een psycho logiestudent - te vinden. In de dna- databank vindt ze een achternicht in Australië. Ze bouwt stambomen rond hun gezamenlijke overgrootou ders en zoekt op familienamen in een Leidse studentenalmanak van 1983, het jaar waarin ze verwekt is. Na uitgebreid googelen blijft één kandidaat over: een psycholoog. Als zogenaamde 'nieuwe cliënt' maakt ze met hem een afspraak. In zijn prak tijkkamer erkent hij spermadonor te zijn geweest. Een dna-test brengt be vestiging. Emi: ,,Het geeft een gevoel van con trole over mijn leven. We zien elkaar enkele keren per jaar. Toen ik een auto kocht, heb ik hem advertenties doorgestuurd voor advies. Ik heb er een nieuwe hulplijn bij.'' Eefje vindt een half jaar later haar donorvader. De dna-matches en stambomen leiden naar een echtpaar met drie zonen, van wie een de sper madonor blijkt te zijn. Hij woont in het buitenland. Ze heeft hem nooit ontmoet. ,,Ik heb hem een brief gestuurd, maar hij reageert niet'', zegt Eefje. „Volgens zijn familie houdt zijn vrouw dat tegen. Naar mijn idee komt die reactie vanuit angst. We zien dat vaker bij de partner, maar het is niet nodig want we zijn elkaar niks verplicht. Ik vind het jammer dat mij daardoor een ontmoeting wordt ontnomen. Maar ik wil niet op de stoep staan bij iemand die geen zin heeft mij te ontmoeten.'' Eefje heeft wel contact met een broer en nichten van haar donor- vader. ,,Ik heb YouTube-filmpjes van hem gezien. Daar ben ik gelukkig HOE WERKT HET? mee. Het gevoel dat ik weet waar ik vandaan kom en hoe hij eruitziet, is prettig. Het verhaal blijft wel onaf. Ik heb hem tot nu toe elk jaar een mail- tje gestuurd, om hem eraan te herin neren dat ik er ben.'' Oog in oog Een jaar later staat Monique (36) oog in oog met haar donorvader Nico (62). ,,Hoe heb je ooit kunnen denken dat ik je niet zou missen?'', vraagt Monique eerst. Die vraag raakt hem diep. ,,Het was bizar om haar te zien. En ook emotio neel, omdat ze zo lang zoekende is geweest'', vertelt Nico. Hij dacht er niet over na, toen hij begin jaren 80 doneerde bij de vruchtbaarheidskli niek van Jan Karbaat, de arts die met zijn eigen sperma tientallen donor kinderen verwekte. Nico, homoseksueel en kinderloos, wilde stellen helpen met het vervul len van een kinderwens. ,,Ik was vrij jong. Destijds hield ik er onvoldoen de rekening mee dat donorkinderen naar mij op zoek zouden kunnen gaan.'' De foto van Monique hangt nu thuis bij de moeder van Nico, tussen de foto's van zijn andere negen do norkinderen. ,,We hebben 36 jaar van elkaar gemist. De verloren tijd halen we niet in. Maar het is een verade ming niet meer te hoeven zoeken'', zegt Monique. ,,Mijn zelfbeeld is beter. Ik heb een vader die trots is op me en die er voor me is. Iemand die onze band aanvoelt en erkent. Ik noem hem geen papa. Die vaderrol heeft hij nooit gehad. Hij is meer een oudere broer. We werken allebei in de psychiatrie. Ik vraag hem advies over werk en school.'' Nico wilde zich al langer als donor bekendmaken. Dat adviseert hij an dere donoren ook. ,,Ik ben blij dat Monique me heeft gevonden. Het is mooi om mee te maken en belangrijk voor donorkinderen. Je doet hen recht door jezelf bekend te maken en in gesprek te gaan.'' Dat is waar de Belgische Donor Detectives An (33) en Steph al jaren voor strijden. In België kunnen men sen nog steeds anoniem doneren. An: ,,De fertiliteitsarts die mijn moeder had geholpen zei letterlijk: 'Stop maar met zoeken. De donor zal altijd een mysterie blijven. Wees blij dat u bestaat. Dat raakte mij diep. Alsof het er niet toe doet wie ik ben.'' Na drie jaar zoeken, vindt ze een foto van de man die later haar opa blijkt te zijn. ,,We leken als twee druppels water op elkaar. Dezelfde lach, dezelfde blik. Het was de eerste keer dat ik mezelf zo weerspiegeld zag.'' Zo vindt ze haar donorvader. Ze stuurt hem een mail. Hij schrikt, maar staat open voor een dna-test en contact. ,,Ik was me ervan bewust dat ik iemands leven op zijn kop zette. Ik had het geluk dat zijn vrouw tegen hem zei dat ik het recht heb te weten wie mijn biologische vader is. Het klikte.'' Na een jarenlange zoektocht heeft Steph onlangs als laatste Donor Detective haar biologische vader Marc gevonden. ,,Tegenover zijn huis stond een bankje. Ik had me voorge nomen daar te wachten tot hij een keer naar buiten zou komen, als hij niet zou opendoen. Ik vond dat ik recht had op tenminste één gesprek.'' Te laat Ze is te laat. Marc, een kunstenaar, is drie jaar geleden aan kanker overle den. Zijn zus weigert eerst een dna- test voor een bevestiging, maar stemt uiteindelijk onder druk van een ad vocaat in. ,,Ik ben blij dat ik een ge zicht heb, maar het verdriet om wat ik moet missen, is enorm'', zegt Steph geëmotioneerd. ,,Ik heb een doodgeboren vader. Dat is klote. Ik had hem in mijn leven kunnen hebben, maar alles is gedaan om het mij zo moeilijk mogelijk te maken hem te vinden. Ik kan niet met hem discussiëren, me aan hem spiegelen. Dat is oneerlijk. Ook al zijn we gescheiden door tijd en ruimte, ik ben trots dat ik bij hem hoor.'' Nu de Donor Detectives in hun missie geslaagd zijn, is de stichting opgeheven. De besloten Facebook- pagina blijft bestaan, de activiteiten worden voortgezet binnen Stichting Donorkind en de Belgische vereni ging Donorkinderen. ,,Het gros van de donoren staat open voor contact'', zegt Emi. ,,Hun wettige kinderen zijn ook nieuws gierig. Vaak is het de partner van de donor die moeilijk doet.'' De angst dat donorkinderen de deur platlopen of aanspraak kunnen maken op een erfenis, is ongegrond. Emi: ,,Ik moet het eerste stalkende donorkind nog tegenkomen. Ik ben pas juridisch zijn kind als hij mij er kent. Daar ben je als donor zelf bij.'' De boodschap van de Donor De tectives is duidelijk. De garantie dat spermadonoren anoniem blijven, is geen cent waard. Ze kunnen zich be ter zelf aanmelden bij een databank. Dat scheelt een donorkind veel tijd, geld en energie en donoren onge makkelijke situaties als onwetende familieleden worden benaderd. Emi: ,,We proberen er delicaat mee om te gaan. Voor een donor is het ook prettiger zelf de regie te houden over wie het weet.'' Nog steeds wordt in België gezegd dat mensen anoniem kunnen done ren. ,,Ik wil ze alvast waarschuwen: je kunt gevonden worden'', zegt Steph. „Donoren moeten beseffen dat ze na komelingen hebben die worstelen met fundamentele vragen. Wees ook altruïstisch naar je eigen vlees en bloed. Meld je aan en bespaar donor kinderen een lange zoektocht. Ano nimiteit is een illusie.'' dinsdag 2 februari 2021 GO - Donor Detective Monique Aarts Donorvader Gerard (l) was al overleden toen dochter Ester de Lau hem opspoorde, net als donorvader Marc (r) van Steph Raeymaekers. FOTO GEERT PEETERS Honderden donorkinde ren is het gelukt de ano nieme spermadonor te vinden via dna- en stam boomonderzoek. Hoe werkt het? Je bestelt een dna-kit, stuurt een buisje met wangslijm op en laat je dna opnemen in commer ciële databanken zoals Ancestry.com, 23andMe, MyHeritage, Familytree DNA, Gedmatch, of Gene- anet. Daar kun je zien met wie je wereldwijd een dna- match hebt. De mate van verwant schap wordt uitgedrukt in een getal (centimorgans). ,,Hoe hoger het aantal centimorgans, hoe nauwer je verwant bent aan de ander'', zegt familiedetec tive Els Leijs. Vervolgens bouw je stam bomen heen om hoge dna-matches (meer dan 100 centimorgans). Net zo lang tot de takken van de stambomen elkaar ergens raken. Dat kruispunt leidt je naar gezamenlijke voorouders. Daarna begint het zoek werk naar de potentiële donorvader binnen die fa milie. ,,Het succes is bewezen'', zegt Leijs. ,,Dna liegt nooit. Er is geen speld tussen te krijgen. Het is beter dat donoren niet afwachten tot ze gevonden worden, maar zichzelf aanmelden bij een databank. Dit is niet zoiets als bloed done ren. Je draagt een verant woordelijkheid. Het is tijd voor een nieuwe goede daad.'' Van boven naar beneden: Emi Stikkelman (36), Eefje Habets (37), Monique Aarts (38), An Peeters (33), Ester de Lau (48) en Steph Raeymaekers (42). - Donor Detective An Peeters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13