12 NIEUWS DONOR DETECTIVES AFSTAMMING Spermadonoren die zich anoniem wanen, zijn een illusie armer. Via stam boomresearch en dna-databanken spoorden zes vrouwen, de 'Donor Detectives', hun biologische vader op. 'Maak je bekend. Je wordt gevonden.' oen de Donor Detectives vier jaar geleden aan hun missie begonnen, werden ze wegge zet als 'gekkies', 'genetische funda mentalisten' en 'spermaguerilla'. Maar Emi Stikkel- man (36), Eefje Habets (37), Monique Aarts (38), An Peeters (33), Ester de Lau (48) en Steph Raeymaekers (42) deden wat niemand voor mogelijk hield. Ze vonden de anonieme sperma donoren door wie ze verwekt zijn. Niet dankzij behulpzame artsen, fer- tiliteitsklinieken en ziekenhuizen. Maar met een methode die als onor thodox, onbetrouwbaar en onethisch werd beschouwd: dna- en stam boomonderzoek. ,,Wij wisten dat dit werkte'', vertelt Ester (48). ,,Er werd gezegd: jullie moeten dankbaar zijn en niet zeuren. Maar weten van wie je afstamt, staat los van het feit of je een gelukkige jeugd hebt gehad.'' Tot 2004, toen de wet werd aange past, konden spermadonoren ano niem doneren. Volgens schattingen zijn voor de wetswijziging minstens 40.000 donorkinderen geboren. Ze groeien op met een vader die niet hun biologische vader is en horen op latere leeftijd dat ze donorkind zijn, of ze weten nog van niks. Hun zoektocht wordt bemoeilijkt, omdat donorgegevens summier zijn, vaak niet kloppen of vernietigd zijn. Artsen en klinieken weigerden mee te werken. De beloofde anonimiteit van donoren is heilig. De eenzame zoektocht brengt Emi in 2016 tot de oprichting van stich ting Donor Detectives NL/BE. Ze vindt vijf medestrijders in Nederland en België. Emi: ,,Als ze ons niet wil len helpen, gaan we het zelf doen.'' Het vereist diepgravend spitwerk. Familiedetective Els Leijs helpt bij het onderzoek en bemiddelt tussen dinsdag 2 februari 2021 GO Goed zoeken, dan vind j e j e anonieme donorvader Tonny van der Mee Santpoort Donorkind Monique Aarts vond haar donorvader Nico. Ze hebben heel goed contact. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12