)PI6HT& Gedupeerden kunnen voortaan hun geld via de rechter terugvorderen Wéér opgelicht, maar nu kan ik terugslaan' 'Hij schrok met kerst van de brief van deurwaarder' EUWS 11 Nederlandse banken gaan naam en adres van internetoplichters aan slachtoffers geven als zij daarom vragen. Wie is opgelicht, kan vervolgens proberen om via een civiele procedure het geld terug te krijgen. ,,Als je een brief van de deurwaarder krijgt, val je van je stoel.'' Utrecht Eindelijk. Bijna iedereen die geregeld op Marktplaats koopt, kent het: je betaalt, maar het pakje wordt nooit verzonden. Hoe vind je die oplichter? Tot op heden stonden gedupeerden vaak machteloos. Banken verstrekten met het oog op de privacy geen per sonalia en de politie heeft niet de menskracht om al die kruimeldief stallen aan te pakken. De Tweede Kamer heeft de minis ter van Justitie meerdere keren ge vraagd daar iets aan te doen. Na een gesprek met justitieminister Grap- perhaus hebben banken eind vorig jaar besloten om onder voorwaarden de naam en adresgegevens te over handigen. Betaalvereniging Neder land verwacht dat alle Nederlandse banken eind februari zover zijn. Banken geven naam en adres van hun cliënten niet zomaar. Wie is op gelicht moet eerst aangifte doen. Als de politie bevestigt dat er inderdaad sprake lijkt te zijn van internetop- lichting, vraagt eerst de bank aan de vermeende oplichter om het geld te rug te storten. Als dat na 21 dagen niet is gebeurd, worden naam en adres gedeeld met het slachtoffer. ,,Daarbij wordt nadrukkelijk ge zegd dat de gegevens alleen gebruikt mogen worden voor een civiele zaak, Gegevens mogen niet worden gebruikt om persoonlijk verhaal te gaan halen niet om persoonlijk verhaal te gaan halen'', zegt Berend Jan Beugel van de Betaalvereniging. Met een paar potige vrienden zelf je geld terughalen is niet de bedoeling. Ook niet slim om het recht in eigen handen te nemen. Als het uit de hand loopt, weet de politie snel wie de dader is. De gegevens kunnen tot dertien maanden terug worden opgevraagd. Wie vorig jaar via een internettrans- actie is opgelicht, kan dus ook nu nog achterhalen wie de boef is. Stap twee Maar dan stap twee. Hoe krijg je je geld terug? Procederen is duur. Doe je dat omdat je voor een paar tientjes bent belazerd? Het tón wel, zegt Rick van der Rest, werkzaam bij gerechts deurwaarder LAVG. Hij is daar be gonnen met Eerste Hulp Bij Online Fraude, kortweg EHBO Fraude. Kleine oplichters worden desnoods voor de rechter gesleept. Van der Rest begon jaren geleden met Tanken zonder Betalen. Pomp houders schakelden het deurwaar derskantoor in om hun schade op doorrijders te verhalen. „Inmiddels doen we dat zo'n 30.000 keer per jaar, ook voor tankbeurten van vier of vijf tientjes.'' Eind vorig jaar boekte Van der Rest een eerste succes met het aanpakken van internetoplichterij. Een vriend kocht op internet een game van 33 euro, maar die werd nooit geleverd. Van der Rest begon een civiele proce dure. De rechter stelde de gedu peerde in het gelijk. Niet alleen moet de oplichter 33 euro terugbetalen aan Caspar Dijk (zie kader), maar ook alle bijkomende kosten vergoeden. De rekening voor de oplichter is in middels opgelopen tot 476,33 euro door proceskosten en de kosten van de deurwaarder. Van der Rest: ,,Een doorbraak, er is nu jurisprudentie. Dit wordt de toekomst: deurwaarders en incassobureau's die gedupeerden van internetfraude bijstaan. Het kun nen zomaar 200.000 zaken per jaar worden.'' Brood ,,Er is gewoon brood te verdienen met deze zaken. Als er dadergegevens zijn dan kunnen deurwaarders en in cassobureaus civiele zaken voor con sumenten aannemen en bij de rech ter terugvorderen. Dat gebeurt nu niet, omdat iedereen denkt: als je bent opgelicht is dat een strafzaak. Het is een beetje Amerikaans, maar je kunt ook in Nederland je schade ci viel verhalen.'' Het zal niet altijd tot een rechts zaak leiden, schat Van der Rest in. Als er een katvanger achter de fraude zit of de dader zit bijvoorbeeld in de schuldhulpverlening dan is de kans klein dat er ooit wordt betaald. ,,Bo- vendien vallen de meeste oplichters van hun stoel als ze een brief van de gerechtsdeurwaarder krijgen.'' Gerechtsdeurwaarders konden al bij de politie gegevens van de oplich ter opvragen, maar nu kunnen ook gedupeerden dat zelf via de bank. Van der Rest is er niet gerust op. ,,Er moet goed gekeken worden naar hoe de ge gevens verstrekt worden'', zegt Van der Rest. ,,Je moet voorkomen dat er eigenrichting ontstaat. Er is heel veel emotie en woede bij mensen die zijn opgelicht. Dat hebben we bij Tanken zonder Betalen gezien, dat mensen toch achter de gegevens van de dief kwamen en die persoon opzochten.'' dinsdag 2 februari 2021 GO Online opgelicht? Bank mag nu gegevens van fraudeur vrijgeven Ton Voermans - Berend Jan Beugel, Betaalvereniging Nederland Caspar Dijk (40) wordt geregeld op gelicht via Markt plaats. „Terwijl ik toch altijd kijk naar de recensies van de verkoper en of de prijs marktcon form is. Ik kocht in januari vorig jaar een Nintendo- game. Mijn kinderen - 3, 5 en 7 jaar oud - en ik gamen vaak. Wachten, wachten, wachten. Er kwam niets. Ik deed aan gifte bij de politie en meldde het Marktplaats. Ik ver telde het een vriend, Rick van der Rest, die bij een ge rechtsdeurwaarder werkt en hij zag er brood in om er een zaak van te maken. De oplichter is in middels veroor deeld en ik krijg mijn geld terug. Het gaat me niet om het geld, maar dit voelt zó goed. Maar nu komt het: in novem ber ben ik wéér op gelicht toen ik een spel kocht.'' Hij stuurt ook deze fraudeur een deur waarder op zijn dak. ,,Ik blijf op Marktplaats kopen. Nu heb ik iets om terug te slaan.'' Sven Kluft (27) uit Amsterdam kocht in juni vorig jaar via Marktplaats voor 200 euro een Nin- tendo-spelcompu- ter en twee games. ,,Ik game veel en verzamel spellen. Van deze man had ik al eerder gekocht. Maar dit keer ont ving ik niets. Al mijn alarmbellen gingen af. Hij blokkeerde me na vragen waar mijn spullen bleven. Ik had, omdat hij me eerder iets had gestuurd, wel zijn naam en adres.'' Een gevoel van onrecht knaagde aan Sven en hij nam zelfs con tact op met de werkgever van de oplichter. Hij deed ook aangifte, maar wist dat de kans heel klein was dat hij ooit iets van zijn geld terug zou zien. Het onrecht bleef knagen. Via-via kwam Sven in con tact met gerechts deurwaarder LAVG. ,,Op kerstavond stuurde LAVG een brief naar die per soon, daar schrok hij blijkbaar enorm van, want eerste kerstdag had ik mijn geld terug. Ik werd er blij van dat er via de juridische weg toch iets te doen is tegen deze frau deurs.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11