Bemoeiden 'kringen rond Koninklijk Huis' zich met Poch? NU 10% EXTRA KORTING O Claim jouw korting! Op alle vloerkleden! 10 NIEUWS In diverse kleuren Kies jouw vloerkleed O Vul in winkelwagen de code: VLRKLD10 in De voormalige Transaviapiloot Poch werd in september 2009 in Valencia aangehouden na afloop van zijn allerlaatste vlucht. Daarna zou hij met pensioen gaan. Neder land had echter vooraf de Spaanse autoriteiten getipt. Spanje leverde hem uit aan Argentinië, dat hem verdacht van betrokkenheid bij de dodenvluchten in de periode 1976 tot 1983 tijdens de militaire junta van dictator Jorge Videla. Politieke tegenstanders werden daarbij uit vliegtuigen in zee gegooid. De in formatie kwam van oud-collega's. Poch zat uiteindelijk acht jaar in voorarrest in een Argentijnse cel. Het onderzoek is volgens de com missie naar Nederlands en interna tionaal recht rechtmatig geweest. ,,In ons rapport laten wij zien dat er op basis van de toepasselijke regel geving correct en zorgvuldig is op getreden. Dat wil niet zeggen dat het hele proces van een leien dakje ging", zegt commissievoorzitter Ad Machielse, voormalig advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad. Uitleveren Nederland kon Poch zelf niet uitle veren omdat de Argentijnse piloot ook de Nederlandse nationaliteit bezat. Volgens de commissie han delde Justitie met het informeren van Spanje en Argentinië over Pochs vlucht naar Valencia juist. Op basis van internationale verdragen 'was Nederland verplicht om aan Argentinië inlichtingen te verstrek ken ten behoeve van een vervolging in dat land', aldus Machielse. De commissie stelt verder dat toenmalig justitieminister Ernst Hirsch Ballin noch persoonlijk op dracht gaf tot het Poch-onderzoek, noch zich inhoudelijk daarmee be moeide. Een saillante bevinding van de commissie is de 'vruchteloze poging om te interveniëren in het onderzoek' door 'kringen rond het Koninklijk Huis'. Dat gebeurde in 2007 via Eurojust, een in Den Haag gevestigd EU-agentschap dat lidsta ten ondersteunt bij grensover schrijdende misdaad. Eurojust speelde een faciliterende rol bij het vooronderzoek naar Poch. Het telefoontje kwam binnen bij Roelof Jan Manschot, destijds de Nederlandse vertegenwoordiger van Eurojust. ,,Mijn vaste secreta resse had vrij en ik kreeg achter mijn bureau een telefoontje door verbonden van het 'cabinet of your majesty'", valt in het rapport te le zen. ,,Ik kreeg een Nederlandse me vrouw aan de lijn die mij overviel met de vraag in de trant van: 'Die zaak tegen die Argentijnse piloot, is dat nou nodig?'. Toen zei ik: 'Ja, waarom vraagt u mij dat?'. Toen zei ze - en die zinsnede herinner ik me wel: 'Ja, het is zo pijnlijk voor Maxima'. Wie het telefoontje vanuit het Kabinet van toenmalig koningin Beatrix heeft gedaan, heeft de com missie niet ontdekt. De zaak-Poch lag binnen de Nationale Recherche gevoelig door Jorge Zorreguieta, de vader van koningin Maxima. Hij zat destijds in de regering van Vi- dela. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) laat weten dat er vanuit het Koninklijk Huis geen bemoeienis is geweest met het onderzoek. De mogelijke bemoeienis is volgens de RVD voorgelegd aan medewerkers uit die tijd, aan koning Willem- Alexander, koningin Maxima en prinses Beatrix. ,,Allen hebben aan gegeven dat hen niets bijstaat van een dergelijke interventiepoging." In databases en gespreksnotities is evenmin iets gevonden. Verbazing Poch zelf laat via zijn advocaat Geert-Jan Knoops weten met ver bazing kennis te nemen van het rapport. Knoops benadrukt 'dat dit onderzoek losstaat van de civiel rechtelijke procedure die namens de heer Poch al in 2018 is opgestart wegens onrechtmatig overheidsop treden'. De advocaat vindt dat de commissie de onderzoeksopdracht van de minister te buiten is gegaan. Knoops: ,,Een dergelijk juridisch oordeel dient in een rechtsstaat niet aan een ambtelijke commissie, maar aan een onafhankelijke rech ter te zijn voorbehouden." Het Openbaar Ministerie re ageert tevreden op de uitkomsten. ,,Uit het rapport-Machielse blijkt dat het OM in deze zaak heeft ge handeld naar zowel de letter als de geest van de rechtshulprelatie met Argentinië, ondanks de zeer te be treuren gevolgen voor de heer Poch", reageert Gerrit van der Burg, voorzitter van het College van pro cureurs-generaal van het OM. dinsdag 2 februari 2021 Julio Poch en advocaat Geert-Jan Knoops hebben met verbazing kennisgenomen van het rapport van de commissie-Machielse. foto anp De Nederlandse overheid heeft rechtmatig gehandeld in de zaak van piloot Julio Poch, inclusief het meewerken aan zijn aanhou ding in Spanje. Dat concludeert de commissie-Machielse die de controversiële kwestie een jaar lang onderzocht. Opmerkelijk is dat 'kringen rond het Koninklijk Huis' in 2007 mogelijk probeer den te interveniëren. David Bremmer Den Haag GO Snelle levering in Nederland België De nieuwste producten, de laatste trends op woongebied Q Uitstekende service: 7 dagen per week bereikbaar Achteraf betalen mogelijk v j^tjÉ 6EKUK de actie! www.woonq.nl alles voor THUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10