Meer mensen gevaccineerd dan tot nu toe gemeld 4 Er komt steeds meer de klad in relkanalen op Telegram. Leden zoeken steeds vaker ruzie met elkaar in plaats van met de politie. Anderen zijn inmiddels het relschoppen zat. Het aantal inentingen waar de overheid volgens de nieuwe methode van uitgaat, is gebaseerd op de hoeveelheid vaccins die is afgeleverd bij prik- locaties. Tot nu toe bestond het vaccinatiecijfer uit alleen de gemelde prikken. Veel inentingen worden echter pas later gemeld, waardoor het aantal veel lager lijkt dan het in werkelijkheid is. Genoemd worden onder meer de ziekenhui zen, maar die ontkennen schuldig te zijn aan on derrapportage. Het Landelijk Netwerk Acute Zorg heeft namens de ziekenhuizen vanaf 6 ja nuari dagelijks de vaccinatiecijfers gerappor teerd. Aangezien de ziekenhuizen ook de huis artsen vaccineren, heeft het LNAZ ook de vacci- natiecijfers van de huisartsen gerapporteerd. Beide getallen zijn telkens gemeld aan VWS en gepubliceerd op de website van het LNAZ, het VWS-dashboard en in de media. Gebaseerd op de nieuwe methode schat de rijksoverheid dat het aantal vaccinaties tot en met gisteren 346.790 bedraagt. Dat zijn er 120.492 meer dan de 226.298 prikken die eerder als cijfer op de coronawebsite van de overheid werden gemeld. Het nieuwe getal is een reken kundige aanname van hoeveel prikken in totaal zijn gezet, valt te lezen op de site. Behalve dat de overheid kijkt naar de hoeveel heid afgeleverde vaccins wordt ook rekening ge houden met 5 procent verspilling en met de aan name dat er zes prikken uit een flacon van het Pfizervaccin en tien prikken uit een flesje met Modernavaccin gehaald kunnen worden. Registratie op orde Later, wanneer de registratie helemaal op orde is, zal weer worden teruggevallen op het RIVM- systeem. Opmerkelijk: minister De J onge zal de grote aanpassing niet vandaag al melden in een Kamerbrief. Volgens de website ourworldin- data.org was in Nederland op 30 januari 1,3 pro cent van de mensen gevaccineerd, tegen 2,7 pro cent in de Europese Unie. De nieuwe telwijze brengt ons cijfer naar 2, leert een berekening. De Jonge ligt onder vuur over de tegenval lende vaccinatiepercentages in ons land ten op zichte van andere EU-landen. Hij beloofde dat er meer geprikt zal worden, hoewel daardoor de voorraden afnemen. Komende week staan een kwart miljoen prikken gepland. Donderdag praat de Tweede Kamer over het coronabeleid. AMSTERDAM 'Welkom Rellen in Nederland 2.0 (emoti- con van paars duiveltje). Deel je rellen en meetingpoints. Samen gaat we Nederland ruïneren (duiveltje duiveltje).' Haal de punten in bovenstaande zinnen weg, zet alles in hoofdletters en je hebt een beeld van hoe er in de ruim 5100 le den tellende Telegramgroep Rellen Ne derland 2.0 wordt gecommuniceerd. In deze groep hoort het te gaan over demon straties en rellen, maar daar komt de laat ste dagen steeds minder van terecht. Of, zoals gebruiker La Criminalité opmerkt: 'Jullie kunnen de groepsnaam beter ver anderen in gezellig chatten in plaats van rellen.' De emoticon waarmee hij afsluit, huilt van het lachen. Sinds enkele weken stikt het van de 'relgroepen' op Telegram, de Russische tegenhanger van WhatsApp. Elke zichzelf respecterende stadsjeugdgroep heeft zijn eigen kanaal: Rellen Den Haag, 040 Rel len en Rotterdam Chat Avondklok. Ook Utrecht kende zijn eigen chatgroep, maar nadat vrijdagochtend de 19-jarige beheer der werd opgepakt voor opruiing, is Rel len 030 uit Telegram verdwenen. Ook in andere plaatsen zijn worden arrestaties verricht. Via de groepen hitsen jongeren elkaar op om te vechten tegen de Ibahesj (Ibba) of de Scotoe, zoals ze de politie noemen. Ze sturen handleidingen hoe je molo tovcocktails moet maken, hoe je jezelf het beste beschermt tegen slagen van een po- litieknuppel en plaatsen video's van vechtpartijen en gesloopte ruiten van po litiebussen. Bij de uit de hand gelopen de monstratie op het Museumplein in Am sterdam twee weken geleden en vorig weekend bij de rellen in steden als Eind hoven en Den Bosch, was Telegram hét kanaal waarop jongeren elkaar optrom melden. Maar nu lijkt in veel Telegramka nalen de stoom wat van de ketel. Leden doen nog verwoede pogingen om massale vecht- of plunderpartijen te ontketenen, maar steeds minder vaak krijgen ze grote groepen gemobiliseerd. Neem de oproep van afgelopen vrijdagavond om Winkel centrum Woensel in Eindhoven te plun- maandag 1 februari 2021 GO De rijksoverheid schat dat er ruim 120.000 Nederlanders meer zijn gevaccineerd tegen corona dan tot nu toe aangenomen. Dat komt door een andere rekenmethode. Edwin van der Aa Den Haag Een nieuwe vaccinatieplek wordt opge bouwd in de Jaarbeurs in Utrecht. foto anp Relkanalen Telegram gaan ten onder aan onderling gekibbel Koen Voskuil Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4