vooral kampioen doorzetten Vier op een rij voor Kok: 'Daar moet je echt van genieten' i Kinderdroom schaker Van Foreest komt uit door een lekke band bij zijn Belgische rivaal 9 'J" JA tientallen berichtjes heeft beant woord en eindelijk twee glaasjes champagne heeft ingeschonken. Herseninfarct Het is niet zomaar, dat Fred in Oud-Beijerland is en niet in Oostende. Afgelopen oktober wordt hij getroffen door een her seninfarct. Een dag eerder is hij nog met Lucinda bij de Super prestige in Gieten, waar ze derde wordt. Brand: ,,Op maandag kreeg ik een telefoontje van mijn moeder, die vertelde dat mijn va der naar het ziekenhuis was af gevoerd. Ik ben in de auto ge sprongen en de weken erna wa ren een rollercoaster." Haar moeder blijft op het mo ment zelf uiterst kalm en dat is bijzonder aangezien zij 17 jaar geleden door hetzelfde lot ge troffen werd. Aafje is tot op de dag vandaag deels verlamd aan de linkerkant. Om het verhaal compleet te maken: Brand is zelf afgestudeerd revalidatietherapeut. Jaren geleden liep ze stage in het Rotter- damse revalidatiecentrum Rijn dam, waar haar vader de afgelo pen maanden is geweest. Als parttime mantelzorger begint Brand aan haar cross-seizoen. ,,Ik kwam in een heel rare flow. Als een kip zonder kop. Rennen van hot naar her en ik moest met mijn broer veel regelen.'' Twee weken nadat haar vader in het ziekenhuis belandt, keert Brand terug in het veld om een onge kende zegereeks te beginnen: 12 zeges op 24 wedstrijden. Slechts één keer staat ze niet op het po dium deze winter. ,,Ik had ver wacht dat ik in elkaar zou stor ten, maar dat is nooit gebeurd. Toch gek, want het is niet logisch dat je zo door kan zetten.'' Bij de les Het zijn haar trainer Paul Van Den Bosch en coach Sven Nys die haar bij de les houden. Brand mag trainen wanneer ze wil. Als ze voor haar vader en moeder moet zorgen, is dat geen pro bleem. „Ze wint al al het hele seizoen. Maar het was veel mooier dan voor heen", zegt moeder Aafje. ,,Want wij wisten de achter grond en wat Lu cinda allemaal voor ons deed. Er speelde I zo veel en dat ze dan nog zo kan preste ren, is ongelooflijk." „Dit WK zegt veel over haar karakter. Lucinda is een doorzetter,'' zegt vader Fred. ,,En ik hoef niet lang over na te denken van wie ze dat heeft: haar vader en moeder. Ik heb het de afgelopen maanden zwaar gehad, maar Aafje veel meer dan ik. Dat ik nu alweer loop, heeft ook met doorzetten te maken. Toen ik in het revali datiecentrum aankwam, had ik nog amper een stap gezet, maar de therapeut zei: 'Probeer het met een stok.' Waarop de thera peut zei: 'Als het met stok kan, dan lukt het ook zonder.' En bin nen een dag liep ik.'' De regenboogtrui is Brand al eens ontglipt. Bij het WK van 2019 in Bogense valt ze, nadat Fred haar fiets in de materiaal- post te snel onder haar vandaan trekt. Achteraf zegt hij zich te voelen als Gerard Kemkers die Sven Kramer op de Olympische Spelen van 2010 de verkeerde baan instuurde. ,,Als ze de titel nooit zou pakken, had ik dat ge voel voor altijd gehouden.'' Za terdagmiddag in Oostende is Brand opnieuw dichtbij de re genboogtrui en in de laatste ronde spreekt ze zichzelf verma nend toe. ,,Ik heb wel eens ge dacht dat Bogense mijn moment was en dat ik dat niet heb gepakt. Nu heb ik mezelf in de finale boos gemaakt en zei: 'Het gaat niet een andere keer gebeuren, het moet nu'.'' In Oostende wordt Brand niet alleen wereld kampioen veldrijden, maar ook wereldkampioen doorzetten. Pim Bijl Heerenveen Vier op een rij. Dat noemt Femke Kok 'heel cool'. Haar dominantie op de 500 meter tijdens de twee we- reldbekerweekeinden in Heeren veen brengt wel verwachtingen en druk met zich mee. Het maakt haar tot de favoriete op de kortste sprint afstand. Schouderophalend: ,,Ieder- een zal mij wel zien als WK-favo- riete en daar kan ik zelf moeilijk meer omheen draaien. Het is aan de ene kant heel mooi, aan de andere kant ook spannend. Maar ik had vandaag ook gezonde spanning, dus ik hoop dat ik er straks ook goed mee kan omgaan." Ze heeft weer iets geleerd over zichzelf. Was opgestaan zonder het gevoel te hebben: ik heb mijn dag. En toen ze kort van tevoren hoorde dat ze alleen moest rijden, zonder concurrent naast haar op het ijs, stond ze ook niet te springen. ,,En toch heb ik gewonnen. Ik ben dus best constant. Ook als de omstan digheden verschillen en ik mij niet helemaal top voel." Haar coach bij Reggeborgh, Ge rard van Velde, heeft haar al opge zocht om te zeggen hoe knap hij de serie van vier overwinningen in twee weekends vindt. ,,Vier een op een rij, daar moet je van genieten." Van Velde weet dat zijn pupil, die ook derde werd op de 1000 meter, op de kortste afstand grote kans maakt op de wereldtitel. ,,Al moe ten we ook realistisch zijn. Die Rus sin zit er steeds maar een paar hon derdsten achter'', doelde Van Velde op Angelina Golikova, die gisteren 37.37 reed, tegen Koks 37.33. De WK afstanden beginnen over ander halve week, weer in de bubbel van Thialf. Van Velde: ,,Femke zal ook dan weer alles moeten geven." De coach vindt de dominantie van Kok bijzonder, maar trekt het ook breder. ,,Met Femke en Jutta Leerdam hebben we in Nederland een unieke lichting, en dan is Jorien ter Mors er ook nog. Het was wel al even geleden dat we bij de vrouwen in de sprint zo goed vooraan mee deden. En nu weet je gewoon dat dat gaat gebeuren. Dat is hartstikke leuk.'' De twee wereldbekerweekeindes eindigden gisteren met een verras sende zege van Kai Verbij op de 1000 meter. Hij finishte met 1.07.35 voor zijn ploeggenoot en favoriet Thomas Krol (1.07.58). WIJK AAN ZEE Als jochie van 10 speelde Jorden van Foreest al potjes schaak bij de amateurs in Wijk aan Zee. Toen durfde de Gro ninger er alleen maar van te dro men ooit zelf tussen die grote meesters mee te doen, laat staan te winnen. Gisteren gebeurde dat toch en schreef Van Foreest heel verras send op 21-jarige leeftijd Tata Steel Chess op zijn naam. ,,De kans dat ik hier zou winnen, schatte ik vooraf 1 op 1000. En nu is die kinderdroom gewoon uitgekomen.'' UITSLAGEN Van Foreest schaakte met vriend en landgenoot Anish Giri in een tiebreak om de titel in Wijk aan Zee. Partijen snelschaak waren no dig omdat beide Nederlandse grootmeesters na dertien ronden klassiek schaak gedeeld eerste wa ren geëindigd met 8,5 punten. Het kwam aan op een zogeheten Arma geddon, een sudden death. ,,Spek- takel voor de kijkers, voor de spelers minder leuk. We raakten allebei in tijdnood en panikeerden min of meer'', aldus de winnaar. maandag 1 februari 2021 GO T Mathieu van der Poel neemt op het strand van Oostende afstand van Wout van Aert op weg naar het goud. foto cor vos I _""St t Lucinda Brand is dolge lukkig na het be halen van de we reldtitel. Femke Kok kan het zelf niet meer ontkennen. „Iedereen zal mij wel zien als WK-favoriete", zei de pas 20-jarige schaatster gisteren, nadat ze ook de vierde en laatste wereldbekerrace over 500 meter had gewonnen. 23, 24, 30 en 31 januari: vier keer 500 meter, vier wereldbe kerzeges voor Femke Kok. FOTO'S ANP SCHAATSEN Wereldbeker, Heerenveen. Mannen, 1ste 500 meter: 1. Koelizjnikov (Rus) 34,47, 2. Dubreuil (Can) 34,52, 3. Ntab (Ned), Arefjev (Rus) 34,58. 2de 500 meter: 1. Mulder (Ned) 34,55, 2. Otter speer 34,59, 3. Dubreuil 34,59. Winnaar WB: Ntab (Ned). 1000 meter: 1. Verbij (Ned) 1.07,35, 2. Krol (Ned) 1.07,58, 3. Du- breuil (Can) 1.08,18. Winnaar WB: Krol (Ned). 1500 meter: 1. Krol (Ned) 1.43,42, 2. Nuis (Ned) 1.44,22, 3. Roest (Ned) 1.44,75. Winnaar WB: Krol (Ned). 5000 meter: 1. Roest (Ned) 6.05,95, 2. Van der Poel (Zwe) 6.08,39, 3. Trofimov (Rus) 6.10,86. Winnaar WB: Roest (Ned). Massastart: 1. Bergsma (Ned), 2. Swings (Bel), 3. Wenger (Zwi). Winnaar WB: Swings (Bel). Vrouwen, 1ste 500 meter: 1. Kok (Ned) 37,23, 2. Golikova (Rus) 37,28, 3. Herzog (Oos) 37,40. 2de 500 meter: 1. Kok (Ned) 37,33, 2. Golikova (Rus) 37,37, 3. Katsja- nova (Rus) 37,63. Winnaar WB: Kok (Ned). 1000 meter: 1. Bowe (VS) 1.13,96, 2. Goli- kova (Rus) 1.14,05, 3. Kok 1.14,47. Winnaar WB: Bowe (VS). 1500 meter: 1. Bowe (VS) 1.53,45, 2. A. de Jong (Ned) 1.53,81, 3. Wüst (Ned) 1.54,22. Winnaar WB: Bowe (VS). 3000 meter: 1. Voronina (Rus) 3.56,85 BR, 2. A. de Jong (Ned) 3.58,90, 3. Schouten (Ned) 4.00,15. Winnaar wB: Schouten (Ned). Massastart: 1. Schouten (Ned), 2. Blondin (Can), 3. Goloebeva (Rus). Winnaar WB: Schouten (Ned).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41