Brand is Nederlander wordt voor de vierde keer wereldkampioen veldrijden, mede B 8 VELDRIJDEN WK IN OOSTENDE Het man-tegen-mangevecht tussen Mathieu van der Poel en Wout van Aert bleef achterwege. Op het strand van Oostende bewees Van der Poel dat hij de rechtmatige eigenaar van de regenboogtrui is. Op karakter dit keer. PODIUM Adrie van der Poel stapt net het Hippodrome Wellington uit, met een schone fiets op zijn schouder en een paar wielen in zijn andere hand. Hij krijgt schouderklopjes en felicitaties uit alle windstreken. In het Italiaans, Frans of Engels en elke keer klinkt een netjes 'dankjewel'. Vanuit de materiaalpost heeft Van der Poel zijn jongste zoon zojuist voor de vierde keer wereldkampi oen zien worden. Vader Adrie, zelf wereldkampi oen cross in 1996, nu mecanicien en wandelende Wieler Winkler Prins, komt met een opvallend inzicht. De WK-strijd in Oostende vertoont volgens hem veel gelijkenissen met een van de eerste grote duels tussen Mathieu van der Poel en Wout van Aert. Dat was ook aan de Belgische kust, de twee zijn dan 17 jaar. ,,Dit was net het WK junioren van 2012 in Koksijde.'' Wedstrijdbeeld Het zegt veel over de klasse van Van der Poel en Van Aert dat ze net als toen nog steeds alle andere veldrij ders doen verbleken. Maar Van der Poel senior blijkt een punt te heb- ben. Niet alleen de uitkomst (MVDP goud, WVA zilver) komt overeen, ook het wedstrijdbeeld. Negen jaar later heeft Van der Poel het in de eerste twee ronden opnieuw lastig tegen Van Aert. Na een foutje op de zwaarste zand strook moet hij van de fiets en heeft Van Aert een gaatje. In de achter volging slaat Van der Poel in het grasland over de kop. Zandstroken ,,Maar toen het gat constant vijftien seconden bleef, ben ik er wel in gaan geloven dat Mathieu terug zou komen'', zegt Adrie van der Poel. ,,Ik heb alleen maar geroepen dat hij zich op één ding moest concentre ren: alle zandstroken. Nou, dat zei ik in 2012 in Koksijde dus ook.'' Het strand van Oostende is een cruciale factor in hun zevende we reldtitelgevecht bij de profs. Van Aert rijdt iets meer op kracht, Van der Poel juist wat meer op techniek. Toch zijn de krachtsverschillen in het zand minimaal, stelt Van Aert achteraf. ,,Het is een combinatie van kracht en techniek. Mathieu en ik zijn de beste veldrijders van het peloton en kunnen dit allebei goed.'' Ook op de hellinkjes van het grasland op de paardenrenbaan zijn PODIUM de onderlinge verschillen verwaar loosbaar. Van der Poel heeft zijn vierde we reldtitel gewonnen door de lekke band van Van Aert, diep in de derde ronde, maar evengoed op karakter. Van der Poel: ,,Zonder die lekke band was het me ook gelukt terug te komen. Dan hadden we een an dere wedstrijd gehad en was het een mooi duel geworden.'' Van der Poel brengt na afloop fijntjes in her innering dat hij in 2018 in Bieles viermaal leek reed en zo de regen boogtrui aan Van Aert verloor. ,,Ik heb ook wat lekke banden gehad op een WK en klaarblijkelijk mijn por tie ongeluk gehad.'' Waar Van der Poel zich in het be gin van de wedstrijd terugknokt tot bij Van Aert, lukt dat omgekeerd niet. De Belg verliest met zijn lekke band veel tijd, komt nog dichtbij op het strand, maar in zijn jacht gaat hij te diep bij het lopen en moet daar snel de tol voor betalen. ,,In het zand moest ik daarna twee keer van de fiets, verloor mijn ritme op de brug. Dat kostte me op dat moment veel tijd.'' Teleurgesteld Met nog een halve wedstrijd te gaan heeft Van Aert twintig tellen ach terstand en hij maakt die nooit meer goed. Ook niet op wilskracht en dat frustreert hem nog het meest. In de jarenlange strijd met Van der Poel heeft Van Aert - vaker dan omgekeerd - laten zien dat hij mentaal moeilijk te breken is. ,,De verschillen zijn zo klein. Of je wed strijden wint of verliest, wordt be slist op mentaliteit. En mentaal werd het zwaar. Ik heb geprobeerd terug te vechten en ben daarin een beetje teleurgesteld in mezelf. Ik heb niet teruggevochten zoals ik normaal altijd kan.'' Lang kan Van Aert niet blijven hangen in de teleurstelling, want het wielerseizoen op de weg schiet langzaam in gang. En in Strade Bianche en Milaan-San Remo, over twee maanden, treffen de twee rivalen elkaar al weer. Voor een nieuwe aflevering van MVDP ver sus WVA. Wereldkampioen worden zon der het gejuich van tienduizen den mensen langs de kant, zon der champagnedouche, zonder huldiging. Voor Lucinda Brand voelt het als een groot gemis, maar corona bepaalt anders. ,,Ik weet hoe het is op een WK-po- dium te staan als er een menigte staat te juichen en dSn het volkslied. Dat maakt het nog specialer. Dit was heel anders, maar uiteindelijk ben ik heel blij dat we kunnen racen en de mensen thuis vermaken.'' Van de mensen thuis wordt vader Fred misschien wel het meeste gemist. Fred en broer Giancarlo, ook mechanieker bij Jumbo-Visma, zijn onderdeel van haar vaste begeleidings team. Zaterdagmiddag zien Fred en moeder Aafje thuis in Oud- Beijerland op de televisie hoe hun dochter de beste van de we reld wordt. ,,Iedere vader heeft zijn kinderen ooit op een fiets gezet, maar niet met de ge dachte dat ze wereldkampioen worden'', zegt Fred nadat hij maandag 1 februari 2021 GO Daan Hakkenberg Oostende WK OOSTENDE MANNEN 1. Van der Poel (Ned) 58.57 2. Van Aert (Bel) +0.37 3. Aerts (Bel) +1.24 4. Pidcock (GB) +1.37 5. Sweeck (Bel) +2.05 6. Vanthourenhout (Bel) +2.14 7. Iserbyt (Bel) +2.18 8. Hermans (Bel) +2.23 9. Van der Haar (Ned) +2.41 10. Nieuwenhuis (Ned) +3.15 WK OOSTENDE VROUWEN 1. Brand (Ned) 46.53 2. Worst (Ned) +0.08 3. Betsema (Ned) +0.19 4. Honsinger (VS) +0.52 5. Kastelijn (Ned) +1.04 6. Del Carmen Alvarado (Ned) +1.12 7. Richards (GB) +1.13 8. Cant (Bel) +1.43 9. Brandau (Dui) +2.07 10. Majerus (Lux) +2.08 Lucinda Brand (31) kroonde zich op het strand van Oos tende tot wereldkampioen veldrijden. Ze is ook wereld kampioen doorzetten. In deze succesvolle winter was Brand ook nog mantelzorger voor haar vader en moeder. Daan Hakkenberg Oostende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40