Reuzespannend eerste tochtje op natuurijs: 'Het golft onder je door' Nederlanders willen snel af van de tabaksverkoop via supermarkten Tuinvogeltellers zetten recordprestatie neer NIEUWS 3 Het was uitkijken, maar er kon gisteren op sommige plekken geschaatst worden. Schaats fanaten, onder wie Herman van der Geest uit Oudebildtzijl, waagden zich op het dunne natuurijs. Leeuwarden Herman van der Geest (56) was om 07.45 uur, ruim een half uur voor zonsopgang, al bij de ondergelopen Ryp- tsjerkerpolder ten noordoosten van Leeuwarden. Vol spanning haalde hij er een stuk ijs uit om de dikte te meten. ,,Tot mijn tevredenheid zag ik dat het 2 centimeter dik was, het absolute minimum. Het kan wel even, zei ik tegen mijn maat Leo. Daarna bonden we onze schaatsen onder en reden we voorzichtig langs de kanten'', vertelt de Fries. Hij is net thuis als we hem spreken, na zo'n drie uur schaatspret op de onderge lopen polder die zo'n 20 kilometer van zijn woonplaats ligt. De ijslaag in het midden van de 'plas' is vol gens hem nog te link. ,,Het is niet zo erg als je er doorheen zakt, omdat het niet heel diep is, maar dat ijs is wel hard", zegt de vastgoedexploi tant grinnikend. Daarom bleven Leo en hij aan de randen. ,,Het blijft spannend, want het ijs golft onder je door en je moet er zeker niet als een gek overheen vliegen." Hij wist dinsdag naar eigen zeggen al dat hij dit weekend op de schaats zou staan. ,,Ik heb daar een zelfbe dachte vuistregel voor. Als het twee keer minstens vier uur 4 graden vriest en niet te hard waait, dan kan het. Op basis van de weersverwach ting berekende ik dat het zaterdag misschien al zou lukken. Dat viel te gen doordat het windkracht nul was en de wind moet de warmte wegbla zen die vrijkomt bij de ijsvorming. Omdat er meer wind voor zondag werd voorspeld, wist ik dat we dan konden schaatsen." De twee Friezen kregen al snel gezelschap van Jochem de Vries, een andere diehard-schaatsfan. Naar mate de ochtend vorderde, meldden zich ook andere schaatsliefhebbers. ,,Het was een heel gezellige sfeer met omstreeks 11.00 uur al zo'n 75 man'', zegt Van der Geest. Hij staat al te Je moet wat van het leven maken, want het is voorbij voordat je het weet popelen om vandaag weer de schaat sen onder te binden. Van der Geest is al jaren een van de eersten in Friesland die op de schaats staat zo dra dat kan. Om de eer is het hem niet doen, zegt de voormalige schil der. ,,Je moet wat van het leven ma ken, want het is voorbij voordat je het weet. Zeker in tijden zoals deze met corona. Dan zijn zulke momen ten mooi meegenomen." Op de meeste plekken in Neder land is het absoluut nog niet veilig om te schaatsen als er ijs ligt. In Winterswijk kon dat gisteren wel, maar dan op de nieuwe ijsbaan. Die kon vanwege de avondklok pas vanaf 04.30 uur worden besproeid. Deson danks was de ijslaag van 4,5 milli meter dik genoeg om de leden en donateurs van de Winterswijkse IJs vereniging (WIJV) gisterochtend te ontvangen op de 400 meterbaan. Op dit moment is 67 procent van de gepolste volwassenen voorstander van dit plan, blijkt uit onderzoek uit gevoerd door I&O Research in op dracht van Gezondheidsfondsen voor Rookvrij. Zo'n 71 procent van hen wil dat zelfs binnen een jaar. Dat is veel sneller dan staatssecretaris Blokhuis (Volksgezondheid, Chris tenunie) beoogt. De minsterraad besloot op zijn voorstel afgelopen no vember dat de verkoop van tabak in supermarkten pas per 2024 wordt verboden. Eerst gaat per 2023 de on line verkoop in de ban. De maatregelen zijn een uitwer king van het nationaal preventieak koord, waarin staat dat het aantal ver kooppunten van tabak de komende jaren omlaag gaat. Ook gaat de prijs van een pakje sigaretten de komende jaren langzaam maar zeker naar 10 euro. Verkoop van rookwaar is na 2024 alleen nog toegestaan bij tank stations en in tabaksspeciaalzaken. Uiteindelijk zullen later ook de tank- stations een ban krijgen, maar dat zal niet voor 2030 zijn. De Gezondheidsfondsen voor Rookvrij willen direct een verbod, zeker nu het leeuwendeel van Neder land dit voornemen steunt. Het on middellijk beperken van tabaksver koop tot tabaksspeciaalzaken zou 210.000 mensen van het roken afhou den en mogelijk meer dan 100.000 sterfgevallen voorkomen. 'Om deze redenen zijn wettelijke maatregelen nü logisch en noodzakelijk. Immers: hoe eerder ze worden doorgevoerd, hoe sneller de rookvrije generatie in zicht komt en hoe meer we ziekte en overlijden door roken voorkomen.' Ieder jaar overlijden 20.000 Neder landers aan de gevolgen van roken. ZEIST Een recordaantal van meer dan 165.000 Ne derlanders deed afgelopen weekend mee aan de Na tionale Tuinvogeltelling. Ze turfden in totaal ruim 2,3 miljoen tuinvogels, even eens een record. Volgens de Vogelbescherming heeft de enorme belangstelling voor vogels kijken te maken met de lockdown, waardoor mensen thuis blijven. Het vorige record dateert van vorig jaar met bijna 91.000 deelnemers, maar dat is nu verpletterd. De top 3 bestaat dit jaar uit de huismus, koolmees en pimpelmees. Ook werden er veel merels, vinken, kau wen, roodborstjes, eksters en houtduiven gespot. Toch werden er gemiddeld per tuin minder vogels ge zien: dertig vorig jaar, te genover negentien dit jaar. Dat komt volgens de orga nisatie door het zachtere winterweer van de afgelo pen tijd. Hierdoor verblij ven veel vogels in bossen en weilanden, waar nog voedsel beschikbaar is. maandag 1 februari 2021 GO De meeste schaatsers blijven aan de rand van de plas. Herman van der Geest (m) maakt zich klaar voor een mooi tochtje. foto's anp, anton kappers, Caspar Naber -Herman van der Geest Twee derde van de Nederlanders steunt het kabinetsplan om de sigarettenverkoop te bannen uit de supermarkt, liefst al per 2022. Dat blijkt uit nieuw onderzoek in opdracht van de Hartstichting, KWF Kankerbestrijding en het Longfonds. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3